Antwort Kdy zasadit čínské zelí? Weitere Antworten – Kdy vysadit čínské zelí

Kdy zasadit čínské zelí?
Čínské zelí nejlépe roste při nízkých teplotách – 15 až 20 C, za krátkého dne, proto se doporučuje výsev od poloviny června do začátku srpna do řádků 25 – 30 cm a po vzejití se jednotí na 15 – 20 cm. Vegetační doba je 8 – 10 týdnů.Pro pěstování pekingského zelí je nejvýhodnější středně těžká, dobře propustná, humózní půda. Vzhledem ke krátké vegetační době vyžaduje dobrou zásobu živin v půdě. Semínka vyséváme na přelomu června a července na zkypřený záhon po dvou semínkách do hloubky asi 1 cm do řádků asi 35 cm vzdálených.Pekingské zelí roste rychleji než hlávkové, sklízí se po cca 60 – 90 dnech. Vysévat však lze ještě v září a říjnu, zejména když máme chráněný kout zahrady nebo pařeniště, kde můžeme čerstvé pekingské zelí sklízet ještě v prosinci.

Jaký je rozdíl mezi pekingským a čínským zelím : Pekingské zelí vytváří hlávky, čínské zelí jsou volné listové příp. řapíkaté růžice. I z toho vyplývají základní chuťové rozdíly. Pekingské zelí, které vytváří hlávky, má tedy uvnitř hlávky listy jemnější a křehčí.

Kdy Předpěstovat zelí

Výsev zelí

Výsadba zelí záleží hlavně na zvolené odrůdě. Pozdní a polopozdní zelí můžeme přímo vysévat do záhonu, zatímco rané a letní odrůdy pěstujeme ze sadby předpěstované ve skleníku. Sazenice si předpěstováváme již od února, přičemž do záhonu je přemístíme koncem března.

Co se kdy sází : 4. VENKOVNÍ VÝSEVY

  • březen – mrkev, petržel, ředkvičky, špenát, cibule.
  • duben – salát, hrášek, mangold, pór, ředkev.
  • konec dubna/květen – cukety, okurky, dýně. kopr.
  • květen – červená řepa, fazole a fazolky, kukuřice cukrová

Pekingské zelí krájíme hlavně do salátů, a to slaných i sladkých s ovocem. Dále se hodí do masových, bramborových, zeleninových, rybích, houbových jídel, a to restovaných, dušených i pečených.

K přesazení ven dochází v polovině května, a je doporučeno překrýt sazenice netkanou textilií, aby byly chráněny před nepříznivými podmínkami. Volte slunečné stanoviště s dobře propustnou a živinami zásobenou půdou o pH 6,5–7.

Jak uskladnit čínské zelí

Pekingské zelí lze snadno skladovat v chladničce v zásuvce na zeleninu; zabalené do fólie vydrží jeden až dva týdny.Semena zelí můžete zasít přímo na záhon a nebo si je předpěstovat doma. Při předpěstování sadby můžete semena vysévat již od února do sadbovače nebo truhlíku s kvalitním výsevním substrátem. Výsevní substráty jsou těmi nejkvalitnějšími, které se u nás prodávají.Semena vyséváme od počátku dubna do srpna přímo na stanoviště. Pokud ještě trvají ranní mrazíky, můžeme je vysít do skleníku. Vyséváme do hloubky 1 cm, doba klíčení může být kolem 10–15 dní, ale i delší, při teplotě 15–22 °C. Sázíme do sponu 25 x 30 cm.

Přímý výsev je možný až do června do července. Vyséváme o hloubky maximálně 1 cm (spon by měl být 50 x 30 cm). Semena vyklíčí po 10 až 14 dnech, k vyklíčení potřebujeme teplotu od 5 do 22 °C. Zvolené stanoviště by mělo být slunečné, ale zelí roste celkem dobře i v polostínu.

Kdy zacit Předpěstovat : S předpěstováním se obecně začíná v únoru a březnu. V únoru se vysazují semena s dlouhou vegetační dobou (celer, lilek, paprika apod.) V březnu už můžete předpěstovávat většinu zeleniny. Ovšem v chladnějších oblastech se vám celá tahle paráda může o pár týdnů posunout.

Co zasadit vedle zelí : Velice vzájemně prospěšná je i kombinace rajčat a zelí. Právě dobře zvolené vzájemně se podporující rostliny mohou plísně, houby, ale i škůdce od rostlin ochránit, nebo minimálně zvýšit obranyschopnost plodin.

Kdy se nesmí sázet

Období přibývajícího a ubývajícího Měsíce jsou považována za příznivá pro setí. Úplněk se nazývá nejméně úrodným obdobím, ale je vhodný pro péči o sazenice. Na novoluní a den před a po se nedoporučuje nic sázet.

Zjednodušeně řečeno, do první tratě patří nejnáročnější plodiny, jde především o plodovou zeleninu či některé košťáloviny, celer, pórek či brambory. Půdu byste měli obohatit organickými hnojivy už na podzim. Do druhé tratě zařaďte zejména kořenovou zeleninu, také třeba salát, špenát a mangold.Zelí nakrájíme na nudličky, cibuli nadrobno, rajčata na osminky, okurku na kostičky papriku na tenké proužky a mrkev nahrubo nastrouháme. Všechnu zeleninu dáme do mísy a opatrně smícháme. Zalijeme zálivkou z oleje, octa a cukru nebo přidáme tatarskou omáčku. Salát opatrně promícháme a dáme vychladit.

Jak se dělá salát z pekingského zelí : Pekingské zelí pokrájíme na slabé nudličky a rozdělíme do dvou misek. Olej dobře promícháme společně s vodou, medem, hořčicí, octem a solí a nudličky pekingského zelí směsí pokapeme. Pokud nemáme rádi příliš pikantní zálivky, můžeme tuto základní nastavit plnější lžící vychlazené zakysané smetany nebo jogurtu.