Antwort Kdy vzniká valivý odpor? Weitere Antworten – Co je pricinou valivého odporu

Kdy vzniká valivý odpor?
Příčinou valivého tření je prohnutí podložky, po které se těleso valí, popř. změna tvaru valeného tělesa, např. pneumatiky. Na obrázku je znázorněna normálová síla Fn, která působí v těžišti směrem dolů.Ft = ξ . Fn/R

Udává poměr velikosti valivého odporu a kolmé tlakové síly mezi tělesy (podložkou a kolem) při jednotkovém poloměru kola. [3]. Wikipedia [1] uvádí 0,0016.Valivý odpor je energie vydaná během deformace pneumatik v kontaktu se zemí a třením, které vytváří. Záleží na viskoelastických vlastnostech kaučuku, které se běžněji nazývají "hystereze". Spadá do obecného rámce pohybového odporu, kterému jsou vystavena veškerá vozidla (setrvačnost, přívod vzduchu, etc.).

Kdy je třecí síla škodlivá : Tření může být užitečné i nežádoucí. Užitečné tření: pohodlná chůze, brzdění pohybu, používání pilníků, brusek, řemenic, … Nežádoucí tření: brzdění pohybu, opotřebovávání pneumatik a obuvi, nežádoucí zahřívání částí strojů, …

Kdy vzniká valivé tření

Valivý odpor vzniká vždy, když se těleso kruhového průřezu (válec, koule, …) valí po pevné podložce. Příčinou tohoto jevu je neexistence absolutně tuhého tělesa, tj. tělesa, které se nedeformuje účinkem jakkoliv velké síly.

Kdy je valivé tření užitečné : na valivé – zmenší se (obráběcí stroje, jízdní kola, automobily, elektromotory) Tření může být užitečné – je nutné pro chůzi, pohyb dopravních prostředků, nefungovaly by bez něj brzdy, nábytek by klouzal po podlaze, stopa křídy by nezůstala na tabuli, stopa tužky na papíře.

Zjišťování hodnot odporu konkrétních druhů pneumatik se musí provádět laboratorně dle standardních metod vzhledem k tomu, že jejich valivý odpor závisí na jejich konstrukci, zatížení, použité směsi, druhu a stavu dezénu, nahuštění, teplotě, atd.

Co jsou FR pneumatiky Na některých pneumatikách můžete najít označení FR, případně FP, RFP nebo MFS. Všechny označují prakticky to samé – ochranu ráfku proti poškození.

Kdy tření pomáhá

– tření zabraňuje pohybu, např. když jedeme na kole, posunujeme něco po podlaze atd. Třecí síla působí vždy proti pohybu tělesa. Při zvětšení hmotnosti tělesa se třecí síla zvětší.Ložiska jsou důležitou součástí mnoha strojů a dopravních prostředků. KDY JE TŘENÍ UŽITEČNÉ Kdykoliv se pohybujeme, potřebujeme třecí sílu. Bez ní bychom nemohli zabrzdit kolo nebo auto.Tření vzniká částečně vlivem hrubosti dotýkajících se povrchů, jak vidíš v podrobnějším náhledu. Aby se těleso mohlo pohnout, musí se zvednout natolik, aby jeho nerovnosti mohly klouzat po povrchu pod ním. K uvedení tělesa do pohybu je tedy potřebná síla.

Když se dvě tělesa po sobě sunou dochází ke smykovému tření (sunutí=smýkání). Vzniká tzv. třecí síla namířená proti směru pohybu (nebo proti směru, ve kterém se o pohyb snažíme). Záleží na tlakové síle a vlastnostech povrchů obou materiálů (hlavně nerovnosti a jak do sebe zapadají).

Co znamená u pneu třída C : Zesílené pneumatiky pro lehké nákladní automobily, dodávky a užitková vozidla určené pro vysoké zatížení se označují jako pneumatiky C. V závislosti na výrobci znamená písmeno "C" "Commercial" nebo "Cargo", ale obě se vztahují ke stejné věci.

Co znamená XL pneu : Zesílené pneumatiky nebo EXTRA LOAD (XL) jsou určeny pro těžké nákladní vozy nebo vozy vybavené výkonným motorem. Zesílené pneumatiky mají tužší bočnice než standardní pneumatiky značené "SL" (Standard Load). Tuhé bočnice umožňují snášet vyšší zátěž, tlak a namáhání.

Kdy se koná mechanická práce

Těleso koná mechanickou práci, jestliže působí silou na jiné těleso, které se působením této síly pohybuje po určité dráze. Takto definovali práci v roce 1829 Jean Poncelet a Gustave Coriolis. Jestliže zvedáme baťoh na stůl, konáme práci. Jestliže ho jen držíme v ruce, pak mechanickou práci nekonáme.

Jako tření označujeme vznik tečné síly ve styčné ploše mezi dvěma tělesy. Tečná třecí síla je reakcí na tečnou složku sil působících na těleso a působí vždy proti směru vzájemného pohybu (příp. proti změně klidového stavu u klidového tření).Jsou to třecí síly, které vznikají při pohybu jednoho tělesa po povrchu druhého. Při pohybu jakéhokoliv tělesa po podložce působí proti směru pohybu brzdné síly – třecí nebo odporové. Tyto síly se uplatňují při pohybu v kapalinách (plavání ryb nebo lodí) nebo v plynech (let ptáků a letadel).

Co ovlivňuje tření : Tření vzniká částečně vlivem hrubosti dotýkajících se povrchů, jak vidíš v podrobnějším náhledu. Aby se těleso mohlo pohnout, musí se zvednout natolik, aby jeho nerovnosti mohly klouzat po povrchu pod ním. K uvedení tělesa do pohybu je tedy potřebná síla.