Antwort Kdy zasadit řízek monstery? Weitere Antworten – Jak zasadit řízek monstery

Kdy zasadit řízek monstery?
Řízek listu, společně se vzdušným kořenem, vložte do sklenice s vodou a nechte zakořenit. Dejte pozor, aby se vám vzdušný kořen nezlomil. Vodu zhruba jednou týdně měňte. A takhle vypadá naše Monstera po jednom měsíci.Pro větší úspěch je nejvhodnější období množení zejména jaro a začátek léta. Je možné, že zakoření i řízky na konci léta nebo začátkem podzimu, nebo dokonce v zimě, bude to ale trvat déle a doporučujeme je pak nechat ve vodě až do jara a teprve potom zasadit do zeminy.Vybereme výhonek se vzdušným kořenem a pomocí řezacího nože ho oddělíme od zbytku rostliny. Uříznutý výhonek monstery poté vložíme do sklenice s vodou a necháme 4–6 týdnů rozkořenit. Vodu ve sklenici měníme nebo doplňujeme alespoň jednou za 7 dní.

Jak stříhat monsteru : Množení monstery je opravdu snadné – stačí uříznout list spolu se vzdušným kořenem, tedy výhonkem rostoucím z listu, a nechat ho zakořenit ve vodě. Množit ji lze i uříznutím pouhého listu, je zde ale mnohem nižší šance na úspěch.

Jak správně zasadit monsteru

Spodní třetinu květináče s dobrým odtokem naplňte rašelinou, vložte rostlinku a zasypejte substrátem namíchaným z drnovky, rašeliny, humusu a písku. (Můžete použít také substrát pro palmy.) Monsteru umístěte na světlé místo bez přímého slunečního záření. Daří se jí ve stálé teplotě mezi 18 a 24 °C.

Jak zasadit řízky : Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.

Pokud se chcete o monsteru starat opravdu pečlivě, namíchejte jí substrát z 2 dílů drnovky, 1 dílu listovky, 1 dílu kompostové zeminy a 1 dílu písku, můžete přidat trochu dřevěného uhlí a antuky. Při přemisťování do nového květináče dáváme pozor především na vzdušné kořeny, abychom je nepoškodili.

Pomocí matematického modelu vypočetl, že děravý ale velký list monstery zabírá stejnou plochu, jako neděravý list. A díky dírám v listech mohou sluneční paprsky prostoupit ještě níže, kam by se jinak už nedostaly.

Jak podporit růst monstery

Chcete-li rostlinu rozmnožit, učiňte tak na jaře řízkováním stonků. Ty pak nechejte zakořenit ve vodě. Růst kořenového systému můžete podpořit přidáním lignohumátu do vody.Monstera je podrostová subtropická až tropická rostlina, má tedy ráda dostatek světla, zvládne ranní slunce, silnější odpolední slunce jí může popálit. Obstojí i v poměrně horších světelných podmínkách chodbového typu, bude pak ale pomalu růst.Jaké pH půdy je pro monsteru vhodné Stejně jako mnoho jiných pokojových rostlin libují si i monstery nejlépe v mírně kyselé půdě. Monsterám vyhovuje pH půdy mezi 5,5 a 7,0. Příliš kyselá nebo příliš zásaditá půda může způsobit problémy s příjmem živin.

Pokud chceme podpořit jeho růst, vysejme vedle něj celer. Ředkvičky mají rády fazole, mrkev, salát i rajčata. Kamarádí se i s jahodníkem a řeřichou. Cukety vedle sebe uvítají fazole, hrách i cibuli.

Jak a kdy Presadit monsteru : Pokud Monstera přeroste svůj původní květináč, může se tak stát zhruba jednou za dva roky, přesaďte ji do většího. Nejlepší doba pro přesazování je na jaře. U velkých jedinců postačí, když v květináči vyměníte vrchní část substrátu. Často se také stává, že začnou z květináče vyrůstat vzdušné kořeny.

Co kdyz Monstere Zloutnou listy : Pokuste se rostlinku zachránit snížením vlhkosti substrátu, zvýšením teploty v místnosti a přesazením. Pokud žloutne mnoho listů a pokud zaznamenáváte zároveň i příznaky vadnutí a hniloby, je žloutnutí způsobené přelitím. Pokud tyto příznaky chybí, může být příčinou podvýživa – nedostatek hnojiva.

Jak často rosit monsteru

Daří se jí ve stálé teplotě mezi 18 a 24 °C. Pravidelně monsteru zalévejte podle potřeby – vždy, když je proschlá vrchní vrstva půdy. Pravidelně také roste listy monstery vodou z rozprašovače a od jara do podzimu každých 14 dní hnojte.

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Rané odrůdy lze vysévat do teplého pařeniště již v únoru. Rychlíme je tak ke sklizni ve druhé polovině března. Do studeného pařeniště je vyséváme v polovině března. Výsev na záhony do volné půdy provádíme od března do poloviny června, řídce do řádků vzdálených od sebe 10–15 cm.

Proč tlustici opadávají listy : Pokud začnou tlustici opadávat listy, mívá to dvě příčiny. Obě jsou způsobeny pěstitelem. Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia.