Antwort Kdy zastřihnout Jilm sibiřský? Weitere Antworten – Jak zastřihnout jilm sibiřský

Kdy zastřihnout Jilm sibiřský?
Ihned po výsadbě doporučujeme rostliny zastřihnout na polovinu. (Chápu, je to těžké udělat tak výrazný zásah, pokud vám to nedá, zkuste alespoň odstřihnout 1/3 rostliny. Ale rozhodně stříhejte!). V podstatě tím rostlině pomůžete, kořen bude vyživovat menší nadzemní část a rostlina se lépe ujme.Jelikož doba výsadby na podzim nastává koncem října, začátkem listopadu (po prvních mrazech), doporučuje se vykopat dříve, ještě za dobrého počasí 25-35 cm širokou a hlubokou jámu na vysazení rostlin. V případě jarní výsadby není třeba jámu předem připravit.Cca v polovině března, kdy se příroda probouzí. Sazenice zázračného plotu druhé generace už dodáváme zkrácené, ale i ty rostliny můžete po zimě zkrátit přibližně o 5 cm. Pokud jste náhodou dostali delší sazenice, samozřejmě je musíte zkrátit na 10 – 15 cm.

Jak daleko sázet jilm : Dodáváme krásné, silné sazenice v kontejnerech. Jilm sázíme do neutrální půdy (klasický zahradnický substrát), do kterého můžete přimíchat rašelinu nebo půdu obohatit kompostem. Pokud chcete rostlinu sázet do těžkých, hlinitých půd je vhodné přidat do půdy písek. Rostliny sázíme do jámy cca 30-40cm hluboké a široké.

Jak daleko od plotu sázet Jilm sibiřský

Abyste měli dostatek místa ke stříhání a tvarování z obou stran, a aby dospělý plot nepřerostl k sousedům, doporučujeme sázet minimálně na 80 cm od stávajícího plotu.

Jak často stříhat Jilm sibiřský : Stačí vzít vždy jen okrajové části větví. Takto zastřihávat můžete na jaře a v létě i každý měsíc. Pokud je plot odspodu málo hustý a rezne či opadává, na vině je špatný tvar plotu. V tom případě se snažte tvarovat rostliny do jehlanu (dole širší, nahoře užší), aby všechna patra měla dostatek světla.

Zázračný živý plot ze sibiřského jilmu. Jilm sibiřský neboli turkestánský brest má celou řadu výhod. K té nejvýznamnější však patří rychlost jeho růstu. Tato rostlina totiž dokáže za jeden rok dorůst až do výšky 1,2 až 1,8 m.

Stačí vzít vždy jen okrajové části větví. Takto zastřihávat můžete na jaře a v létě i každý měsíc. Pokud je plot odspodu málo hustý a rezne či opadává, na vině je špatný tvar plotu. V tom případě se snažte tvarovat rostliny do jehlanu (dole širší, nahoře užší), aby všechna patra měla dostatek světla.

Jak daleko od plotu sázet jilm sibiřský

Abyste měli dostatek místa ke stříhání a tvarování z obou stran, a aby dospělý plot nepřerostl k sousedům, doporučujeme sázet minimálně na 80 cm od stávajícího plotu.V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.Dvojřadé vysázení Tvar zik-zak 8 – 9 rostlin na běžný metr. Když vysazujeme rostliny na podzim, je vhodné připravit si dopředu jámy, asi 30 – 40 cm hloubka a šířka, do kterých se později vysadí rostliny.

Pokojové bonsaje hnojíme v intervalu 2 týdnů. U venkovních bonsají hnojíme od jara do srpna. V září přihnojujeme ještě dusíkem, aby listy před podzimním opadem vyzrály. Bonsaje nikdy nehnojíme v době květu nebo těsně před ním, zrovna tak není vhodné hnojit po přesazení a zastřihávání kořenů.

Kdy stříhat živý plot z jilmu : Na jaře tak živý plot sestřihněte asi 10–15 cm nad zemí, v létě zkraťte dlouhé větvičky ještě jednou, minimálně na polovinu, a na podzim opět. Při posledním řezu v závěru podzimu zarovnejte všechny výhony na stejnou výšku. I když se jilm sibiřský později obejde bez většího přísunu vody, tvarování potřebuje pravidelně.

Kdy Opada jilm : opadává až pozdě na podzim a bohatě obráží časně zjara.

Jak se starat o Jilm sibiřský

V prvním roce na jaře je nutné živý plot asi 10-15 cm nad půdou seříznout, aby se výhonky rozvětvily. Při vhodném zalévání začne keř velmi rychle růst. V prvním roce je nutné nové výhonky několikrát zkrátit. Při posledním řezu, koncem podzimu keř zarovnáme na stejnou výšku.