Antwort Kdy stříhat javor mléč? Weitere Antworten – Jak a kdy Strihat javor

Kdy stříhat javor mléč?
Velkou výhodou japonských javorů je jejich velká tolerance k řezu. Radikální řez provádíme vždy na jaře. Menší zakrácení pak do konce srpna, aby se řezné rány do zimy dostatečně zacelily a nedošlo pak v zimě k odmrznutí konců seřezaných větví. Nejvhodnějším řezem je pak řez letní, prováděný v druhé polovině a června.Babyka raší brzy na jaře, a proto ji v tomto období neřežte. Tlak mízy je v době rašení vysoký a silný odtok mízy z větších řezných ran rostlinu vysiluje. Vhodnější je hluboký řez v létě, neboť tehdy tok mízy polevuje a také řezné rány se při vyšších teplotách rychleji zacelují.Chcete-li růst a vzhled korigovat, provádějte tak v létě, rány se lépe zhojí. Zimní seříznutí snáší javor velmi špatně. Rostlinu vyryjte s velkým kořenovým balem na podzim co možná nejdříve a co nejrychleji ji vysaďte na nové stanoviště. Přesazení je však třeba provést v průběhu co nejkratší doby.

Proč usychá javor : Japonské javory často trpí houbovými chorobami: Verticillium může způsobit i úplné odumření stromu. Projeví se nejdříve jako usychání větviček, pak celých větví. Včasné odstranění takto napadené větve může strom zachránit.

Kdy řezat javor mléč

Javor mléč a klen

Javory jsou dřeviny vyznačující se silným jarním mízotokem. Z tohoto důvodu je vhodné řez provádět mimo období vegetačního klidu, nejdříve až po úplném olistění – koncem května, začátkem června.

Které keře stříhat na podzim : Hlavní řez ovocných stromů se provádí na jaře (jabloně, hrušky, švestky). Během podzimu (nebo i na konci léta po plození) můžete ostříhat třešně a višně. Řez na podzim nejlépe snášejí ořechy (ořech, líska). I některé keře vyžadují podzimní řezy, a to zejména rybíz, angrešt a josty.

MNOŽENÍ : je možné výsevem semene, řízkováním, roubováním a očkováním.Pro většinu zahrádkářů, kteří si chtějí vypěstovat svůj vlastní javor, bude nejsnadnější výsev osiva. Osivo skladujeme v suchu a teprve před výsevem, v březnu či dubnu, jej na 24 hodin namočíme do vlažné vody nebo několik dní stratifikujeme ( tj.

Javor potřebuje pravidelné a důkladné zalévání, ale je důležité se vyhnout přemokření. Půda by měla mezi zaléváními lehce proschnout. V horkých letních měsících může být potřeba zalévat i několikrát denně. Pro podporu růstu a zdraví je důležité pravidelně hnojit.

Jak se rozmnožuje Javor

Lze jej rozmnožovat řízky, ale efektivnější a používanější je rozmnožování semeny. Kultivary se množí roubováním na semenáče.Jakmile javory vytváří nové výhony, začněte s pravidelným přihnojováním od jara do podzimu, zhruba každé dva týdny. Jarní hnojení může být s vyšším obsahem dusíku (ne příliš u pestrolistých a žlutých odrůd), přes léto použijte hnojivo s vyšším obsahem železa.Hůře obrážející druhy (dub, buk) vyžadují ponechání několika tzv. vodících větví na kmeni. Musejí se tedy prořezávat postupně, část větví se ponechá a uříznou se teprve když strom obrazí. Ponechané větve se musí navzájem vyvažovat.

Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara.

Co je potřeba udělat na podzim na zahradě : Třináct rad, co byste měli udělat na podzim na zahradě

  1. Naposledy posekejte trávník.
  2. Pravidelně shrabujte listí.
  3. Zryjte všechny záhony po sklizni zeleniny a zaryjte i drobné zbytky rostlin.
  4. Na zimu zahradu dokonale odplevelte.
  5. Zahradu často zalévejte.
  6. Podzim je čas na sázení ovocných stromků, bobulovin a růží.

Jak se starat o japonský javor : Zálivka by měla být pravidelná – bez přeschnutí a přemokření substrátu. Přihnojovat můžete rostliny na jaře hnojivem s obsahem dusíku, v létě pak spíše s obsahem železa. Na zimu není nutné rostliny uklízet, ale doporučuje se obalit květináč fólií či jutou nebo do vyšší nádoby nasypat drcený polystyren.

Jak se starat o javor

Zálivka by měla být pravidelná – bez přeschnutí a přemokření substrátu. Přihnojovat můžete rostliny na jaře hnojivem s obsahem dusíku, v létě pak spíše s obsahem železa. Na zimu není nutné rostliny uklízet, ale doporučuje se obalit květináč fólií či jutou nebo do vyšší nádoby nasypat drcený polystyren.

Můžeme vyzkoušet pokryvné stínomilné trvalky, jako je barvínek (Vinca sp.), nebo břečťan (Hedera sp.). Svou funkci splní také pupkovec jarní (Omphalodes verna), či zběhovec plazivý (Ajuga reptans), kopytník evropský (Asarum europaeum) konvalinka vonná (Convallaria majalis) a jiné.Například lípy a javory můžou ročně přispět asi dalšími 20 centimetry, kolem 50 centimetrů slibují například břízy, vrby či katalpy. Z rychle rostoucích jehličnanů jmenujme třeba cypřišovec Leylandův (až 1 metr za rok) nebo cypřišek nutkajský (60 centimetrů za rok).

Jak Rizkovat javor : V praxi se běžně využívá množení řízky nebo roubováním ve skleníku na základní druh. Pro tento způsob množení je však nutná praxe, zručnost a vhodné pěstitelské prostředí. Japonské javory lze samozřejmě také koupit, nevýhodou je poměrně vysoká cena a menší sortiment nabízených kultivarů.