Antwort Kdy začít řešit refinancování hypotéky? Weitere Antworten – Kdy je nejvhodnější požádat o refinancování hypotéky

Kdy začít řešit refinancování hypotéky?
Nejlepší okamžik na vyjednávání o nové úrokové sazbě a refinancování hypotéky je před koncem sjednané doby fixace. Pokud se rozhodnete odejít ke konkurenci, stávající banka vám při refinancování v době fixace nesmí naúčtovat žádné poplatky či penále.Nejpozději 3 měsíce před koncem fixace hypotéky by klient měl od své banky dostat nabídku na novou úrokovou sazbu pro další období (fixaci). Pokud klient nabídku akceptuje, jsou mu měsíční splátky přepočítány podle nové úrokové sazby a pokračuje ve splácení – celý tento proces se nazývá refixace hypotéky.Nejvýhodnější je refinancovat na konci fixačního období. Zákon o spotřebitelském úvěru platný od roku 2016 ale zatím umožňuje refinancování i dříve. V takovém případě zaplatíte u většiny bank pouze účelně vynaložené náklady.

Jak dlouho před koncem fixace : U hypotéky je dobré jeden až dva měsíce před uplynutím fixace kontaktovat banku (většinou vás vyzve i sama) a domluvit se na dalším období včetně fixace úroku. Úrok se může na příští období snížit nebo zvýšit v závislosti na aktuální situaci na trhu.

Jaké budou úrokové sazby v roce 2024

Za posledních 20 let šlo dokonce o nejvyšší hodnoty. Jaká je situace v roce 2024 Z nejnovějších údajů České bankovní asociace vyplývá, že průměrná úroková sazba nových hypoték klesla v lednu 2024 na 5,54 % z prosincových 5,65 %. Jde tak o nejnižší úrokovou sazbu hypoték od července 2022.

Jak postupovat při refinancování hypotéky : Jakmile se rozhodnete hypotéku refinancovat, musíte nejdříve stávající banku požádat o vyčíslení zůstatku úvěru, získat souhlas s přistoupením nové banky na druhé místo v zástavě a příslib k vymazání zástavního práva k nemovitosti v katastru nemovitostí.

Dodavatel vás po konci fixace může na další období převést buď opět na fixaci, nebo na smlouvu na dobu neurčitou, tedy na nefixovanou cenu. Postup, jaký dodavatel zvolí, naleznete vždy již v podmínkách své stávající smlouvy, neměl by vás proto překvapit. Zjistěte, jaký typ produktu bude po konci smlouvy následovat.

Shrnutí: Splacení hypotéky předčasně

Kdy se předčasné splacení hypotéky vyplatí: Když vám končí fixační období — 3 měsíce po oznámení nové úrokové sazby máte možnost předčasně splatit hypotéku bez jakýchkoliv poplatků navíc.

Jak refinancovat před koncem fixace

S refinancováním musí banka souhlasit

Stačí, když před koncem fixace bance sdělíte, že budete úvěr refinancovat. V ideálním případě je dobré oznámit bance tento záměr nejpozději 30 dnů před koncem fixace hypotéky. Pokud nechcete změnit banku, můžete se na konci doby fixace pokusit vyjednat výhodnější úrokovou sazbu.Jakou zvolit fixaci hypotéky v roce 2024 Máme za sebou dobu, kdy se úrokové sazby hypoték pohybovaly nejvýše za posledních cca 20 let a nyní mírně klesají. Obecně se očekává, že budou klesat i nadále Z tohoto důvodu lze doporučit spíše kratší fixaci (3 roky nebo i 1 rok).Prognóza ČNB – jaro 2024

2024 2025
Měnověpolitická inflace (%) 2,2 1,8
Hrubý domácí produkt (mzr. změny v %) 1,4 2,7
Úrokové sazby 3M PRIBOR (%) 5,0 3,6
Měnový kurz (CZK/EUR) 25,1 24,8


Od roku 2024 si spotřebitelé slibují pokles úrokových sazeb a oživení trhu s hypotékami.

Kolik se plati za predcasne splaceni hypotéky : Nová legislativa přichází s poplatkem za předčasné splacení hypotéky. Jeho výše činí 0,25 % předčasně splacené částky za každý započatý rok do konce fixace. Poplatek však nesmí překročit 1 %. Původní návrh dokonce operoval se dvěma procenty.

Jak dlouho před koncem fixace elektřiny : Nevýhody fixace elektřiny

Díky tomu mají dodavatelé větší jistotu, že nezamíříte ke konkurenci. Smlouvu tedy nemůžete vypovědět kdykoliv se vám to hodí. Zároveň si musíte dávat pozor na dobu konce fixace. Ze zákona můžete využít nejméně 30 dnů před vypršením smlouvy k tomu, abyste dodavatele upozornili, že odcházíte.

Jak funguje mimoradna splátka hypotéky

Co je mimořádná splátka hypotéky Mimořádnou splátkou hypotéky se rozumí splacení větší sumy z dlužné částky mimo pravidelný splátkový kalendář, díky němuž se zmenší jistina, a tedy sníží i celkové náklady na úroky. Takovouto jednorázovou akcí lze buď zkrátit čas splácení, nebo snížit pravidelnou měsíční splátku.

Z nejnovějších údajů České bankovní asociace vyplývá, že průměrná úroková sazba nových hypoték klesla v lednu 2024 na 5,54 % z prosincových 5,65 %. Jde tak o nejnižší úrokovou sazbu hypoték od července 2022. Meziměsíční pokles o více než 0,1 procentního bodu představuje nejvýraznější pokles od začátku roku 2023.Úrokové sazby hypoték 2024

Název banky Úrok 1 roční fixace Úrok 5 letá fixace
Americká hypotéka neúčelová Fio banka 6,65 % 5,45 %
Hypotéka na udržitelné bydlení Komerční banka 5,49 % 5,49 %
Hypotéka Komerční banky Komerční banka 5,89 % 6,69 %
Hypotéka 2v1 Komerční banka 5,49 % 5,49 %

Jaký bude vývoj úrokových sazeb hypoték 2024 : Z nejnovějších údajů České bankovní asociace vyplývá, že průměrná úroková sazba nových hypoték klesla v lednu 2024 na 5,54 % z prosincových 5,65 %. Jde tak o nejnižší úrokovou sazbu hypoték od července 2022. Meziměsíční pokles o více než 0,1 procentního bodu představuje nejvýraznější pokles od začátku roku 2023.