Antwort Kdy se vyrobila příčná flétna? Weitere Antworten – Kdy byla vynalezena příčná flétna

Kdy se vyrobila příčná flétna?
Revoluci ve stavbě příčné flétny i ostatních dřevných nástrojů provedl v roce 1832 švýcarský vojenský kapelník Gordon, v Paříži si ji nechal patentovat Theobald Böhm. Vyvrtal dírky nikoli podle dosažitelnosti prsty, ale podle akustických měřítek, a pak je opatřil klapkami.3. Otcem flétny tak, jak ji dnes známe, je Theobald Boehm, německý zlatník a flétnista.Nejstarší známá vyobrazení předchůdců zobcové flétny pocházejí z 11. – 13. století. Původně byla z jednoho kusu dřeva, později se rozdělila ve tři části.

Kdo vynalezl zobcovou flétnu : Fresku vytvořil Michael Astrapas a Eutychios. Je zde zřetelný hudebník hrající na cylindricky vrtanou flétnu, u ní je zřetelné labium, na spodní části nástroje je patrný otvor pro malíček. Existuje mnoho studií zabývající se rozborem stovek ilustrací zobcové flétny ve středověku.

Jak vznikla flétna

Historicky se flétna pravděpodobně vyvinula z píšťaly a patří tak k nejstarším hudebním nástrojům. Flétna byla velmi populární ve starověku, kde její vynález byl často spojován s významnými bohy (např. v Egyptě Usirem). Již v antice se flétny rozdělily podle tóniny na značné množství typů.

Kam patří příčná flétna : Přestože se příčná flétna vyrábí výhradně z kovu, řadí se mezi dřevěné dechové nástroje.

Příčná flétna je dechový nástroj, který se dnes vyrábí téměř výhradně z kovu. Nejčastěji příčné flétny naleznete v symfonických, komorních a dechových orchestrech, nicméně čím dál tím častěji pronikají i do jiných žánrů. Nejčastěji se setkáte s takzvanou pikolou, altovou a basovou příčnou flétnou.

Příčná flétna je dechový nástroj, který se dnes vyrábí téměř výhradně z kovu. Nejčastěji příčné flétny naleznete v symfonických, komorních a dechových orchestrech, nicméně čím dál tím častěji pronikají i do jiných žánrů. Nejčastěji se setkáte s takzvanou pikolou, altovou a basovou příčnou flétnou.

Odkud pochází zobcová flétna

Zobcová flétna pochází z lidové píšťaly a má obdobnou konstrukci. Hráč fouká do naústku, vzduch se v resonanční komoře dělí na dva proudy, z nichž jeden flétnu opouští štěrbinou a vibrující druhý prochází rovnou trubicí. Podobnou konstrukci mají píšťaly varhan.Materiál. Zobcové flétny se vyrábějí ze dřeva nebo z plastu. Dřevěné nástroje obecně platí za kvalitnější, záleží ale na jakosti materiálu a také na výrobním postupu výrobce. Nejčastěji se používá dřevo javoru, hrušně, palisandru nebo ebenu.Moderní flétna je příčný nástroj, což znamená, že ji hudebník při hře drží ve vodorovné poloze. Má otevřenou trubku s řadou otvorů pro prsty a náustek. Hudebník fouká do náustku a zakrýváním a odkrýváním prstových otvorů vytváří různé tóny.

Odkud Panova flétna vlastně pochází Nejstarší zmínky o nástroji pochází ze starověkého Řecka a váže se k němu legenda o bohu Panovi, odtud název Panova flétna, a nymfě Syrinx.

Jak vyrobit příčnou flétnu : 2) PŘÍČNÁ FLÉTNA

Druhým, na výrobu velmi snadným typem flétny je příčná: hubičku i otvory prpo hraní jednotlivých tónů je třeba vypálit žhavým hřebíkem, zasazeným v držátku (třeba kousku dřeva). Výroba trvá několik desítek vteřin a po troše zkušeností lze vyrobit snadno i dobře ladící nástroj.

Jak vybrat zobcovou flétnu : Jak již bylo řečeno výše, pořiďte dětem sopránovou flétnu s anglickým prstokladem. Rozhodně neuděláte chybu s flétnami značek Smart nebo Aulos v cenovém rozmezí 300 – 600 Kč. Vybírejte flétny, které jsou složené ze tří dílů (tuto informaci zjistíte u každé flétny v popisku – dole v sekci „Parametry“).

Jak vyčistit zobcovou flétnu

Po hraní vytřete flétnu čistým vytěrákem a nechejte ji přes noc vyvětrat, aby se odpařila všechna zkondenzovaná vlhkost z dechu. Zcela vyschlý nástroj opět ošetřte olejem. Tento proces opakujte tři dny za sebou, poté několikrát jednou týdně a po zahrání v běžném provozu jednou za 2 měsíce.

Po hraní vytřete flétnu čistým vytěrákem a nechejte ji přes noc vyvětrat, aby se odpařila všechna zkondenzovaná vlhkost z dechu. Zcela vyschlý nástroj opět ošetřte olejem. Tento proces opakujte tři dny za sebou, poté několikrát jednou týdně a po zahrání v běžném provozu jednou za 2 měsíce.Olejovat je nutné dobře vyschlý nástroj pomocí vytěráku a hadříku. Olej nanášíme v tenké vrstvě tak aby zůstal na stěnách flétny a nestékal. Voskované nástroje je vhodné olejovat i zvenčí, dřevo je tak lépe chráněno a flétna si udrží hezký vzhled.

Jak se starat o příčnou flétnu : Jak čistit a kde uchovávat příčnou flétnu

Po každém hraní vytřete vnitřek nástroje suchým vytěrákem (gázovým, jelenicovým nebo bavlněným) a nechejte nástroj před uložením do pouzdra pár minut vyschnout. Před hraním a během hraní nepijte slazené a alkoholické nápoje, prodloužíte tak značně životnost podlepek.