Antwort Kolik stojí vyhřátí sauny? Weitere Antworten – Kolik stojí vybudovat saunu

Kolik stojí vyhřátí sauny?
Pro běžnou čtyřčlennou rodinu je optimální půdorys sauny cca 2,5 × 1,5 m. Kolik peněz chcete do stavby investovat Náklady na stavbu sauny svépomocí se mohou pohybovat cca od 40 000 Kč výše. Vždy závisí na velikosti sauny, použitém materiálu i výbavě v podobě kamen, dveří a podobně.Energetická náročnost provozu sauny

Spotřeba elektřiny se u běžných topidel pohybuje kolem 9 Kw, tzn. jedna saunovací hodina Vás stojí cca 50,-.Správně postavená sauna by měla být vytopena na 85°C za 60-90 minut.

Jaká je spotřeba infrasauny : Náklady na jeden saunovací cyklus

Náklady na provoz Průměrný výkon Cena saunování
Infrasauna pro 1 osobu 1,4 kW 3,43 Kč (30 minut při 55°C)
Infrasauna pro 2osobu 2 kW 4,90 Kč (30 minut při 55°C)
Infrasauna pro 2 osoby 2,3 kW 5,64 Kč (30 minut při 55°C)
Infrasauna pro 3 osoby 3 kW 7,35 Kč (30 minut při 55°C)

Čím topit v sauně

K topení je vhodné jakékoli dřevo, nejlepší je ale tvrdé, jako olše, buk, dub, protože má vyšší výhřevnost. Dřevo by mělo být dostatečně vyschlé, uvádí se, že by mělo ležet 2 – 3 roky v suchém prostředí, než jím zatopíte. Kamna na dřevo jsou tradiční způsob, jak zatopit v sauně.

Jak často navštěvovat saunu : Jedna návštěva sauny vám rozhodně nepomůže. Do sauny byste měli chodit pravidelně, alespoň jedenkrát týdně.

V průměru člověk během návštěvy vypotí 0,5 litru. Tekutiny je nutné během saunování doplňovat.

Sauna pomáhá hubnout

Už při 43 °C se v lidském těle rozpouští tělesný tuk a během 30 minut saunování spálí člověk až 600 kilokalorií. Hubnout se tak dá i vleže.

Kdy se nesmí do sauny

Saunování není vhodné pro lidi s vysokým krevním tlakem nebo problémy se srdcem, játry či ledvinami. Sauně se také vyhněte, pokud vás trápí kožní problémy (ekzém, lupénka), chřipka, nachlazení, horečka nebo jakýkoliv zánět. Vlivem vysoké teploty by se vám tyto choroby mohly „spustit“.(teplota v rozmezí 45–60 °C a 100% vlhkost vzduchu)

Doba saunování je však odlišná. Ve finské sauně se doporučuje pobývat pouze 10 až 15 minut, a to maximálně třikrát po sobě vždy s odstupem 15 minut. a v parní sauně pouze 10–20 minut.Nicméně aktuální studie v prestižním časopise Americké medicínské asociace uvádí, že během půlhodinového pobytu v sauně dochází ke spálení až 600 kalorií. V průměru člověk během návštěvy vypotí 0,5 litru. Tekutiny je nutné během saunování doplňovat.

Sauna pomáhá hubnout

Už při 43 °C se v lidském těle rozpouští tělesný tuk a během 30 minut saunování spálí člověk až 600 kilokalorií. Hubnout se tak dá i vleže.

Co nedělat po sauně : Po saunování byste měli odpočívat, například jen seďte nebo ležte. Rozhodně po saunování nechoďte sportovat ani cvičit. Jestliže chodíte do veřejné sauny, ideálně nejezděte hned po saunování autem, protože máte zpomalené reflexy. Raději si alespoň hodinku odpočiňte a do auta sedněte až poté.

Jak velkou saunu : Velikost sauny volíme s ohledem na počet osob

Pro čtyřčlennou rodinu obvykle postačí sauna s vnějšími rozměry 2,3 x 1,7 m. Minimální vnější rozměry jsou z důvodu bezpečnosti 1,4 x 1,4 x 2,2m. Pro relaxaci v leže doporučujeme, aby alespoň jeden vnější rozměr sauny přesahoval délku 2,1 m.

Kdy nechodit do sauny

Saunování není vhodné pro lidi s vysokým krevním tlakem nebo problémy se srdcem, játry či ledvinami. Sauně se také vyhněte, pokud vás trápí kožní problémy (ekzém, lupénka), chřipka, nachlazení, horečka nebo jakýkoliv zánět. Vlivem vysoké teploty by se vám tyto choroby mohly „spustit“.

Proto v kabině ideálně ležte, nebo alespoň seďte tak, abyste nohy měli natažené na stejné lavici, na které sedíte. Po saunování byste měli odpočívat, například jen seďte nebo ležte. Rozhodně po saunování nechoďte sportovat ani cvičit.Mokré plavky zabraňují rovnoměrnému prohřátí těla a nedovolují pokožce dýchat. Přiléhavé plavky navíc brání plnému prokrvení těla, a snižují tak ozdravný účinek sauny na krevní oběh. Pravidlo má ale i hygienické důvody. Mokré plavky mohou být nositeli bakterií, které se v teplém prostředí rychle množí.

Kdy vynechat saunu : U závažnějších onemocnění – například jater, ledvin, nebo srdce – se návštěva sauny nedoporučuje vůbec. Totéž platí také pro pacienty s vysokým krevním tlakem a těhotné ženy. Dále byste se sauně měli vyhýbat po požití alkoholu, po těžkém jídle a větší fyzické zátěži.