Antwort Které části nemusí být připojený k ochrannému obvodů pracovního stroje? Weitere Antworten – Jaké podmínky musí splňovat připojovací místo ochranného vodiče

Které části nemusí být připojený k ochrannému obvodů pracovního stroje?
Vnitřní místo připojení ochranného vodiče (vnitřní ochranná svorka) musí být umístěno v blízkosti hlavních (přívodních) svorek, a to buď přímo na hlavní neživé části (na kostře, neodnímatelné části apod.), nebo na izolační části nesoucí svorky (na svorkovnici).Náhodnými ochrannými vodiči mohou být: kovové pláště kabelů, stínění kabelů, pancéřování kabelů, drátěné pletivo, koncentrické vodiče, kovové instalační trubky, předměty, pro něž stanoví níže uvedené podmínky a) a b), kovové kryty nebo kostry elektrických předmětů a jiných zařízení.Průřez každého ochranného vodiče musí splňovat podmínky pro automatické odpojení od zdroje požadované v článku 411.3.2 IEC 60364-4-41:2005 a musí být schopný vydržet mechanické a tepelné namáhání způsobované předpokládaným poruchovým proudem v průběhu doby, po kterou probíhá odpojování ochranným přístrojem.

Jaký průřez ochranného vodiče : Průřez ochranného vodiče, který není součástí kabelu nebo který není ve společném obložení s vodiči vedení (fázovými vodiči), nesmí být menší než: 2,5 mm2 Cu nebo 16 mm2 Al, je-li ochranný vodič chráněn před mechanickým poškozením, 4 mm2 Cu nebo 16 mm2 Al, není-li ochranný vodič chráněn před mechanickým poškozením.

Které kovové části nelze použít jako ochranný vodič

Dále uvedené části stroje a jeho elektrického zařízení musí být připojeny k ochrannému obvodu, ale nesmí se použít jako ochranné vodiče:

  • vodivé konstrukční části stroje;
  • kovové elektroinstalační kanály s ohebnou nebo tuhou konstrukcí;
  • kovové kabelové pláště nebo pancíře;

Co musí zahrnovat systém ochranného pospojování : Doplňující ochranné pospojování musí zahrnovat všechny neživé části upevněných zařízení současně přístupné dotyku a cizí vodivé části včetně, pokud je to proveditelné, hlavních kovových armatur železobetonu. Systém ochranného pospojování musí být spojen s ochrannými vodiči všech zařízení včetně zásuvek.

Doplňující ochranné pospojování musí zahrnovat všechny neživé části upevněných zařízení současně přístupné dotyku a cizí vodivé části včetně, pokud je to proveditelné, hlavních kovových armatur železobetonu. Systém ochranného pospojování musí být spojen s ochrannými vodiči všech zařízení včetně zásuvek.

Vodič PE se nesmí jistit nikdy.

Co všechno musí být na proudový chránič

Proudový chránič v žádném případě neslouží jako ochrana před zkratovými proudy. Musí být zapojen před elektrický jistič, případně pojistku.Ochranné pospojování je elektrické propojení provedené takovým způsobem, aby zabránilo výskytu nebezpečných dotykových napětí mezi částmi současně přístupnými dotyku.Důsledky zkratu

Následkem tepla vznikajícího při zkratu může dojít k poškození zdroje, vodičů nebo spotřebiče. Nachází-li se blízko vodiče hořlavý materiál, může materiál při zkratu začít hořet, zkrat bývá častou příčinou požárů.

Proudový chránič může vypadat podobně jako jistič, případně může být integrován přímo v zásuvce nebo mít formu adaptéru do zásuvky. Chránič sleduje množství proudu, které posílá do obvodu (resp. spotřebiče) a které se mu vrací zpět přes neutrální vodič.

Jaké parametry musí mít proudový chránič pro jednofázové zásuvkové obvody v bytové instalaci : Z uvedených norem vyplývá obecně povinné použití chráničů se jmenovitým reziduálním proudem 30 mA pro všechny jednofázové zásuvkové okruhy do 20 A a všechny třífázové zásuvkové okruhy do 32 A. Zmíněná ČSN 33 2130 ed.

Co může způsobit zkrat : Zkrat nastává přímým vodivým propojením pólů zdroje, např. když se poškodí izolace přívodních vodičů nebo vodičů uvnitř spotřebiče a dojde k jejich vzájemnému dotyku. Zkrat může způsobit i vodivá kapalina (elektrolyt), dostane-li se do styku s vodiči (u venkovního vedení kupř. za prudké dešťové či sněhové bouře).

Jaké napětí zabije člověka

Noviny zaznamenaly, že často protichůdná svědectví vyvolávají u veřejnosti pochybnosti o zákonu o popravě elektrickým proudem. Edison poté jednoznačně prohlásil, že 1000 voltů střídavého proudu snadno zabije kteréhokoli člověka, čímž část veřejnosti uklidnil.

Proudový chránič v žádném případě neslouží jako ochrana před zkratovými proudy. Musí být zapojen před elektrický jistič, případně pojistku.Je potřeba zjistit, proč chránič vybavil a jestli je chyba v instalaci kabelů, vypínačů, zásuvek, nebo ve spotřebičích samotných. Dalším, laickým způsobem zjištění příčiny je vypnout všechny jističe, které jsou za chráničem instalovány a postupně je zapínat.

Co zabraňuje elektrickému zkratu : K ochraně elektrického obvodu proti zkratu slouží pojistky a jističe. U tavné pojistky se vlivem tepla roztaví tenký drátek, u elektromagnetického jističe silné magnetické pole přitáhne kotvu a vypne obvod.