Antwort Kdy vznikla zobcová flétna? Weitere Antworten – Kdo vymyslel zobcovou flétnu

Kdy vznikla zobcová flétna?
Flétna jako terapeutická pomůcka

Hra na zobcovou flétnu je používána i jako prostředek pro zlepšení dýchacích obtíží u dětí. S touto metodou přišel v 70. letech 20. století Václav Žilka, který vycházel z praxe amerického lékaře Meyera Markse.Otcem flétny tak, jak ji dnes známe, je Theobald Boehm, německý zlatník a flétnista. Aby flétna mohla dosáhnout lepších tónových a resonančních kvalit, bylo třeba na těle flétny vyvrtat co největší dírky.Odkud Panova flétna vlastně pochází Nejstarší zmínky o nástroji pochází ze starověkého Řecka a váže se k němu legenda o bohu Panovi, odtud název Panova flétna, a nymfě Syrinx.

Kdy vznikla příčná flétna : Příčné flétny jsou asijského původu a v Evropě se poprvé objevily ve 12. století.

Jak funguje zobcová flétna

Zobcová flétna pochází z lidové píšťaly a má obdobnou konstrukci. Hráč fouká do naústku, vzduch se v resonanční komoře dělí na dva proudy, z nichž jeden flétnu opouští štěrbinou a vibrující druhý prochází rovnou trubicí. Podobnou konstrukci mají píšťaly varhan.

Jak vyčistit zobcovou flétnu : Po hraní vytřete flétnu čistým vytěrákem a nechejte ji přes noc vyvětrat, aby se odpařila všechna zkondenzovaná vlhkost z dechu. Zcela vyschlý nástroj opět ošetřte olejem. Tento proces opakujte tři dny za sebou, poté několikrát jednou týdně a po zahrání v běžném provozu jednou za 2 měsíce.

Jak již bylo řečeno výše, pořiďte dětem sopránovou flétnu s anglickým prstokladem. Rozhodně neuděláte chybu s flétnami značek Smart nebo Aulos v cenovém rozmezí 300 – 600 Kč. Vybírejte flétny, které jsou složené ze tří dílů (tuto informaci zjistíte u každé flétny v popisku – dole v sekci „Parametry“).

Odkazy

  • Panova flétna.
  • Příčná flétna.
  • Zobcová flétna.
  • Čínské flétny.
  • Irská whistle.
  • Irská příčná flétna.
  • Koncovka (hudební nástroj)

Jak vznikla Pánová Fletna

Pan přišel k řece, právě v okamžiku, kdy se nymfa proměnila a kdy náhlý poryv větru rákosí zlomil. Ze zlomeného konce se proudem zvuku ozval tón a Panovi připomněl ztracenou lásku. Proto si natrhal i ostatní stvoly a vyrobil si z nich flétnu, která mu svým zvukem připomínala ztracenou nymfu.Flétna je dechový nástroj s širokým využitím napříč žánry, nejčastěji využíván pro středověkou nebo folkovou hudbu. Příčná flétna, kterou nejčastěji potkáte v kovovém provedení, nalezne využití v orchestrech, jazzu ale i v rocku, především v podání skupiny Jethro Tull. Zobcová flétna má dřevěné nebo plastové provedení.Po hraní vytřete flétnu čistým vytěrákem a nechejte ji přes noc vyvětrat, aby se odpařila všechna zkondenzovaná vlhkost z dechu. Zcela vyschlý nástroj opět ošetřte olejem. Tento proces opakujte tři dny za sebou, poté několikrát jednou týdně a po zahrání v běžném provozu jednou za 2 měsíce.

Flétny s klíčem (zobcové flétny)

Hráč drží flétnu jednou rukou, obvykle pravou, a prsty pokládá na otvory podél těla flétny, aby měnil výšku tónů. Náustky, do kterých hráč vhání vzduch, jsou umístěny na konci nástroje. Nejběžnější typy koncových fléten jsou indické flétny, čínské flétny xiao a japonské flétny šakuhači.

Jak se starat o dřevěnou zobcovou flétnu : Dřevěnou flétnu je potřeba pravidelně zevnitř ošetřovat olejem, nejlépe mandlovým nebo lněným. Olej jednak uzavře všechny póry ve dřevě což má příznivý vliv na sílu tónu, hlavně ve spodním rejstříku flétny, dále chrání dřevo před možným prasknutím a vzniku různých plísní.

Jak dlouho vydrží kytara : Na rozdíl od smyčcových nástrojů, které mají klenuté dlabané desky, jsou kytary vyráběny z plochých desek. Již tento fakt předurčuje, že mají mnohem kratší životnost, protože ploché desky, ač žebrované, se dříve propadají. Životnost kytar se tak pohybuje v řádu desetiletí, smyčcových nástrojů v řádu století.

Jak se naučit hrát na zobcovou flétnu

Flétny s klíčem (zobcové flétny)

Hráč drží flétnu jednou rukou, obvykle pravou, a prsty pokládá na otvory podél těla flétny, aby měnil výšku tónů. Náustky, do kterých hráč vhání vzduch, jsou umístěny na konci nástroje. Nejběžnější typy koncových fléten jsou indické flétny, čínské flétny xiao a japonské flétny šakuhači.

Tón F píšeme do notové osnovy do první mezery zdola. Tento prstoklad platí pro barokní typ flétny. Německý typ hraje F tak, že pravou rukou zmáčkneme jen čtvrtou dírku (bez dvojdírky).Po hraní vytřete flétnu čistým vytěrákem a nechejte ji přes noc vyvětrat, aby se odpařila všechna zkondenzovaná vlhkost z dechu. Zcela vyschlý nástroj opět ošetřte olejem. Tento proces opakujte tři dny za sebou, poté několikrát jednou týdně a po zahrání v běžném provozu jednou za 2 měsíce.

Jak se drží flétna : Boční (příčné) flétny se drží ve vodorovné poloze a hraje se na ně foukáním vzduchu otvorem (náustkem) umístěným po straně nástroje. Hráč drží flétnu oběma rukama, zatímco levá ruka drží tělo flétny v blízkosti otvorů a pravá ruka drží flétnu nahoře.