Antwort Kdy zvyšujeme tření? Weitere Antworten – Kde tření zvětšujeme a proč

Kdy zvyšujeme tření?
1) Kde potřebujeme tření zvětšit Při brždění u auta, kola, vlaku. Zvětšujeme drsnost ploch nebo hmotnost tělesa. * V zimě nosíme boty s hrubou podrážkou.Jak zvýšit tření Zvýšit hmotnost – př. Lokomotiva, aby neprokluzovala kola, vyrábí se lokomotivy z těžkých materiálů a přidávají se do nich i různá závaží. Psaní tužkou – vlivem tření dochází ke studenému svařování tuhy tužky s papírem.Položíme na kvádr nějaké závaží a popsaný postup zopakujeme. Zjistíme, že když třecí plochy na sebe víc tlačí, tak je třecí síla větší. Otočíme kvádr na bok, tím změníme velikost třecích ploch, a zase vše zopakujeme. Ukáže se, že velikost třecích ploch nemá na třecí sílu žádný vliv.

Kdy zmenšujeme tření : Při chůzi, psaní, kreslení, pohybu vozidla, sportování, zatloukání hřebíků, přenášení předmětů na podložce, zavazování uzlů, ….. 2) Kde v denní praxi naopak tření zmenšuješ Mažeme ložiska kol, aby se snadněji otáčela, mažou se i strojní součástky, při přesunu těžkých těles zmenšujeme tření podkládáním válečků, ……..

Kdy nám tření škodí

 Třecí síla ztěžuje pohyb. Čím větší tření, tím více musíme na kole šlapat, tím větší je spotřeba benzínu, elektřiny.  Třením se odírají součástky, které se po sobě pohybují, a tím se zmenšuje jejich životnost.

Kdy je smykové tření užitečné : Tření může být užitečné i nežádoucí. Užitečné tření: pohodlná chůze, brzdění pohybu, používání pilníků, brusek, řemenic, … Nežádoucí tření: brzdění pohybu, opotřebovávání pneumatik a obuvi, nežádoucí zahřívání částí strojů, …

Tření vzniká částečně vlivem hrubosti dotýkajících se povrchů, jak vidíš v podrobnějším náhledu. Aby se těleso mohlo pohnout, musí se zvednout natolik, aby jeho nerovnosti mohly klouzat po povrchu pod ním. K uvedení tělesa do pohybu je tedy potřebná síla.

– Třecí síly vznikají při pohybu pevných těles po podložce, ke které jsou přitahovány určitou silou. – Příčinou vzniku je drsnost stykových ploch těles a vzájemné silové působení částic ve stykových plochách. – Třecí síla působí ve stykové ploše tělesa s podložkou a má směr proti pohybu tělesa (viz obr. 1.104).

Co ovlivňuje velikost třecí síly

Velikost třecí síly je přímo úměrná velikosti normálové kontaktní síly Fn. To znamená, že v případě chodce je třecí síla mezi podrážkou a povrchem, po kterém chodec jde, tím větší, čím větší vertikální silou na zemi působí. Třecí síla je také ovlivněna vlastnostmi povrchů, které jsou v kontaktu.Na čem závisí velikost třecí síly Třecí síla je přímo úměrná tlakové síle, kterou působí těleso kolmo na podložku. Závisí tedy na hmotnosti tělesa – čím těžší těleso, tím větší třecí síla. Třecí síla závisí na materiálu a drsnosti dotykových ploch (čím drsnější podložka, tím je třecí síla větší).Valivý odpor vzniká vždy, když se těleso kruhového průřezu (válec, koule, …) valí po pevné podložce. Příčinou tohoto jevu je neexistence absolutně tuhého tělesa, tj. tělesa, které se nedeformuje účinkem jakkoliv velké síly.

Tření může být užitečné i nežádoucí. Užitečné tření: pohodlná chůze, brzdění pohybu, používání pilníků, brusek, řemenic, … Nežádoucí tření: brzdění pohybu, opotřebovávání pneumatik a obuvi, nežádoucí zahřívání částí strojů, …

Proč vzniká tření : Tření vzniká částečně vlivem hrubosti dotýkajících se povrchů, jak vidíš v podrobnějším náhledu. Aby se těleso mohlo pohnout, musí se zvednout natolik, aby jeho nerovnosti mohly klouzat po povrchu pod ním. K uvedení tělesa do pohybu je tedy potřebná síla.

Jak vzniká tření : je fyzikální jev, který vzniká při posouvání (smýkání) jednoho tělesa po povrchu jiného tělesa. Jeho původ je především v nerovnosti obou styčných ploch, kterými se tělesa vzájemně dotýkají. Nerovnosti povrchů při posouvání těles na sebe vzájemně narážejí, deformují se a obrušují.

Jak vypočítat tření

Zjišťování: experimentálně a výpočtem f0 = Ft0 / Fn , kde Ft0 je maximální třecí síla, Fn je kolmá tlaková síla mezi tělesy.

– Třecí síly vznikají při pohybu pevných těles po podložce, ke které jsou přitahovány určitou silou. – Příčinou vzniku je drsnost stykových ploch těles a vzájemné silové působení částic ve stykových plochách. – Třecí síla působí ve stykové ploše tělesa s podložkou a má směr proti pohybu tělesa (viz obr. 1.104).Jako tření označujeme vznik tečné síly ve styčné ploše mezi dvěma tělesy. Tečná třecí síla je reakcí na tečnou složku sil působících na těleso a působí vždy proti směru vzájemného pohybu (příp. proti změně klidového stavu u klidového tření).

Jak funguje tření : Jako tření označujeme vznik tečné síly ve styčné ploše mezi dvěma tělesy. Tečná třecí síla je reakcí na tečnou složku sil působících na těleso a působí vždy proti směru vzájemného pohybu (příp. proti změně klidového stavu u klidového tření).