Antwort Kolik Kminu na kysane zelí? Weitere Antworten – Kolik kmínu na zelí

Kolik Kminu na kysane zelí?
1 kg hlávkového bílého zelí 15–20 g soli (dle toho, jak chcete mít zelí slané; nejčastěji se dává 20 g) 1 lžíce kmínu (případně i trochu hořčičného semínka)Křenové červené zelí

  1. 1 lžíce oleje nebo rostlinného másla.
  2. 1 cibule.
  3. 1 jablko.
  4. 500 g kysaného červeného zelí
  5. 1 lžíce strouhaného křenu.
  6. sůl, ocet, případně slad nebo sirup dle chuti.

koupíme krouhané zelí, nasypeme je do vaničky, posolíme (na kilo zelí 3 dkg soli), posypeme kmínem a celým pepřem, necháme aspoň 3 – 4 hodiny pustit šťávu. Potom zelí natlačíme do 0,7 l sklenic tak, aby v každé byla i šťáva a zavíčkujeme. Dáme je na plechy nejlépe k topení nebo někam do tepla.

Kolik cibule se dává do kysaného zelí : Suroviny

  1. 300. g cibule nakrájená na nudličky nebo půlkolečka.
  2. 350. g sůl lépe bez jódu.
  3. stroužek česnek 8-
  4. g kmín max. ne víc.
  5. ks křen nakrájený na menší špalíčky.
  6. ks snítka kopru.
  7. kg hlávkové zelí nastrouhané

Kolik zelí do 10 l Zeláku

Součástí je poklička i zátěž. Poměr plnění zeláku zelím je 0,95. Tzn.: při důkladném plnění a pečlivém tlačení se do zeláku o velikosti 10 l vejde až 10,5 kg zelí.

Jak naložit 10 kg zelí : Na 10 kg zelí použijte 15 – 20 dkg soli, a 15 dkg cibule nakrájené na půlkolečka. Dochutit je můžete cca 20 g kmínu, kouskem křenu, větvičkou kopru, někdo přidává i hořčičné semínko, nastrouhané jablko a česnek. Recepty se v minulosti lišily kraj od kraje.

Zelí najemno nakrájíme na nudličky a cibuli na kostičky. V míse smícháme všechny suroviny, důkladně promačkáme (mačkání nám nahrazuje šlapání, tak si dejme záležet). Až zelí pustí šťávu, přimícháme skleničku nastrouhaného křenu, necháme odležet půl hodiny a případně dochutíme ještě solí, cukrem a octem.

Postup:

  1. Z hlávky zelí odstraňte vrchní listy a nakrájejte ji na menší kostky.
  2. V hrnci rozehřejte máslo nebo olej.
  3. Následně přidejte nakrouhané zelí a důkladně promíchejte.
  4. Poté zelí zahustěte – lehce ho poprášte hladkou moukou, promíchejte a nechejte ještě chvíli povařit.
  5. Na závěr dochuťte octem a cukrem podle chuti.

Čím se zahušťuje zelí

Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.Do hrnce dáme kysané zelí, které nemusíme propírat, pouze vymačkáme šťávu. Přidáme cibuli a zalijeme částí vody. Hrnec přikryjeme pokličkou a vaříme asi 10 minut. Pak zelí podle chuti dosolíme a dochutíme krupicovým cukrem.Na teplém místě (ideální je teplota 12–15 °C) nechte zelí kvasit po dobu 4 až 6 týdnů. Vykvašené zelí dejte pak do chladné místnosti, kde ho zhruba každé 3 týdny kontrolujte, zda k němu nemůže vzduch a nekazí se. Případně ho rozdělte do sklenic a sterilujte, pak vám vydrží až do příští sezony.

Keramický porézní zelák s víkem a zátěží v různých objemech. Součástí je poklička i zátěž. Poměr plnění zeláku zelím je 0,95. Tzn.: při důkladném plnění a pečlivém tlačení se do zeláku o velikosti 10 l vejde až 10,5 kg zelí.

Jak udělat kysané zelí do sklenic : Nakrouháme zelí, křen očistíme a nastrouháme, vše nasypeme do vaničky, osolíme, posypeme kmínem a celým pepřem. Necháme odležet alespoň 3–4 hodiny, zelí pustí šťávu. Potom zelí natlačíme do 0,7 l sklenic tak, aby v každé byla i šťáva, a zavíčkujeme.

Jak si udělat domácí kysané zelí : Postup

  1. Zelí očistěte.
  2. Nakrouhané zelí dejte do velké mísy (nebo jiné nádoby) a přidejte odměřené množství soli.
  3. Zelí postupně plňte do připravené nádoby na kvašení – zelák, sklenice s víčkem, nebo nádoba s kvasnou zátkou.
  4. Poslední vrstvu zelí zalijte zelnou šťávou, zatižte a nechte kvasit.

Jak dlouho se dělá kysané zelí

Příprava. Zelí propláchnu, odstraním případné zbytky košťálu. Přendám ho do hrnce, zaliju vodou tak, aby bylo akorát ponořené, a dusím ho doměkka, trvá to asi 15 minut. Na sádle zpěním cibuli, přidám na kostky nakrájenou slaninu a opeču vše dozlatova.

Během kvašení kontrolujeme, zda je zelí stále pod „vodu“. Není-li, dolijeme je 2% solným roztokem (svaříme 20 g soli na 1 l vody a necháme vychladnout).Kyselost regulujeme přiléváním láku ze zelí. Nakonec dochutíme cukrem, případně solí, a kdo má rád, i pepřem. Bramboru oloupeme, nastrouháme najemno a vmícháme do zelí (nebo zahustíme lžící polohrubé mouky) a necháme ještě provařit. Zelí můžeme podávat posypané osmaženou cibulí nebo škvarečky slaniny.

Kdy je hotové kysané zelí : Když zelí kvasí

Kysané zelí by mělo být hotové za 5 týdnů.