Antwort Kdy vznikla Dia? Weitere Antworten – Co je to DIA

Kdy vznikla Dia?
V roce 2023 vzniklo jednotné expertní centrum pro řízení a plánování digitalizace státní správy: Digitální a informační agentura (DIA). Jako ústřední orgán státní správy disponuje zákonnými kompetencemi, které jí umožňují efektivně řídit digitalizaci státu a konkrétní digitalizační a IT projekty.Vicepremiér Ivan Bartoš spolu s Martinem Mesršmídem, ředitelem Digitální a informační agentury (DIA), dnes na tiskové konferenci představili novou aplikaci eDoklady, kterou mohou občané stahovat již od pátku na App Store a Google Play.Cukrovka vzniká v důsledku nedostatečné produkce nebo nedostatečného využití hormonu inzulínu. Inzulín je produkován ß-buňkami slinivky břišní a umožňuje krevnímu cukru – glukóze (který se do krve dostává zpracováním přijímané potravy) přesun z krve do buněk, pro které je glukóza hlavním zdrojem energie.

Jak vzniká cukrovka prvního typu : Cukrovka 1. typu je onemocnění vznikající poškozením tzv. beta-buněk v ostrůvcích slinivky břišní a ztrátou schopnosti produkovat inzulin. Nejčastější příčinou je autoimunitní (protilátkami proti vlastnímu tělu vznikající) zánět.

Kdy vznika cukrovka

Cukrovka 1. typu je závažné onemocnění, při kterém si pacient po celý svůj život musí píchat injekčně inzulin. Může vzniknout v jakémkoli věku – u novorozence i devadesátiletého. Nejčastěji vzniká v dospívání a u mladých dospělých.

Kdy byla objevena cukrovka : Zmínky o diabetu lze nalézt ve spisech snad všech významných lékařů své doby včetně Galéna, Avicenny či Paracelsa. První zmínky můžeme najít na svitcích papyru z Egypta (1552 př. n. l.), které popisují nemoc doprovázenou velkou žízní a nadměrným močením.

Diabetici dnes mají dobu dožití srovnatelnou se zbytkem populace. Jak roste očekávaná doba dožití pacientů (v roce 2018 vzrostla na 79 let), roste i celkový počet pacientů s diabetem v populaci.

Pokud trvá diabetes delší dobu, nedá se již takových výsledků dosáhnout. Proto je důležité, aby si pacient uvědomil, že diabetes 2. typu je onemocnění velmi závažné a přináší vyšší rizika než třeba hypertenze, poruchy krevních lipidů nebo kouření.

Jak dlouho se dá žít s cukrovkou

Tak třeba průměrný věk, kterého se muži dožívají v Praze, je nyní asi 74 let, u žen je to 79 let. Diabetes v průměru zkrátí život asi o 20 %, ale s přibývajícím věkem, kdy je diabetes zjištěn, se rozdíl snižuje. Tak např. onemocní-li 20letý muž diabetem, zbývá mu pro dosažení 74 let ještě 54 roků.Zvýšené (hraniční) hodnoty glykémie se pohybují nalačno v rozmezí 5,6–6,9 mmol/l. Tento stav označujeme jako prediabetes. Diabetes je diagnostikován při hodnotách >7 mmol/l nalačno.Cukrovka 1. typu je závažné onemocnění, při kterém si pacient po celý svůj život musí píchat injekčně inzulin. Může vzniknout v jakémkoli věku – u novorozence i devadesátiletého. Nejčastěji vzniká v dospívání a u mladých dospělých.

Podle výzkumů se zdá, že vedle genetického zatížení mohou být na vině virové infekce (coxsackie B, cytomegalovirus, adenovirus, zarděnky či příušnice) a změny v rizikových aspektech prostředí. Každý, kdo cukrovkou trpí už pak ví, že si život osladí jen se sladidly.

Který typ cukrovky je horší : Pokud trvá diabetes delší dobu, nedá se již takových výsledků dosáhnout. Proto je důležité, aby si pacient uvědomil, že diabetes 2. typu je onemocnění velmi závažné a přináší vyšší rizika než třeba hypertenze, poruchy krevních lipidů nebo kouření.

Jak se dá žít s cukrovkou : Člověk s cukrovkou může úplně bez problémů vést normální a plnohodnotný život. Musí se jen naučit více přemýšlet o tom, co jí, plánovat svůj jídelníček, nezapomínat na pohyb a zvyknout si na pravidelné dávky inzulinu. Klíčem je plánování denního režimu s ohledem na jídlo a odpočinek.

Co ničí cukrovka

Obezita: Nadměrná tělesná hmotnost, zejména v oblasti břicha, je hlavním rizikovým faktorem pro diabetes mellitus typu 2. Nedostatek fyzické aktivity: Sedavý životní styl může přispět k rezistenci na inzulín. Nezdravá strava: Konzumace potravin s vysokým obsahem jednoduchých cukrů a tuků může zvýšit riziko cukrovky.

Příliš vysokou hladinu glukózy v krvi provází příznaky:

  • žízeň
  • nevolnost.
  • časté močení a dehydratace.
  • podrážděnost.
  • rozostřené vidění
  • malátnost.
  • dušnost.
  • dech zapáchající po acetonu.

Diabetes se obvykle projevuje nadměrnou žízní a nadměrným močením (často i v noci). U diabetu 1. typu mohou být tyto příznaky navíc doprovázeny úbytkem tělesné hmotnosti, a to i při normální chuti k jídlu, záchvaty velkého hladu či stavy zmatenosti.

Co spouští cukrovku : Cukrovka je z velké části otázkou dědičnosti, její příčinou je „chyba“ imunitního systému, který spouští ničivou reakci proti inzulínotvorným betabuňkám ve slinivce břišní. Dosud však není jasné, proč se autodestrukční proces rozběhne. Britští lékaři nyní zjistili, že v pozadí může být běžný enterovirus.