Antwort Kdy zastřihnout růže? Weitere Antworten – Jak omladit staré růže

Kdy zastřihnout růže?
Začněte ozdravným prořezem, kdy odstraníte staré, odumřelé či poškozené stonky. Tím velkokvěté růže celkově omladíte. Ponechejte 3-5 silných a zdravých stonků. Pokračujte řezem na podporu květenství, což znamená, že zbylé hlavní stonky ostříháte za třetím až čtvrtým očkem nad zemí.- Záhonovým růžím odstraníme na jaře všechny slabé a namrzlé výhony tak, aby zbývající části keře měly dostatek místa. Výhony zkracujeme přibližně na polovinu až jednu třetinu původní délky. – Mnohokvěté růže nemusíme řezat tak radikálně. Každopádně odstraníme rozvětvené výhony, aby po řezu měly asi 30 centimetrů.Řez růží provádíme zpravidla několikrát do roka, na jaře, po odkvětu, případně na podzim. Jarní řez je nejdůležitější, růži pak vyraší nové výhony, na nichž může opět vytvářet květy. Během sezóny odstřiháváme uvadlé květy (příp. květenství), nikoliv však u planých a jednou kvetoucích růží, připravili bychom se o šípky.

Jak stříhat růže na podzim : Stříhání růží

Keře a stromkové růže stříháme poprvé na podzim v rozmezí 5-8 oček. Očko je místo, odkud nám roste větvička s lístky. Očko je nutné zastřihnout v místě, kde nám směřuje ven od středu růžového keře. Jinak bychom keř zahušťovali a jednotlivé větvičky by se křížily.

Jak zachránit starou růží

Do nádoby nalijte horkou vodu, aby její hladina sahala do výšky asi šesti centimetrů. Konce stonků se v ní nechají dvě až tři minuty a poté se ihned vloží do studené vody. Růže musí být zabalené v papíru, aby je nepoškodila stoupající pára. Horká voda vytlačí ze stonků vzduch, a umožní tak dokonalé nasátí studené vody.

Jak Zaštipovat růže : Zaštipování růží

Raným zaštipováním se upravuje růst příliš bujných výhonků. U výhonků, které by měly kvést v průběhu května, se mladý výhonek zaštipuje na 3-4 pupeny. Růže má potom více květů, ale kvete trochu později.

Stříhání pnoucích růží

Na jaře je správný čas odstranit příliš tenké a přestárlé výhony. Boční větve hlavních výhonů můžete zkrátit až na 4 očka, aby zůstal tvar vzrůstu kompaktní. Pnoucí růže, jako je Rambler, kvetou pouze na víceletých stoncích.

Ty dokonce někdy před zimou ještě nasazují poupata. A právě odpařování přirozené vlhkosti zvyšuje citlivost růží na vysušování a snižuje jejich odolnost vůči namrzání. Musíme proto v říjnu až na začátku listopadu seříznout polyantky i čajohybridy na cca polovinu aktuální výšky.

Jak se stříhají růže

Řez by měl být veden mírně šikmo 5–8 mm nad pupenem, přičemž nejvýše postavený pupen by měl směřovat směrem ven. Každý rok odstraňte nejméně jednu základní větev až k nejnižšímu očku těsně nad půdou. Po prvním období kvetení seřízněte stonky s odkvetlými květy až na spodní dobře vyvinutá očka na stonku.Kdy řezat růže Jarní řez růží provádíme nejlépe v čase, kdy kvete zlatice (Forsithya), lidově „zlatý déšť“. Na podzim růže zbytečně neřežeme, pouze odstraníme nevzhledné konce s odkvetlými květy případně výhony, které na zahradě překáží. Hlavní řez růží je tedy na jaře.Když dostaneme nádherné růže, láká nás to jejich krásu uchovat co nejdéle.

  1. Rozbalit a nařezat. Ihned jak je to možné, odstraňte veškerý celofán nebo jiný obal kolem růží.
  2. Čistá váza. Než umístíte květiny do vázy, ujistěte se, že je zcela čistá.
  3. Chladno svědčí
  4. Růže milují teplou vodu.
  5. Vodu pravidelně obměňujte.


Nejvhodnější doba pro přesazování růží je od poloviny ledna, protože na jaře při mírných teplotách začnou květiny pozvolna zase růst. Růže můžete sice přesazovat i v létě, ale pak byste je měli nejprve silně seříznout. Při dostatečném zásobování vodou pak také rychle vyraší.

Jak nechat uschnout růže : Pokud znáte správný postup sušení a věnujete růžím dostatečnou péči, mohou vám dělat radost i roky. Není to ani nijak složité – stačí růže zbavit listů, zastřihnout stonky a svázat je gumičkou a svazky pověsit květy dolů na suché a tmavé místo. Za dva týdny až měsíc budete mít hotovo.

Po čem pnout růže : Růžím vyhovuje každá zpracovaná zahradní půda. Ideální je hlinitopísčitá s dostatkem humusu a s neutrální či slabě kyselou půdní reakcí (pH 6–7). Růže nejsou náročné. Až asi tři roky po výsadbě je vhodné ke každé pnoucí růži přidat vždy v předjaří asi 50 g plného minerálního hnojiva a mírně je zahrnout.

Jak množit řezané růže

Stačí v předjaří ohnout vytipované, silné výhony a zasadit je do země, ale tak, aby vrchol směřoval vzhůru. Tu část výhonu, od které chceme, aby v zemi zakořenila, zajistíme (zafixujeme) například kolíky. Pokud se nám vše podaří, můžeme nově vzniklé, kořenící rostliny, přesadit již následující jaro.

Řez by měl být veden mírně šikmo 5–8 mm nad pupenem, přičemž nejvýše postavený pupen by měl směřovat směrem ven. Každý rok odstraňte nejméně jednu základní větev až k nejnižšímu očku těsně nad půdou. Po prvním období kvetení seřízněte stonky s odkvetlými květy až na spodní dobře vyvinutá očka na stonku.Odstraňte nemocné či suché výhony, přičemž vždy řežte hluboko, až do zdravého dřeva. Odkvetlé výhony řežte nad druhým či třetím očkem směrem od květu. Plody, které se vytvoří po odkvětu, ubírají rostlinám živiny a zabraňují růstu dalších květů, proto je odstraňujte již v průběhu roku a samozřejmě také před zazimováním.

Jak stříhat růže před zimou : Na podzim není třeba růže ostříhat! Zakrátíme je jen tak hluboko, aby se dalo na záhonku pracovat. Jinak vše, co je na rostlině zelené – tedy i holé výhonky – i v zimě transpirují a tím zajišťují rostlině potřebnou energii. Čím je tato zelené plocha větší, tím lépe.