Antwort Kdy vysévat červenou řepu? Weitere Antworten – Jak dlouho klíčí červená řepa

Kdy vysévat červenou řepu?
Jak sázet červenou řepu a proč je oblíbenou položkou na seznamu zdravých potravin Červená řepa je druh kořenové zeleniny, která si až tak nepotrpí na kvalitu půdy. Klíčí poměrně rychle, dokáže vzejít už dva týdny po vysetí. Osvojte si nápomocné tipy a triky, díky kterým bude pěstování červené řepy jednodušší.Červené salátové řepě se bude nejlépe dařit v lehké až středně těžké půdě. Dopřejte jí takovou půdu, která je bohatá na živiny a zároveň dobře propustná. Této rostlině se bude skvěle dařit na záhoně po luštěninách. Sousedit může například se salátem, okurkami, kedlubnami či česnekem.V osevním sledu cukrovou řepu zpravidla předchází ozimá obilnina, stále častěji se ozimá pšenice zařazuje i po včas sklizené řepě, po později sklízené řepě je velmi vhodné a osvědčené zařazení jarního ječmene. Problémy vznikají, pokud je v osevním sledu cukrová řepa a řepka.

Jak pěstovat červenou řepu : Osivo vyséváme do řádků vzdálených cca 40 cm od sebe a do hloubky 2–4 cm. Vyséváme 15–20 g osiva na 10 m². Po vysetí řádky přihrneme, přitiskneme a zalijeme. Když rostlinky červené řepy vzejdou a vytvoří nejméně tři lístky, protrháme je na vzdálenost 10 cm, aby se vyvinuly stejnoměrně veliké bulvy.

Kdy vysévat řepu

Řepa je citlivá na chlad, vysévá se tedy přibližně od poloviny dubna do poloviny července, v chladných oblastech raději až v květnu po zmrzlých mužích. Rozestup mezi řádky by měl být 25–40 cm, mezi jednotlivými rostlinami v řádku je pak třeba rozestup 5–15 cm.

Čím okořenit červenou řepu : Saláty s řepou lépe chutnají s octem jako je balsamico či jablečný. Grilování vytáhne z řepy to nejlepší. Bobkový list, nové koření, hřebíček, tymián, kopr, ale i česnek a citrusová šťáva i kůra se s řepou milují. Starší řepa ocení při vaření přidat lžičku soli a lžičku cukru.

Řepa je citlivá na chlad, vysévá se tedy přibližně od poloviny dubna do poloviny července, v chladných oblastech raději až v květnu po zmrzlých mužích. Rozestup mezi řádky by měl být 25–40 cm, mezi jednotlivými rostlinami v řádku je pak třeba rozestup 5–15 cm.

Osivo krmné řepy vyséváme v době, kdy je půda prohřátá na 5 až 6 °C. V závislosti na nástup jara je to většinou v měsíci dubnu. Obvykle sejeme do řádků širokých 45 cm, doporučená výsevní vzdálenost je 25 cm. Po zasetí dbáme na rozrušování půdního škraloupu.

Co zasadit vedle červené řepy

Řepy prospívají vedle fazolí, okurek, cuket, cibule, salátů i košťálové zeleniny. Pokud vedle řep zasadíme saturejku, podpoří to jejich růst. Kopr jim prospěje v počátcích, kdy semínka klíčí a raší na svět, zároveň později bude odpuzovat škůdce.Během sezóny je třeba o řepu pečovat, odplevelovat řádky a pravidelně je okopávat. Dostatek vody řepy potřebují zejména v období klíčení a v období tvorby bulev. Zálivka je odvislá od počasí. Při suchu je nutné pravidelně zavlažovat, v deštivějším období si řepa vystačí s přirozeným přísunem vody z dešťových srážek.Řepu zalijeme nálevem, sklenice dobře uzavřeme a sterilujeme buď 20 minut při 85 stupních nebo 8-10 minut od bodu varu v hrnci s vodou vyloženým utěrkou nebo ručníkem. RADA: Domácí zavařování je zase in – a ještě nikdy nebylo tak snadné!

Červenou řepu pečlivě omyjte a zbavte ji zbytků hlíny a písku. Neoloupané celé bulvy rozložte do pekáčku vyloženého pečicím papírem, aby se nedotýkaly a mohl kolem nich volně proudit vzduch. Pekáček vložte do trouby předehřáté na 200 °C a pečte klasicky při současném horním a spodním ohřevu asi 45 minut.

Co léčí červená řepa : Barvivo červené řepy rozšiřuje věnčité tepny a zpevňuje stěnu vlásečnic. Z jejích přímo léčivých účinků jmenujme též účinky močopudné, vylučuje sůl z těla, povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči, pomáhá po rekonvalescenci při borelioze a klíšťové encefalitidě a má pozitivní vliv na zrak.

Jak hluboko síť krmnou řepu : Semena krmné řepy se vysévají v průběhu dubna, v době, kdy je půda prohřátá na 5 – 6 °C, do hloubky 3 – 4 cm, řádky jsou od sebe vzdálené 45 cm. Vzdálenost sazenic záleží na druhu pěstování.

Čím hnojit krmnou řepu

Výživa a hnojení

Při vysokém výnosu sušiny je potřebné dodat vyšší dávky živin ve vyváženém poměru. Základem hnojení krmné řepy jsou statková hnojiva: chlévský hnůj 35 – 45t. ha-1 na podzim, močůvka vyvážená na strniště nebo kejda v dávce 60 – 80hl/ha, navážená na rozřezanou slámu.

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Řepa je citlivá na chlad, vysévá se tedy přibližně od poloviny dubna do poloviny července, v chladných oblastech raději až v květnu po zmrzlých mužích. Rozestup mezi řádky by měl být 25–40 cm, mezi jednotlivými rostlinami v řádku je pak třeba rozestup 5–15 cm. Hloubka setí je 2–3 cm.

Jak uchovat červenou řepu : Nejlepší je sklep, ovšem i lednice je vhodným místem pro uskladnění červené řepy. V lednici však vydrží výrazně kratší dobu – cca 4 týdny. V lednici řepa rychleji měkne a vysychá. Zachování dostatečné vlhkosti zajistí perforovaný sáček.