Antwort Kdy vzniká plicní embolie? Weitere Antworten – Jak se projevuje plicní embolie

Kdy vzniká plicní embolie?
Příznaky plicní embolie

  1. náhle vzniklá dušnost (s rychlou dechovou frekvencí),
  2. bolest na hrudi (zejména při hlubokém dýchání),
  3. kašel (někdy s vykašláváním krve),
  4. modravé zbarvení rtů a prstů (tzv.
  5. kolaps nebo krátkodobá ztráta vědomí,
  6. oběhová nestabilita (nízký krevní tlak, rychlá tepová frekvence),
  7. náhlé úmrtí.

Projevům plicní embolie mohou předcházet příznaky související s hlubokou žilní trombózou. V danou chvíli se vytvořila sraženina v končetinách, která se může uvolnit a doputovat do plic, ale zatím se tak nestalo. K nejčastějším příznakům hluboké žilní trombózy patří: otoky končetin, které jsou většinou jednostrannéPlicní embolie je v poslední době velmi častou pooperační komplikací po velkých operacích – břišních, pánevních a dolních končetin (nejčastěji v období 1-2 týdny po operaci), když pacient v tomto období náhle zkolabuje, v první řadě je třeba myslet na plicní embolii.

Jak poznat krevní sraženinu v těle : Příznaky krevních sraženin se odvíjejí od toho, která céva je postižená. Mezi příznaky nejčastěji patří dušnost, silné bolesti hlavy, bolest na hrudi, potíže s mluvením a zmatenost, teplé a citlivé místo v okolí cévy, otoky na končetinách, bolest nohy při došlápnutí nebo pocit pnutí v lýtku.

Jak začíná plicní embolie

Nejčastějším příznakem plicní embolie je náhle vzniklá nebo náhle zhoršená klidová dušnost (vyskytuje se u 85-90% pacientů). Méně časté jsou bolesti na hrudi (u 50% nemocných), které mohou klinicky připomínat infarktu myokardu. Mezi další příznaky patří kašel (někdy s vykašláváním krve) nebo kolaps.

Co je příčinou plicní embolie : Při plicní embolii dochází k částečnému nebo úplnému ucpání plicní tepny nebo některé z jejich větví. Nejčastěji je to způsobeno krevní sraženinou, která se uvolní od žilní stěny (prakticky kdekoliv v těle) a skrze srdce se dostane do plicního oběhu.

Příznaky embolie

Je-li sraženina malá, může být vnímána poměrně jasně v určité lokaci. V případě velikého trombu je bolest častěji rozpínavá a neohraničená. Dalšími příznaky mohou být: rychlé dýchání, bledost, modrání rtů a prstů, nízký tlak, bušení srdce, pocení. Může dojít k vykašlávání krve, šoku až ztrátě vědomí.

K tomu se používají léky inhibující srážení krve (heparin) a/nebo k rozpouštějící sraženinu (fibrinolytika), případně je možné sraženinu odstranit chirurgicky. K dlouhodobé prevenci další embolie se používá trvalá léčba antikoagulačními léky.

Jak poznám že mám trombózu

Typicky má trombóza příznaky jako bolest nebo tlak v končetině. Bolest někdy může imitovat pocit namožených svalů. Častý je i otok, změna barvy pokožky, její zvýšená teplota a napětí kůže.Mezi zásadní doporučení v prevenci trombózy patří zdravý životní styl, absence kouření, dodržovat dostatek pohybu a vyhýbat se stresu. Patříte-li mezi ty, kteří absolvují dlouhé cesty či lety, je důležité myslet na pravidelné zastávky na cvičení či alespoň protahování nohou.Pocit pnutí v lýtku, brnění nohou, otoky dolních končetin, bolest po došlápnutí a zarudlá nebo namodralá končetina jsou nejčastějšími příznaky hluboké žilní trombózy. Sraženina z hlubokých žil dolních končetin se může uvolnit a přes pravou část srdce docestovat až do plic, kde způsobí plicní embolii.