Antwort Která mučenka je jedlá? Weitere Antworten – Co to je mučenka jedlá

Která mučenka je jedlá?
Mučenka jedlá je teplomilný druh víceleté mučenky z čeledi mučenkovité (Passifloraceae) s popínavým stonkem a dosahuje délky 10-15 metrů. Rostlina se pěstuje převážně pro své ovoce – marakuja, kterým je kulatá až oválná bobule, ve zralém stavu má žlutou nebo tmavě fialovou barvu.Mučenka jedlá čili marakuja (Passiflora edulis) je popínavý teplomilný druh mučenky, která se jako ovoce pěstuje v severozápadní části Jižní Ameriky, v Indii, na Novém Zélandu, v Karibiku, Brazílii, v jižní Floridě, na Havaji, v Austrálii, ve východní Africe, v Izraeli a v Jihoafrické republice.Slupka je asi tři milimetry silná, lysá a pevná. Uvnitř je bílá dužina obklopená míškem s průhlednou pokožkou, který je naplněn žlutou až oranžovou dření se semeny. Dřeň má exotickou chuť, je navinulá a lehce sladkokyselá. Díky svoji výrazné chuti se hodí k dochucování dezertů nebo i nápojů.

Jak se jí maracuja : Passion fruit oceníte jako čerstvé stolní ovoce, které lze po rozkrojení vyjídat lžičkou. V kuchyni se nejčastěji uplatňuje při ochucování nápojů nebo pohárů. Exotická chuť tohoto ovoce vynikne také v ovocných salátech, dezertech, koktejlech, marmeládách či zmrzlinách.

Na co se používá mučenka

Mučenka pletní se používá k léčbě řady onemocnění, zejména pak jako sedativum, anxiolytikum a spasmolytikum, dále k léčbě bo- lesti, astmatu, epilepsie, tachykardie, neuralgie, průjmu a menstruačních potíží. Zevně se pou- žívá k léčbě vředů a hemoroidů (4, 5, 6).

Na co je mučenka : Už žádné nervy a problémy se spánkem! Využijte mimořádných zklidňujících účinků mučenky pletní, zbavte se stresu i problémů s usínáním a zlepšete kvalitu svého spánku.

Pokud je slupka mučenky už trochu vrásčitá, je zralá a má to nejlepší aroma. Mučenka chutná dobře v ovocném salátu, ale také jako zmrzlina, sorbet, šťáva a dezert. Velmi oblíbená je i samotná, když se ze slupky vyjí lžící. Ze semínek mučenky se vyrábí olej, který se dále zpracovává do kosmetických produktů.

Název vznikl z toho, že v nápadném květu mučenky modré Passiflora caerulea lze vidět nástroje umučení Ježíše Krista: uprostřed tři černé čnělky s bliznami jako hřeby, prašníky jako kladiva nebo jako pět ran Kristových a okolo věnec barevných vláken jako trnovou korunu.

Co léčí mučenka

Mučenka pletní se používá k léčbě řady onemocnění, zejména pak jako sedativum, anxiolytikum a spasmolytikum, dále k léčbě bo- lesti, astmatu, epilepsie, tachykardie, neuralgie, průjmu a menstruačních potíží. Zevně se pou- žívá k léčbě vředů a hemoroidů (4, 5, 6).Zralá maracuja vypadá jako pomačkaný míček – skoro jako golfový. Dolíčky ve slupce tedy nejsou na závadu, pokud není nikde prasklá. Slupka může být i hladká, avšak vnitřek nebude tak sladký. Hlavní je, aby byla pevná a dala se dobře rozkrojit nožem.Mučenka je velice bohatá na vitamín C. To je antioxidant, který bojuje s volnými radikály. Posilňuje imunitní systém, obsahuje železo a také pomáhá vstřebávání železa z potravin do organismu, pomáhá tělu bojovat proti infekcím. Pomáhá také regulovat činnost štítné žlázy.

Exotická mučenka se díky množství cenných vitaminů a minerálů hodí především ke konzumaci za syrova. Z minerálních látek obsahuje draslík, hořčík, fosfor a železo, dále jsou v ní přítomny vitaminy skupiny B, provitamin A a vitamin C. Plodině, která obsahuje kolem 35 Kcal na 100 g, nechybí ani vláknina.

Jak se starat o Mučenku : Mučenky pěstujeme v běžném, středně lehkém substrátu pro pokojové rostliny. Substrát by neměl být přemokřený, aby neuhnívaly kořeny, pokud je však necháme vyschlé déle než den, mohou uschnout. Více vody potřebují v době bujného růstu. Mají také rády časté rosení.

Jak voní mučenka : Mučenka je tropická rostlina, která se pěstuje kvůli chutným plodům zvaným maracuja a neobvyklým květům. Staří Mayové věřili, že mučenka přináší krásné sny a léčí problémy se srdcem. Má sladkou tropickou vůni připomínající hrozny.

Proč mi nekvete mučenka

Mučenka má ráda maximálně slunné stanoviště, za nedostatku světla nepokvete. Na rozdíl od většiny ostatních pokojových rostlin ji přes léto umisťujeme na přímé slunce, čili na balkon, terasu a nebo na slunné stanoviště na zahradě a rosíme ji. Přes zimu ji zazimujeme do prostor o teplotě 7 až 15 oC.

Chcete-li, aby maracuja chutnala sladce, vybírejte při nákupu pouze zralé plody, které mají zvrásněnou slupku a vnitřní dužninu pevně přichycenou na stěny ovoce. Méně zralé mučenky, jejichž poznávacím znamením je lesklá a hladká kožovitá slupka, můžete nechat několik dní dojít při pokojové teplotě.Nejlepší teplota pro skladování dračího ovoce je 15 až 19 °C, potom vydrží čerstvé 10 až 14 dnů. Pokud se dračí ovoce skladuje při pokojové teplotě, vydrží čerstvé 5 až 6 dnů.

Jak se jí mučenka : Pokud je slupka mučenky už trochu vrásčitá, je zralá a má to nejlepší aroma. Mučenka chutná dobře v ovocném salátu, ale také jako zmrzlina, sorbet, šťáva a dezert. Velmi oblíbená je i samotná, když se ze slupky vyjí lžící. Ze semínek mučenky se vyrábí olej, který se dále zpracovává do kosmetických produktů.