Antwort Která tělesa mohou konat kmitavý pohyb? Weitere Antworten – Co je to kmitavý pohyb

Která tělesa mohou konat kmitavý pohyb?
Kmitání se vyskytuje v různých oblastech vědy. Pravděpodobně nejznámější je mechanické kmitání (též kmitavý pohyb, oscilační pohyb nebo vibrace), což je takový mechanický pohyb hmotného bodu (popř. tělesa), při kterém je tento hmotný bod vázán na určitou rovnovážnou polohu.Amplituda (též výkmit či rozkmit) je maximální hodnota periodicky měnící se veličiny. Spolu s frekvencí/úhlovou frekvencí, počáteční fází a u vln též vlnovou délkou/vlnovým vektorem je amplituda jedním ze základních parametrů periodických dějů.Perioda T (s) – nejkratší doba, za kterou se časový průběh kmitavého pohybu opakuje. Frekvence f (Hz – hertz) – udává, kolikrát se perioda zopakuje za 1 s.

Jak určit počáteční fázi : Počáteční fáze určuje velikost okamžité výchylky v čase 0 = t s. Vzhledem k tomu, že se při kmitavém pohybu jedná o periodickou změnu okamžité výchylky y v závislosti na čase t, lze tuto veličinu v časovém rozvinutí popsat pomocí periodické funkce sinus.

Jak se pozná kmitavý pohyb

Třetím základním typem pohybu je kmitavý pohyb nebo také mechanické kmitání. Pro mechanické kmitání je charakteristické, že těleso se při pohybu neustále vrací do tzv. rovnovážné polohy. Jestliže těleso tento pohyb koná pravidelně, označujeme ho jako pohyb periodický (z řeckého peri = okolo a hodos = cesta).

Jaké veličiny popisují kmitavý pohyb : Rozebereme si, jak kmitá závaží na pružině a intuitivně odvodíme veličiny, které tento pohyb popisují – amplituda, rovnovážná poloha, perioda.

Tlumené kmitání

Jak už bylo na začátku řečeno, s tlumeným kmitáním se setkáváme v případě, že se část energie kmitavého pohybu přemění na energii jinou. Tlumení kmitání harmonického oscilátoru je závislé na hustotě prostředí, ve kterém kmitá. Tlumení je větší ve vodě než na vzduchu.

fázový rozdíl, což je rozdíl počátečních fází pohybů. Jsou–li okamžité výchylky dvou harmonických kmitání y1 = ym1sin(ωt + φ1) a y2 = ym2sin(ωt + φ2), pak fázový rozdíl jejich kmitání je Δφ = φ1 − φ2.

Co je frekvence Kmitavého pohybu

frekvence (kmitočet) pohybu = počet opakování za jednotku času. [f] = s–1 = Hz (hertz), v tab u mechaniky. Nejjednodušší kmitavý pohyb je harmonický pohyb = okamžitá výchylka z rovnovážné polohy je závislá na funkci sinus, grafem je sinusoida.Takový pohyb nazýváme harmonickým pohybem. Příklad: Závaží o hmotnosti 4 kg je zavěšeno na pružinu. Pružina se tím prodlouží o 16 cm vzhledem ke své nezatížené délce.Doba kmitu fyzického kyvadla je přímo úměrná odmocnině z momentu setrvačnosti J kyvadla vůči ose otáčení a nepřímo úměrná odmocnině ze součinu hmotnosti M kyvadla, velikosti tíhového zrychlení g a vzdálenosti r hmotného středu kyvadla od osy otáčení.

Pokud chceme ukázat, že fázové posunutí mezi napětím a proudem v obvodu se blíží , je nezbytné, aby byl odpor řádově menší než induktance. Induktance XL přitom závisí na indukčnosti cívky L a frekvenci střídavého zdroje f vztahem: XL = 2π· f·L. Zvyšováním frekvence tedy lze induktanci zvyšovat.

V čem se udává frekvence : Měří se v Hertzích (Hz), mezinárodní jednotce měření, kde 1 Hertz je roven 1 cyklu za sekundu. Hertz (Hz) = jeden Hertz je roven jednomu cyklu za sekundu.

Kdy těleso koná rovnoměrný pohyb : Rovnoměrný přímočarý pohyb je pohyb po přímce se stálou rychlostí. Pro rovnoměrný přímočarý pohyb platí následující rovnost: Hmotný bod urazí ve stejných a libovolně malých časových intervalech stejné dráhy. Rychlost se během pohybu nemění, je konstantní.

Kdy těleso koná nerovnoměrný pohyb

Těleso vykonává nerovnoměrný pohyb, urazí-li během svého pohybu různě dlouhé úseky své trajektorie za stejně dlouhé časové úseky. Rychlost se během tohoto pohybu mění. Není tedy konstantní (stálá).

Doba kmitu fyzického kyvadla je přímo úměrná odmocnině z momentu setrvačnosti J kyvadla vůči ose otáčení a nepřímo úměrná odmocnině ze součinu hmotnosti M kyvadla, velikosti tíhového zrychlení g a vzdálenosti r hmotného středu kyvadla od osy otáčení.Je to fázový rozdíl nebo také fázový posun φ střídavého napětí a proudu. Může být kladný nebo záporný. Na obrázku jsou znázorněny tři proudy vzájemně ve fázi a s fázovým posunem ±φ.

Jak vypočítat XC : Vzorec: XC = 1 ωC [Ω] měří se v ohmech stejně jako odpor, ω=2 f – úhlová frekvence, C – kapacita kondenzátoru. 50 F , frekvence střídavého proudu 50 Hz).