Antwort Kdy sklízet mrkev a petržel? Weitere Antworten – Jak poznat kdy sklidit mrkev

Kdy sklízet mrkev a petržel?
Zralé mrkve se na konci kořene začínají zaoblovat a podle odrůdy mají průměr kolem 12 mm. Mrkve obvykle povylezou kousek ze země a špičky listů se začnou zbarvovat. Případně můžete půdu trochu odhrnout a podívat se, jak je mrkev velká.Kořenová petržel se sklízí na podzim před příchodem mrazů. Naťová petržel se sklízí postupně podle potřeby. Ve druhém roce pěstování se sklízejí semena, která se sbírají ještě před dozráním, nejčastěji v srpnu.Kdy sklízet mrkev

Ty rané se ze záhonu obvykle vytahují už během července, klidně už 2 až 3 měsíce po vysetí (jedná-li se o výsev jarní). Sklizeň mrkve u pozdních kultivarů provádíme od září do října a platí, že čím déle v záhonu jsou, tím je jejich chuť lepší a obsah živin vyšší.

Co s mrkví po sklizni : Vyryté kořeny mrkve očistíme od hlíny, nať odkroutíme tak, aby zůstalo jen malé srdíčko středových lístků. Nať neodřezáváme nožem. Kořeny necháme oschnout a ukládáme do chladného sklepa, kde nemrzne. Menší množství mrkve můžeme ukládat do igelitových sáčků s menšími otvory a uskladnit v chladnu.

Kdy nejpozději sklízet mrkev

Mrkev můžete sklízet nejpozději, když se špičky listů zbarví do žluta nebo do červena. Pokud budete čekat déle, může přezrálá mrkev prasknout.

Kdy zasít mrkev a petržel : Půda bývá v březnu už rozmrzlá a čeká, až do ní vložíme malé spící životy – semínka. Petržel (naťová i kořenová), hrášek, špenát a mangold jsou zralé na setí. Na záhon můžeme sít už i mrkev. Na některé plodiny je ale ještě trochu zima, tak je s jejich výsevem lepší počkat až do druhé půlky března.

Ideální je sklízet ráno. V horkých dnech rostliny odpařují velké množství vody – a tím pádem během dne nejen ochabují, ale mají také kratší trvanlivost. Výjimkou jsou například polníček, špenát nebo rukola. Ty je lepší sklízet večer, kdy je obsah dusičnanů výrazně nižší než ráno.

Vysévat mrkev a petržel doporučujeme co nejpozději v listopadu, případně i v prosinci, těsně před příchodem mrazů, pokud není ještě půda zmrzlá. Při tomto způsobu výsevu semena vzejdou až v příštím roce na jaře v době, kdy bychom mohli půdu jen stěží připravit pro jarní výsevy.

Jak uchovat mrkev a petržel na zimu

Seřízněte nať pár centimetrů nad kořenem, odstraníte tím přebytečné množství vody a zároveň udržíte kořen déle čerstvý. Poté kořenovou zeleninu umístěte do bedýnky naplněné vlhkým pískem, substrátem nebo hoblinami. Ideální teplota na přezimování je mezi 2–5 °C, zelenina takto vydrží až do jara.Rajčata můžete trhat prakticky kdykoli, ale když se je rozhodnete zavařovat nebo jinak tepelně upravovat, pro sklizeň je nejvhodnější časné ráno. Pokud je chcete uskladnit, trhejte je vždy v poledne nebo odpoledne za suchého a slunného dne.Půda bývá v březnu už rozmrzlá a čeká, až do ní vložíme malé spící životy – semínka. Petržel (naťová i kořenová), hrášek, špenát a mangold jsou zralé na setí. Na záhon můžeme sít už i mrkev. Na některé plodiny je ale ještě trochu zima, tak je s jejich výsevem lepší počkat až do druhé půlky března.

Kamenité či příliš mokré půdy nejsou vhodné, protože mrkev se pak větví a nevytváří silný kořen. Mrkev je citlivá na chlévský hnůj, má pak tendenci praskat. Proto místo něj přidávejte do půdy kompost. Vysévat ji můžete od dubna až do poloviny července, do řádků vzdálených cca 20–30 cm.

Jak zmrazit mrkev a petržel : Mrkev – po očištění ji nakrájejte na kostky nebo kolečka a pak stačí zhruba tři minuty blanšírovat. Dejte ji zamrazit po jednotlivých porcích, pokud byste chtěli mít každou kostičku oddělenou, lze využít trik s předmrazením na plechu, poté už zmrzlé kostky či kolečka stačí přesypat například do sáčků.

Kdy nejpozději zasít rajčata : Semena rajčat se vysévají přibližně v půli března, aby do poloviny května vyrostly v silné sazenice. Z únorových výsevů bývají sazenice zbytečně přerostlé. Pozdější dubnové a květnové výsevy jsou možné, ale zpožďují sklizeň.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Semena mrkve klíčí dlouho, 3–4 týdny, pro vyznačení výsevu mrkve se používá příměs ředkviček a/nebo kopru. Řádky cca 20 cm od sebe, vyjednotit v řádcích po vzejití na 3–5 cm. Nebo lze sít plošně a také pak vyjednotit. Roste-li moc hustě, vypěstujeme tenké nitky.Půda bývá v březnu už rozmrzlá a čeká, až do ní vložíme malé spící životy – semínka. Petržel (naťová i kořenová), hrášek, špenát a mangold jsou zralé na setí. Na záhon můžeme sít už i mrkev. Na některé plodiny je ale ještě trochu zima, tak je s jejich výsevem lepší počkat až do druhé půlky března.

Kdy nejpozději zasadit mrkev : Mrkev je citlivá na chlévský hnůj, má pak tendenci praskat. Proto místo něj přidávejte do půdy kompost. Vysévat ji můžete od dubna až do poloviny července, do řádků vzdálených cca 20–30 cm. Chcete-li mrkve po sklizni uskladnit, je lepší vysévat je dál od sebe.