Antwort Kdy vyset statici? Weitere Antworten – Jak pěstovat statice

Kdy vyset statici?
Statice tatarská vyžaduje stanoviště na plném slunci se sušším, dobře odvodněném a pohnojeném substrátem. Při pravidelném odplevelování a přihnojování ji pěstujeme 5–8 let. Je odolná vůči suchu.Nejvhodnější doba pro výsadbu semen je obvykle od konce března do konce května. Pouze jižnější, tedy zóny s teplejším podnebím a vyšší průměrnou teplotou jsou vhodné pro zakládání rostlin ze semen v dřívějších měsících.vysévá se od března do dubna. Jakmile budou sazeničky dost velké, aby se daly uchopit, tak rozsadíme, ven přenášíme až když již nehrozí mrazy. Poznámka: k sušení je nejlépe sklízet ve chvíli, kdy se začnou otvírat "vnitřní kvítka" na vrcholech květů.

Kdy začít sázet semínka : Tipy pro předpěstování semen

Semena byste měli vysévat do misek v květináčích na začátku až v polovině března. Nechte je klíčit při pokojové teplotě 20-25 °C. Jakmile se vytvoří první listy, přesaďte rostliny do větších květináčů. Pokud máte vytápěný skleník, má smysl začít s pěstováním v lednu nebo únoru.

Kdy se vysévají slaměnky

Slaměnka patří mezi letničky a je třeba ji každý rok vypěstovat znovu. V březnu až dubnu vysejte všechna semínka do výsevní misky. Semínka slaměnek potřebují k vyklíčení světlo. Proto je buď vůbec nezahrnujte, nebo jen lehce poprašte substrátem.

Kdy kvete statice : Kvete od července po konce prázdnin. Květy jsou vhodné k sušení, do vazeb.

Od dubna je možné květák vysévat i přímo na záhon.

Po celou vegetační dobu květák pravidelně zalévejte, nejvíce však v období nasazovaní růžic a před sklizní.

Obvykle po Zmrzlých v druhé polovině května, kdy je riziko posledních jarních mrazíků minimální. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až koncem května, případně počátkem června.

Kdy se stříhají slaměnky

Slaměnky je třeba řezat ještě předtím, než se plně rozvinou. Květy, kterým se už začíná měnit barva středu, se pro sušení nehodí, mohly by zhnědnout nebo se přímo rozpadnout. Rostlinám zachováváme co nejdelší stonky, lépe se pak budou sušit. Odkvetlé květy odstraňujeme, aby rostlinu nevysilovaly.Nejlépe, pokud to stihnete v období od března do května

Tedy na jaře. Jsou totiž optimální podmínky pro sázení. Venku je dostatečně vlhko, což je pro nově přesazenou rostlinu či strom to nejdůležitější, aby se stihla zaklimatizovat. Další důvod je, že přes zimu rostliny v podstatě „spí“.Podívejme se, kdy pěstitelé obvykle vyrážejí se sazenicemi na zahradu.

  1. Konec března – ideální čas pro okrasné trvalky kvetoucí v létě, dále ven můžou papriky, petržel, špenát, mrkev nebo ředkvičky.
  2. Duben – na záhon klidně dejte brambory, salát, brokolici, cibuli, hrášek a řepu, do skleníku v tuhle dobu mohou bylinky.


Letničky, které mají krátké vegetační období, lze vysadit ze semínek. Jsou méně náročné na péči a lze je vysazovat již v dubnu. Prokypřete půdu, odstraňte plevel, záhon zarovnejte a vysévejte do řádků, hnízd nebo je volně rozhoďte. Větší semena se vysévají do hloubky přibližně 7 centimetrů.

Kde roste statice : Limonka neboli statice je hojně sušenou květinou využívanou do suchých vazeb. Tvoří ji trsy poseté drobnými kvítky, které ani po usušení neztrácení svou výraznou barvu. Rostlina pocházející z Ukrajiny a Bulharska vyžaduje slunné stanoviště a nevadí jí ani přímé slunce.

Co dlouho kvete : Nejdéle kvetoucí trvalky

  • Krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata)
  • Svíčkovec (Gaura)
  • Denivka (Hemerocallis)
  • Šanta (Nepeta)
  • Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia)
  • Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)
  • Plamenka latnatá (Phlox paniculata)
  • Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida)

Co síť v srpnu

V srpnu pak vyseji:

  • špenáty,
  • rukolu,
  • polníček,
  • pack choi,
  • různé druhy asijské listové zeleniny jako třeba red giant, mizuna,
  • ředkvičky.
  • a samozřejmě další druhy zeleniny, které se osvědčily.


Květák a brokolice se hodí vedle salátu, špenátu, hrachu, pórku, rajčat, celeru, mangoldu a řepy. Nepěstujte je vedle cibule, česneku a jahod. Kukuřice se hodí vedle cuket a dýní, fazolí, hrachu, okurek, rajčat a salátu. Nehodí se vedle celeru a červené řepy.Semena rajčat se vysévají přibližně v půli března, aby do poloviny května vyrostly v silné sazenice. Z únorových výsevů bývají sazenice zbytečně přerostlé. Pozdější dubnové a květnové výsevy jsou možné, ale zpožďují sklizeň.

Co vysévat v květnu : V květnu pokračujeme s předpěstováním okurek hadovek, salátů, pórů a zelí. Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu.