Antwort Kolik jahod na metr? Weitere Antworten – Kolik jahod na m2

Kolik jahod na metr?
Na 1 m2 se sází přibližně 4 – 6 kusů jahodníkových sazenic. Spon sazenic je volitelný. Na zahrádce je vzdálenost řad 60 cm od sebe a sazenice v řadách jsou vzdáleny 30 cm od sebe. Málo sazenic způsobí nižší sklizeň, ale mnoho sazenic – znamená hustý porost, který se špatně sklízí a plody dříve hnijí.Jahody z kvalitní sadby se mohou urodit v množství 0,5–1 (1,5) kg na rostlinu. Takové množství přinesou druhý a třetí rok po výsadbě. Podle hnojení, zalévání a ostatní péče mohou vydržet plodit ještě jednu či dvě sezony, ale plody už bývají drobnější.Spotřeba jahod úměrně stoupá s počtem dětských členů domácnosti. Obecně se dá říct, že jenom pro čerstvou spotřebu potřebujete minimálně 6 až 7 rostlin na osobu v rodině. Pokud plánujete mrazit, zavařovat a jinak zpracovávat, doporučuji 50 až 60 rostlin jahod na rodinu – minimálně 10 rostlin/sazenic na osobu.

Kolik jahod do truhlíku : Do truhlíku dlouhého 40 cm stačí 2 až 3 sazenice, do nádoby o délce 60 cm 5 sazenic. Jahody potřebují dostatek živin již pro kvetení.

Co se dává pod jahody

Salát, špenát, rukola a další podobné rostliny mohou být dobrými společníky pro jahody. Tyto rostliny mají nízké nároky na půdu a mohou být rychle sklizeny, což umožňuje jahodám růst bez přílišného zastiňování. Salátové rostliny také nevyžadují příliš mnoho živin, což může pomoci snížit konkurenci mezi rostlinami.

Co sázet vedle jahod : Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.

Salát, špenát, rukola a další podobné rostliny mohou být dobrými společníky pro jahody. Tyto rostliny mají nízké nároky na půdu a mohou být rychle sklizeny, což umožňuje jahodám růst bez přílišného zastiňování. Salátové rostliny také nevyžadují příliš mnoho živin, což může pomoci snížit konkurenci mezi rostlinami.

Jahodník se zakrývá netkanou textilií, aby se pod fólií vytvořilo mikroklima. Drží se tam pak vlhkost a je tam tepleji. To však funguje asi jen do minus pěti stupňů. Pak se používají třeba různé zavlažovací systémy, jahodníky se postřikují celou noc a v takovém případě se dá úroda zachránit, i když je minus devět.

Kdy dát sazenice jahod ven

Období výsadby jahod

Příhodné podmínky k sázení bývají koncem března a během dubna. Ideálním časem k sadbě jahodníků je podzim, konkrétně září. V nížinách můžete sázet až do poloviny října. Přiměřené teploty, ranní rosa a občasné přeháňky zajistí, že se sazenice jahod ujmou snáze.Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod.Při výsadbě sázíme jahody buď do volné půdy nebo přímo do fólie. Do volné půdy se sází alespoň 30 – 35 cm od sebe a řádky mezi sebou alespoň 60 cm.

Mezi nejlepší jahody patří původně francouzská odrůda Mara de Bois. Jsou to jahody s výrazným aroma, které připomíná vůní právě divoké jahody. Odrůda je stáleplodící a převislá a má středně velké plody.

Co dát pod jahody : Čím nastýlat jahody: sláma, tráva, mulčovací kůra a textilie

  1. Mulčovací kůra. Může být nastlaná mezi jednotlivými jahodníky i mezi řádky.
  2. Sláma. Další možností je nastýlání slámy.
  3. Posečená tráva. Podobně jako slámu lze použít i drobnou trávu z trávníku.
  4. Černá netkaná textilie.
  5. Hnojení jahod.
  6. Zakořeňování odnoží

Jak na velké jahody : Menší rostliny vysazujeme do vzdálenosti asi 20 cm, středně velké a bujně rostoucí 30 až 40 cm. Vzdálenost mezi řádky by měla být dostatečná pro pohyb mezi řádky, ošetřování sazenic a odstraňování plevele (cca 50 až 70 cm). Po výsadbě zalijte.

Jaký postřik na jahody

Proti květopasu jahodníkovému se nejlépe bojuje aplikací vhodného insekticidu k hubení dospělců. Osvědčují se přípravky Fast M, Karate se Zeon technologií a Spintor. Postřik se provádí před vykvetením jahodníků.

Velmi oblíbenou sazenicí jahodníku stáleplodícího je odrůda Mara de Bois, kterou můžeme určitě doporučit. Jedná se o převislý jahodník, který se řadí mezi nejlepší stáleplodící jahodníky. Těšit se můžete na velké plody, které jsou přirozeně sladké, a navíc na pohled opravdu velmi hezké.Sazeničky sázejte do přeryté a dobře prohnojené půdy.

My ze zásady nehnojíme žádnou chemií, takže hlínu vždy proryjeme spolu s kompostem. Jahody mají rády obecně vzdušnější zeminu, nebojte se přidat i písek. Rozestup mezi jahodníky by měl být minimálně 40 centimetrů, ideálně ale 60 cm. A stačí je sázet mělce.

Kdy postřik na jahody : První postřik by měl být použit v době, kdy jahodník začíná kvést (2 až 5 % kvetoucích rostlin) a druhý opakujeme po 7 dnech. K ochraně je možné použít přípravek SWITCH, SCALA nebo přírodní fungicid na bázi bakterií Serifel.