Antwort Kolik sazenic jahod do květináče? Weitere Antworten – Kolik jahod do květináče

Kolik sazenic jahod do květináče?
Do kulaté žardiny o průměru 30 cm dávám podle druhu 2 – 3 sazenice jahodníku. Do balkonového truhlíku o délce 80 cm jsem dal jahodníky čtyři. Pozor: I když se jedná o samozavlažovací nádoby, po dobu prvních 14 dní rostliny zalévejte.Obecně se dá říct, že jenom pro čerstvou spotřebu potřebujete minimálně 6 až 7 rostlin na osobu v rodině. Pokud plánujete mrazit, zavařovat a jinak zpracovávat, doporučuji 50 až 60 rostlin jahod na rodinu – minimálně 10 rostlin/sazenic na osobu.Přemýšlíte, jak daleko od sebe sázet jahody do truhlíku I s tím vám poradíme. Do truhlíku dlouhého 40 cm stačí 2 až 3 sazenice, do 60 cm truhlíku dejte klidně 5 sazenic. K jahodám můžete do truhlíku zasadit i další rostliny, abyste využili maximálně využili místo.

Jak se starat o jahody v květináči : Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.

Jak přezimovat jahody v květináči

Ideálním řešením je jahodník i s plastovým truhlíkem vsadit do země na zahradě. Pokud ale tuto možnost nemáte, musíte si na balkoně pomoct jinak, například obalením květináče či truhlíku – pomocí igelitové tašky, pytloviny, bublinkové fólie nebo staré deky vytvoříte izolační vrstvu, pod kterou nepronikne mráz.

Co sázet vedle jahod : Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.

Salát, špenát, rukola a další podobné rostliny mohou být dobrými společníky pro jahody. Tyto rostliny mají nízké nároky na půdu a mohou být rychle sklizeny, což umožňuje jahodám růst bez přílišného zastiňování. Salátové rostliny také nevyžadují příliš mnoho živin, což může pomoci snížit konkurenci mezi rostlinami.

Před výsadbou má být půda co nejlépe připravena, jahodník nesnáší přímé vápnění. Musí se tedy stanoviště vápnit s předstihem. Budeme-li rostliny vysazovat v srpnu tak, aby každá rostlina jahodníku mohla ihned přijímat živiny současně s hnojem nebo kompostem, je vhodné přidat fosforečná a draselná hnojiva.

Jak zasadit do květináče

Nový květináč by neměl být příliš malý ani příliš velký. Na jedné straně chcete, aby se rostlina dobře vyvíjela a rostla, ale na druhé straně můžete chtít omezit její růst a nenechat ji příliš se rozrůst. Kromě vhodné zeminy naplánujte také drenážní vrstvu.Šlahouny odstraňujte pouze nůžkami, abyste nepoškodili celou rostlinu. V druhém případě je můžete použít také k množení jahod. Po několika letech jahodníky ztrácí svou plodnost a je třeba je obměnit, k tomu však můžete využít zmíněné šlahouny. Není tedy třeba kupovat nové sazenice, když si je můžete vytvořit sami.Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Kdy se prodávají sazenice jahod : Rostliny nejsou během zimního období vystaveny klimatickým výkyvům a díky tomu jsou mnohem vitálnější s velkou zásobou látek potřebných k růstu. Tyto sazenice jsou dostupné od února do července.

Co Nedavat vedle jahod : Brokolice je zelenina, která by neměla být pěstována vedle jahod. Patří do čeledi brukvovité, stejně jako například zelí a květák. Tyto rostliny produkují látky, které mohou inhibovat růst jahod a zhoršovat jejich chuť. Navíc, brokolice je velmi náročná na živiny, takže může konkurovat jahodám o zdroje v půdě.

Co dát pod jahody

Čím nastýlat jahody: sláma, tráva, mulčovací kůra a textilie

  1. Mulčovací kůra. Může být nastlaná mezi jednotlivými jahodníky i mezi řádky.
  2. Sláma. Další možností je nastýlání slámy.
  3. Posečená tráva. Podobně jako slámu lze použít i drobnou trávu z trávníku.
  4. Černá netkaná textilie.
  5. Hnojení jahod.
  6. Zakořeňování odnoží


Do květináče můžete vysadit letničky, trvalky, malé keříčky i zakrslé stromky. Pro takové pěstování máte k dispozici jehličnaté i listnaté stromky a keře, a také široký výběr trvalek a letniček. Zajímavou možností mohou být sloupovité ovocné stromky.Zasadit do květináče můžete pestrou paletu rostlin, které přinášejí nejen vizuální krásu, ale i příjemné vůně. Začněte kombinací barev, velikostí a tvarů květin, jako jsou petúnie, muškáty a begonie. Tím vytvoříte okouzlující a živé prostředí.

Jak stříhat šlahouny jahod : Stačí ponechat nejsilnější odnože a ty ostatní odstřihnout, ať neberou sílu. Pokud jsou vaše jahody ve fázi, kdy je budete potřebovat namnožit, vybírejte šlahouny již nyní. Pravidelně z nich odstraňujte květy, aby se rostlinky soustředily pouze na tvorbu listů. Jeden šlahoun může vytvořit několik sazenic.