Antwort Kdy Strihat živý plot z jilmu? Weitere Antworten – Kdy Strihat zivy plot z jilmu

Kdy Strihat živý plot z jilmu?
Na jaře tak živý plot sestřihněte asi 10–15 cm nad zemí, v létě zkraťte dlouhé větvičky ještě jednou, minimálně na polovinu, a na podzim opět. Při posledním řezu v závěru podzimu zarovnejte všechny výhony na stejnou výšku. I když se jilm sibiřský později obejde bez většího přísunu vody, tvarování potřebuje pravidelně.Je proto třeba provést řez upravovací. Stříhání živého plotu z tújí, zimostrázu, brslenu či jalovce provádíme na konci května nebo v červnu, kdy růst ustává. Totéž platí i pro stříhání živého plotu z habru, ptačího zobu či buku, tedy opadavých dřevin.Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim.

Kdy se Striha jilm : Rostlinu zasazenou na podzim sestřihneme na jaře asi 10-15 cm nad půdou. Jilm z jarní výsadby se ořízne těsně po vysazení. Před výsadbou namočíme kořeny 18 až 24 hodin, aby se dobře nasákly vodou.

Jak dlouho roste živý plot

Opadavý živý plot roste velmi rychle – až 1 metr za rok. Bez pravidelného stříhání mohou některé odrůdy ptačího zobu vyrůst až 3 metry!

Jak daleko od plotu sázet jilm : Při jarní výsadbě není potřeba dopředu připravit místo pro výsadbu rostliny. Jak daleko sázet od plotu Abyste měli dostatek místa ke stříhání a tvarování z obou stran, a aby dospělý plot nepřerostl k sousedům, doporučujeme sázet minimálně na 80 cm od stávajícího plotu.

Začněte stříhat až po roce, roce a půl. Nejvhodnější období na stříhání je jaro nebo začátek podzimu, aby větve stihli zahojit před zimou. Stříhejte tuje jednou ročně, do šířky i do výšky aby zhoustly a rychleji rostly.

Živý plot bude třeba zastřihnout hned na začátku a zkrátit značnou část jeho výšky pomocí řetězové pily. Možná ho budete chtít zkrátit na výšku pouhých 1–1,2 metru. Tím podpoříte rychlý růst nových výhonků, které pak můžete zastřihávat a tvarovat během růstu.

Co na živý plot

Mezi nejoblíbenější keře do živého plotu patří habr, ptačí zob, bobkovišeň, túje, bambus a hlohyně. Volně rostoucí živý plot si můžete vytvořit i z hortenzie, ibišku, kaliny, pámelníku, tavolníku nebo dřišťálu.Opravdovým rekordmanem v rychlosti růstu je sibiřský jilm neboli turkestánský brest (Ulmus pumila), jehož roční přírůstky mohou být až 1,8 metru. Tato nejrychleji rostoucí dřevina snese bez problémů mrazy až -35 stupňů Celsia a je mimořádně vhodná k formování, čili řezu.Mladé živé ploty hnojíme méně a opatrněji než starší živé ploty, aby nemohlo by dojít k poškození rostlin. S hnojením začínáme teprve ve druhém roce, když už jsou rostliny dostatečně zakořeněné. Živé ploty z habrů stačí hnojit 2x ročně.

V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.

Kdy stříhat živý plot ze smrku : Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy. Důležité je, aby smrk měl kónický tvar, a byl tedy dole širší, jinak vám bude odspodu sesychat. Důležité je si pamatovat, že smrk nedokáže obrazit ze staršího dřeva.

Jak daleko od plotu sázet túje : Obvykle se doporučuje vysazovat túje u plotu ve vzdálenost ne menší než 50 cm. Pokud budou kupované exempláře širší, vzdálenost od sousedova plotu by měla být větší. Příliš malá vzdálenost může způsobit poruchy ve vývoji rostlin nebo poškození plotu.

Jak vysoký může být živý plot

Dobrá rada. Pamatujte, že ani živý plot by neměl být vyšší než 2 metry, takže pravidelně stříhejte.

Dodáváme krásné, silné sazenice v kontejnerech. Jilm sázíme do neutrální půdy (klasický zahradnický substrát), do kterého můžete přimíchat rašelinu nebo půdu obohatit kompostem. Pokud chcete rostlinu sázet do těžkých, hlinitých půd je vhodné přidat do půdy písek. Rostliny sázíme do jámy cca 30-40cm hluboké a široké.Pokojové bonsaje hnojíme v intervalu 2 týdnů. U venkovních bonsají hnojíme od jara do srpna. V září přihnojujeme ještě dusíkem, aby listy před podzimním opadem vyzrály. Bonsaje nikdy nehnojíme v době květu nebo těsně před ním, zrovna tak není vhodné hnojit po přesazení a zastřihávání kořenů.

Jak se starat o živý plot : Zejména po výsadbě nových rostlin musíme dbát na pravidelnou zálivku (půda musí zůstat stále vlhká). I v dalších letech je potřeba živý plot zalévat, pokud nastane delší sucho. Dřeviny vhodně přihnojujeme, výborné je především tzv. mulčování například prostřednictvím mulčovací kůry, která dodá rostlinám dostatek živin.