Antwort Kdy vysazovat batáty? Weitere Antworten – Kdy se vysazují batáty

Kdy vysazovat batáty?
Vysazování sazenic batátů na pole obyčejně začíná počátkem května nebo když už není pravděpodobné, že rostliny zničí mráz, a končí koncem června. Teplota půdy v 10 cm hloubce by měla dosahovat alespoň 18°C. Pokud jsou rostliny vysazené příliš brzy, může je poškodit mráz.Pěstujeme je ze zakoupených hlíz s vegetačními očky, předklíčit je můžeme ve sklenicích s vodou. Do hlízy z boku zapíchneme špejle (u menších hlíz postačí párátka) a ponoříme ji asi z třetiny do vody (podle velikosti hlíz použijeme různě velké sklenice). Když hlízám vyrostou kořeny, zasadíme je do květináče.Hlízy před naklíčením ponořte na 24 hodin do vody. Hlízy batátů zakoupené v obchodě bývají ošetřené proti nadměrnému klíčení. Proto hlízy nejprve na nejméně 24 hodin ponořte do vody. Potom je rozřežte na několik kusů, kdy na každém zachovejte rašící očko, stejně jako u klasických brambor.

Kdy vykopat batáty : Sklizeň začne poté, co zaschnou lodyhy, nejčastěji tedy v průběhu září a začátkem října. Při sklizni je třeba postupovat velmi opatrně, abychom hlízy neponičili. Batáty můžeme poté skladovat ve sklepě v suchu a chladu po dobu 3 týdnů, místnost by měla být dostatečně větrána.

Jak dlouho se vaří batáty

Batáty vaříme obdobně dlouho a stejným způsobem, jako když vaříme brambory – zda jsou uvařené nebo upečené zjistíme pomocí ostrého nožíku. Jakmile změknou, jsou vhodné k jídlu. Obvyklá délka vaření je 20–30 minut.

Co lze zasadit v březnu : V březnu sem můžeme zasévat většinu zeleniny: celer, fenykl, brokolici, ředkvičky, kedlubny, okurky, saláty, mrkev, hrách, kopr, špenát i bylinky. Ke konci měsíce se do skleníku chystá k výsadku i česnek a cibule.

Na postranních větvích kořenů se tvoří protáhlé hlízy bělavé, žluté nebo fialově červené barvy. Jedna rostlina může přinést 2,5-5 kg.

Do květináče můžete vysadit letničky, trvalky, malé keříčky i zakrslé stromky. Pro takové pěstování máte k dispozici jehličnaté i listnaté stromky a keře, a také široký výběr trvalek a letniček. Zajímavou možností mohou být sloupovité ovocné stromky.

Co se hodí k Batatum

Batáty se podobně jako klasické brambory hodí do jakékoliv polévky. Do zeleninové, kroupové, s tempehem, čočkové, hrstkové . Z batátů jsou také výborné krémové polévky, třeba dýňovo-batátová, fazolo-batátová, mrkvovo-batátová, zeleninovo-batátová (se “smetanou”) nebo řepovo-batátová.Množení: batáty množíme pomocí listových řízků nebo naklíčených hlíz. Hnojení: pěstujeme-li povijnici batátovou pro hlízy, je nutné používat organická hnojiva, například kompost.Batáty jsou po dobu skladování velmi citlivé na podchlazení, které vzniká při teplotách 10 °C a nižších. Optimální teplota při skladování je od 13 °C do 16 °C. Skladujte na suchém a tmavém místě. Za těchto podmínek je možné batáty skladovat 3 – 6 měsíců.

Příprava příkrmu z batátu. Batáty zbavíme slupky a omyjeme. Nakrájíme na malé kousky. Vaříme v páře asi 10 až 15 minut, dokud kousky nejsou úplně měkké.

Co udělat na zahradě v březnu : Co bychom měli udělat:

  1. odstranit ochrané fólie.
  2. začít vysévat další semínka na parapet.
  3. sklidit zeleninu pěstovanou pod sněhem.
  4. přihnojit jahodníky.
  5. sázet ovocné stromy a keře.
  6. začít vysazovat zeleninové záhony.

Co kdy zasadit : Nejlépe, pokud to stihnete v období od března do května. Tedy na jaře. Jsou totiž optimální podmínky pro sázení. Venku je dostatečně vlhko, což je pro nově přesazenou rostlinu či strom to nejdůležitější, aby se stihla zaklimatizovat.

Co zasadit mezi brambory

Co zasadit vedle brambor: Řepa Mrkev Kopr Koriandr Horčice (jako zelené hnojivo) Celer

  1. Řepa.
  2. Mrkev.
  3. Kopr.
  4. Koriandr.
  5. Horčice (jako zelené hnojivo)
  6. Celer.


Z čeho drenážní vrstvu vytvořit Drenáž je v podstatě jakýkoli nasákavý materiál. Do květináčů se nejlépe hodí speciální materiál, kterým je KERAMZIT, SERAMIS nebo PERLIT. Nahradit je mohou ale také střepy hliněných nádob, jemný štěrk nebo kamínky.Zasadit do květináče můžete pestrou paletu rostlin, které přinášejí nejen vizuální krásu, ale i příjemné vůně. Začněte kombinací barev, velikostí a tvarů květin, jako jsou petúnie, muškáty a begonie. Tím vytvoříte okouzlující a živé prostředí.

Jak se zpracovávají batáty : Batáty připravíte tak, že je nejdříve omyjte ve vodě a slupku neodstraňujte, získáte tak více betakarotenu. Krájejte na kolečka, plátky, pečte, mixujte do sladkých pokrmů či kaší. Batáty uplatníte v mnoha receptech, v nichž budete chtít nahradit běžné brambory. Nejezte je příliš horké kvůli vyššímu glykemickému indexu.