Antwort Kdy stříhat zahradní ostružiny? Weitere Antworten – Jak stříhat ostružiny na zimu

Kdy stříhat zahradní ostružiny?
Dvouleté odplozené výhony po sklizni odumírají, můžeme je tedy už na podzim odřezat těsně u země, nebo je ponecháme ještě přes zimu na drátěnce, aby alespoň částečně chránily před mrazem citlivé mladé prýty, a odřežeme je těsně u země až na jaře. Uvedený řez každoročně opakujeme.Správný střih

  1. Těsně před rašením zkraťte postranní výhony na dva až čtyři pupeny.
  2. Vrcholy výhonů zkraťte cca o 1/5.
  3. Pokud ostružiník vysazujete, vždy si to naplánujte na jaro.
  4. V prvním a druhém roce nechte na jednom keři tři výhony.
  5. Odřežte také dvouleté odplozené výhony.

Řez souvisí s odstraněním odplozených dvouletých výhonů co nejdříve po ukončení sběru. Další řez se provádí na jaře a spočívá v odstranění namrzlých či poškozených výhonů. Výhony je vhodné zkrátit na délku 2 – 3m, zpravidla se ponechává 5 – 6 výhonů. Boční obrost se zakrátí na 5 oček.

Čím se hnojí ostružiny : Vhodným hnojivem pro ostružiny je Cererit (hnojení je nutné vícekrát během sezóny opakovat), Biomin – maliny a ostružiny (dle návodu) či jiné vhodné k ovocným keřům. Případně k rostlině můžeme každým rokem přidat na jaře kompost. Obecně platí, že rostliny hnojíme především na jaře.

Jak pěstovat ostružiny na zahradě

Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m. U plazivých odrůd až 2-3m. Pakliže jsme vysadili ostružiníky plazivé, je vhodné je pěstovat na drátěnce nebo na opoře, kde je vyvazujeme do široce vějířovitého tvaru.

Čím hnojit maliny a ostružiny : Hnojení u malin bývá opomíjeno, přitom jde o rostlinu náročnější na přísun živin. Hnojení je vhodné provádět v předjaří, a to buď použít NPK či Cererit, nebo slepičince. Jednou za 3 roky je vhodné použít vyzrálý kompost nebo hnůj.

Jak stříhat ostružiny na jaře

Na jaře stříháme ostružiník co nejdříve, avšak až tehdy, kdy už nehrozí příliš silné mrazy. Stříháme hlavně odplozené výhony, plody se totiž objevují na výhonech dvouletých. Díky tomu, že výhony, které neplodily, ponecháme, a ty ostatní odstřihneme, se dočkáme bohaté úrody každoročně.

U keřů s dvouletým vývojovým cyklem provádíme střih maliníku tak, že po dozrání plodů uřízneme těsně u země všechny dvouleté výhony, které by už stejně nikdy neplodily. Stejně můžeme seříznout i nové slabší výhony, abychom měli na jednom metru 8 až 10 větví, pokud pěstujeme maliny v řadě, což je nejšikovnější způsob.

Kdy se sbírají ostružiny

Ostružiny dozrávají od poloviny srpna do září. Vždy záleží na dané odrůdě. Jejich nevýhodou je, že mají krátkou trvanlivost. Pokud se urodí naráz, musíte je co nejrychleji zpracovat.Jak stříhat ostružiny na jaře

Na jaře stříháme ostružiník co nejdříve, avšak až tehdy, kdy už nehrozí příliš silné mrazy. Stříháme hlavně odplozené výhony, plody se totiž objevují na výhonech dvouletých. Díky tomu, že výhony, které neplodily, ponecháme, a ty ostatní odstřihneme, se dočkáme bohaté úrody každoročně.Hnojeni se provádí 2x ročně, a to na začátku a na konci vegetačního období, kdy se stejnoměrně rozhodí a poté zapraví do půdy hnojivo v dávce 0,4 kg až 0,5 kg na 10 m2. Účelné je také obohatit tímto hnojivem substrát používaný při výsadbě, a to v dávce 3 kg na 1 m3.

Jarní stříhání se provádí před začátkem vegetačního období, kdy rostliny začínají rašit.

Čím hnojit zahradní ostružiny : Pakliže jsme vysadili ostružiníky plazivé, je vhodné je pěstovat na drátěnce nebo na opoře, kde je vyvazujeme do široce vějířovitého tvaru. Lépe se pak keř udržuje i se sklízejí plody. Hnojení: Hnojíme stejně jako u malin vícesložkovými hnojivy typu NPK a Cererit.

Čím zničit ostružiny : Nejlépe křovinořezem co možná nejvíce u země. Ostružiny poté co nejdřív spálit.Na místě kde zůstali zbytky ostružin vezměte nůžky na růže každý výrustek ustřihněte a malým štětečkem natřete přípravkem Garlon(neředěným).

Kdy Strihat ostružiník

Na jaře stříháme ostružiník co nejdříve, avšak až tehdy, kdy už nehrozí příliš silné mrazy. Stříháme hlavně odplozené výhony, plody se totiž objevují na výhonech dvouletých. Díky tomu, že výhony, které neplodily, ponecháme, a ty ostatní odstřihneme, se dočkáme bohaté úrody každoročně.

Hořečnaté hnojení je aktuální zejména na kyselých půdách. Při hnojení na podzim je vhodný dolomitický vápenec. Na jaře se používá kieserit, v průběhu vegetace hořečnaté ledky. Na dusíkatou výživu je maliník i ostružiník náročný, ale na přehnojení zvláště v sušších oblastech citlivý.Péče o rostliny: Ostružiny potřebují pravidelnou zálivku, zejména během suchých období. Mulčování okolo rostliny pomůže udržet půdu vlhkou a omezí růst plevelů. Ostružiny také mohou potřebovat podpůrné struktury, jako jsou obruče, aby udržely rostliny vzpřímené. Hnojení: Ostružiny prospívají pravidelnému hnojení.

Jak se starat o Ostružinu : Péče o rostliny: Ostružiny potřebují pravidelnou zálivku, zejména během suchých období. Mulčování okolo rostliny pomůže udržet půdu vlhkou a omezí růst plevelů. Ostružiny také mohou potřebovat podpůrné struktury, jako jsou obruče, aby udržely rostliny vzpřímené. Hnojení: Ostružiny prospívají pravidelnému hnojení.