Antwort Kdy Strihat muškáty? Weitere Antworten – Kdy a jak stříhat muškáty

Kdy Strihat muškáty?
Rostlinám je potřeba seříznout letošní výhony. Jeden po druhým stříháme ostrými nůžkami těsně nad kolénkem tak, aby rostlina zachovala jen asi 1/3 své velikosti. Odstraníme všechny zbylé květy a uschlé listy a muškáty důkladně prohlédneme, abychom se ubezpečili, že nejsou napadeny plísní nebo škůdci.Ideální období k jejich odběru je červenec a srpen, kdy řízky bez problémů vytvoří kořeny. Je to však také období, kdy jsou rostliny v plném květu. Řízkováním o nějaké ty květy přijdeme, ale řízky jsou v plné síle. Samozřejmě řízkovat můžeme i mnohem později, až téměř do zimy.Muškáty pěstovaly už naše babičky. Za okny jim kvetly někdy i v zimě, přesto je lepší nechat oblíbené balkónové květiny přes zimu odpočívat. Už v únoru je ale můžete vytáhnout ze skleníku nebo ze sklepa a začít řízkovat.

Kdy dát muškáty za okno : Muškáty jsou poměrně snadné na pěstování. Pro vysazení se doporučuje doba po polovině května, kdy už víme, že nepřijdou žádné mrazíky. Sazeničky muškátů můžeme zasadit na balkón, terasu, nebo do truhlíků za okno. Muškáty jsou pro balkónovou květinovou výzdobu jako stvořené, dosahují maximálního estetického efektu.

Jak zastřihnout Muškát

Rostliny ale můžeme z truhlíků i vyndat, částečně z nich oklepat hlínu a kořenový bal zabalit do novinového papíru. Muškáty, které nestříháme pak k sobě svazujeme třeba po pěti kusech a zavěšujeme na suché, chladné a světlé místo.

Jak přezimovat muškáty bez hlíny : Výhony seřezáváme co nejhlouběji, tedy těsně nad kolénkem. Poté muškáty přemístíme k přezimování na suché, světlé, ale chladnější stanoviště. Řešením je skleník, zimní zahrada, světlá nevytápěná chodba, stanoviště mezi křídly špaletových oken. Muškáty musíme uchránit již před prvními mrazíky.

Jak seříznout muškáty

Musíte je však seříznout o 1/3, odstranit všechny suché listy a suché a částečně zdřevnatělé výhony. Začátkem dubna je můžete umístit na světlejší místo a otužovat. Každopádně je třeba vyměnit substrát, původní je vyčerpán, už téměř prorostlý kořeny a už není schopen ani přijímat vodu.

Řízkování muškátů spočívá v odebrání vrcholků vzrostlých rostlin před začátkem či po konci kvetení. K řízkování si vyberte jen ty nejhezčí, silné a bohatě kvetoucí pelargonie. Vrcholek uřízněte ostrým a čistým nožem! Řez na stonku by měl být bez třepení.

Jak zastřihnout muškát

Rostliny ale můžeme z truhlíků i vyndat, částečně z nich oklepat hlínu a kořenový bal zabalit do novinového papíru. Muškáty, které nestříháme pak k sobě svazujeme třeba po pěti kusech a zavěšujeme na suché, chladné a světlé místo.Ke stříhání přistupujeme až v únoru, po konci zimy, kdy stonky zkracujeme na 3-4 očka, přičemž všechny suché a slabé části odstraníme úplně. U převislých druhů zkracujeme stonky na konci léta na polovinu. Následně necháme rostliny přezimovat a koncem února je zkrátíme ještě o další třetinu.Muškáty dokážou přežít i v místnosti bez světla, budou mít sice stonky vytažené a bílé, ale na jaře se rychle vzpamatují. Teplota při přezimování by neměla klesat do minusových teplot. V pohodě snesou 10 °C až 0 °C.

S čím kombinovat muškáty

Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.

Jak stříhat muškáty na zimu : Před samotným zazimováním je odstraňte suché a zažloutlé listy a seříznětet výhonky, které by růstem mohly rostlinu v zimě vysilovat. Řez by měl být hluboký, postačí nechat pouze pár cm, nejvhodnější je řez kousek nad kolénkem. Před zazimováním můžete také použít preventivní postřik proti škůdcům a plísním.

Co dělat s muškáty po zimě : Technicky vzato zbavte přezimující muškáty všech nemocných, poškozených, nebo dokonce mrtvých listů i výhonků a pak je seřízněte na výšku 10 až 15 cm. Při tom ponechte pouze tři až čtyři nejsilnější výhonky a ty seřízněte na 3 až 4 očka. Rány po redukci kořenů nezapomeňte ošetřit dřevěným uhlím.

Co k Muškátům do truhlíku

S čím kombinovat muškáty

Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.

Jak zaštipovat muškáty

Zaštipování muškátů je nutné pro dobré rozvětvení a bohaté kvetení. Zaštipujeme hlavně mladé výhonky, které směřují dovnitř keře. Abychom předešli opětovnému narůstání nových výhonků směrem dovnitř, můžeme stonek zkrátit tak, aby jeho poslední očko směřovalo ven.Při vysazováni muškátů do truhlíků doporučujeme na 60 cm truhlík dávat maximálně tři rostliny, pro 40 cm truhlík pak dvě rostliny, větší hustota rostlin je jejich celkovému růstu spíše na škodu. Muškáty by se pak měly udržovat při teplotě do 20 °C, než je možné dát je koncem dubna ven.

Kdy stříhat muškáty na zimu : Jak stříhat muškáty

Ke stříhání přistupujeme až v únoru, po konci zimy, kdy stonky zkracujeme na 3-4 očka, přičemž všechny suché a slabé části odstraníme úplně. U převislých druhů zkracujeme stonky na konci léta na polovinu. Následně necháme rostliny přezimovat a koncem února je zkrátíme ještě o další třetinu.