Antwort Které smlouvy zakládají pracovněprávní vztah? Weitere Antworten – Které smlouvy zakládají pracovně právní vztah

Které smlouvy zakládají pracovněprávní vztah?
Pracovněprávní vztah může mít podobu pracovního poměru nebo dohody o práci konané mimo pracovní poměr, přičemž pracovní poměr může také vzniknout dvojím způsobem, jmenováním nebo obvyklejší formou na základě pracovní smlouvy.Pracovněprávní vztahy lze dělit na:

  • individuální (vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, popř. vztahy mezi zaměstnavateli a pozůstalými po zaměstnanci, který zemřel),
  • kolektivní (vztahy mezi zástupci zaměstnanců, kteří reprezentují kolektiv zaměstnanců, a zaměstnavateli, popř. mezi jejich sdruženími).

Zákoník práce umožňuje v rámci pracovněprávního vztahu dvě formy pracovní činnosti. Jednak je to pracovní poměr a pak dohoda o pracích konaných mimo pracovní poměr, tj. dohoda o provedení práce (DPP) nebo dohoda o pracovní činnosti (DPČ).

Který zákon upravuje pracovněprávní vztahy : Základním právním předpisem na úseku pracovního práva je zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále také jen „zákoník práce“), který upravuje především právní vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci při výkonu závislé práce nebo v souvislosti s ním.

Jaké jsou tři povinné náležitosti pracovní smlouvy

Pracovní smlouva je v podstatě jednoduchou smlouvou, která podle zákoníku práce musí obsahovat pouze tři podstatné náležitosti. Těmi jsou druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat, místo nebo místa výkonu práce, ve kterých má být práce vykonávána, a den nástupu do práce.

Kdo řeší pracovněprávní vztahy : Zákoník práce však stanoví v § 207, že spory mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem o nároky z pracovního poměru projednávají a rozhodují soudy (a v § 235, že spory vyplývající z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr se projednávají stejně jako spory z pracovního poměru).

Zákoník práce rozlišuje dva způsoby založení (vzniku) pracovního poměru, a to na základě pracovní smlouvy a jmenováním. V praxi výrazně převažuje založení pracovního poměru pracovní smlouvou, která je dvoustranným právním jednáním.

Evropské právo

Evropská úprava pracovního práva pokrývá především oblast rovného zacházení, pracovní doby, hromadného propouštění, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, zvláštních podmínek žen a mladistvých, zaměstnávání na dobu určitou či kolektivního vyjednávání.

Jaké jsou typy smluv

Typy smluv

  • Kupní smlouva.
  • Smlouva o dílo.
  • Smlouva o poskytování služeb.
  • Licenční smlouva.
  • Smlouva o nájmu.
  • Smlouva o výpůjčce.
  • Specifika výpůjček výtvarných děl.
  • Smlouva o přepravě věcí

HPP – hlavní pracovní poměr

Pracovním poměrem je pracovněprávní vztah mezi zaměstnancem a jeho zaměstnavatelem založený na pracovní smlouvě. Ta bývá sjednána na dobu určitou, tzn. omezenou konkrétním datem, nebo na dobu neurčitou, tzn. časově neomezenou.Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

Je jedno jaký typ pracovní smlouvy uzavíráte, pokaždé v ní musí být uvedeny identifikační údaje obou smluvních stran a minimálně tyto tři body: den nástupu do zaměstnání, druh práce, místo výkonu práce.

Kam patří kolektivni pracovní právo : právní postavení odborů, organizací zaměstnavatelů, formy a pravidla kolektivního vyjednávání (kolektivní pracovní právo). Patří mezi odvětví soukromého práva.

Jak dlouho mohu pracovat na dobu určitou : Mezi týmiž účastníky lze sjednat pracovní poměr na dobu určitou, který nesmí přesáhnout dobu 3 let a může být ode dne vzniku pracovního poměru opakován nejvýše dvakrát. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje i jeho prodloužení.

Co patří do pracovní smlouvy

Náležitosti jsou hned tři základní:

druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat, místo nebo místa výkonu práce, den nástupu do práce.

zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.Pokud by dílo nebylo vymezeno vůbec nebo bylo popsáno neurčitě, mohla by být smlouva neplatná. Horší však je, když dílo neodpovídá potřebě kvůli chybné specifikaci. Ostatně příkladem může být třeba i košile na míru ve vadné barvě.

Co je to adhezní smlouva : Adhezní smlouva je smlouva, v níž jedna smluvní strana stanoví veškeré smluvní podmínky a druhá smluvní strana má pouze možnost smlouvu přijmout, nebo nepřijmout, bez skutečného vlivu na její obsah. Vystihnout to lze úslovím „ber, nebo nech být“ (angl. take it or leave it).