Antwort Kdy se uzavírá kolektivní smlouva? Weitere Antworten – Kdo uzavírá kolektivní smlouvu

Kdy se uzavírá kolektivní smlouva?
Kolektivní smlouvu smí za zaměstnance uzavřít pouze odborová organizace. Jiní zástupci zaměstnanců kolektivní smlouvu uzavřít nesmějí. K ujednáním v kolektivní smlouvě, která zaměstnancům ukládají povinnosti nebo zkracují jejich práva stanovená zákoníkem práce, se nepřihlíží.Kolektivní smlouvy vyššího stupně, vzhledem k jejich funkci pramene práva, se ukládají u Mini- sterstva práce a sociálních věcí. To se vztahuje i na jejich změny a na rozhodnutí rozhodců, která se těchto smluv týkají.Výpovědní doba pak činí nejméně 6 měsíců a běží od prvního dne následujícího měsíce po doručení výpovědi druhé straně. Pozn.: Kompletní informace o kolektivní smlouvě najdete v zákoníku práce.

Co se stane když se nepodepíše kolektivní smlouva : Smluvní strany se mohou se zprostředkovatelem dohodnout i jinak. Jestliže spor není vyřešen ani do 20 dnů ode dne přijetí žádosti nebo ode dne doručení rozhodnutí o určení zprostředkovatele, považuje se řízení před zprostředkovatelem za neúspěšné.

Proč je výhodné uzavírat kolektivní pracovní smlouvu

V případě, že zaměstnavatel porušuje kolektivní smlouvu, má zaměstnanec právo obrátit se na odbory, které se mohou řešení sporu se zaměstnavatelem ujmout. Pro zaměstnavatele je kolektivní smlouva výhodná, protože díky ní dokáže předem odhadnout náklady, které je nutné vynaložit na mzdy nebo vzdělávání zaměstnanců.

Co je to kolektivní smlouva vyššího stupně : V podnikové kolektivní smlouvě nelze upravit práva a povinnosti zaměstnanců v nižším rozsahu než přiznává kolektivní smlouva vyššího stupně. Kolektivní smlouvy vyššího stupně (resortní) – smlouvy uzavírané mezi organizací zaměstnavatelů a odborovou organizací. Mívají dopad na určité odvětví práce.

V podnikové kolektivní smlouvě nelze upravit práva a povinnosti zaměstnanců v nižším rozsahu než přiznává kolektivní smlouva vyššího stupně. Kolektivní smlouvy vyššího stupně (resortní) – smlouvy uzavírané mezi organizací zaměstnavatelů a odborovou organizací. Mívají dopad na určité odvětví práce.

Nárok na její uzavření ale není a pokud vás zaměstnavatel nechce pustit dohodou nezbývá vám nic jiného, než dvouměsíční výpovědní dobu dodržet. Zákonná výpovědní lhůta započíná svůj průběh prvním dnem měsíce po obdržení výpovědi a končí v poslední den měsíce dle smluvních podmínek.

Co si zaměstnavatel nesmí dovolit

Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.V pracovní smlouvě by měl být jasně uvedena výše mzdy a všechny výhody, na které máte nárok. Může zde být uvedeno penzijní připojištění, počet dnů/týdnů dovolené, sick-day, možnosti home office, benefity v oblasti stravování, sportu nebo jiných aktivit apod. Možnosti školení a rozvoje.Co vše tedy může kolektivní smlouva obsahovat Je to jednak údaj o základní a minimální mzdě ve společnosti, dále pak náhrady za práci např. v noci, ve svátek, kolektivní smlouva také může stanovat, za jakých okolností může dojít k zaměstnávání přes čas a jaká mzda za to pracovníkovi náleží.

Kdy je pro zaměstnance výhodnější dohoda Pro zaměstnance, který spěchá do nové práce nebo z jiného důvodu už nechce zůstat na dosavadním pracovišti ještě další dva měsíce, naopak bývá výhodnější dohoda. Když se na tom obě strany shodnou, může pracovní poměr skončit mnohem dřív – třeba i okamžitě.

Co nesmí zaměstnavatel : Mezi zakázané otázky patří ty, které se týkají osobního života, rodinného stavu, zdravotního stavu, náboženského přesvědčení, sexuální orientace a dalších citlivých témat, které nemají přímý vztah k vykonávané pracovní pozici.

Kdy může zaměstnavatel nařídit 60% : Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu, kdy je uznán dočasně práce neschopným nebo je mu nařízena karanténa. V období prvních 14 kalendářních dní přísluší zaměstnanci náhrada mzdy/platu ve výši 60 % jeho redukovaného průměrného výdělku.

Co nesmi chybet v pracovni smlouve

co musí být v každé smlouvě

Ať už uzavřete jakoukoliv pracovní smlouvu, neměly by v ní chybět tři základní věci – druh práce, místo a den nástupu. Ideálně do ní chtějte napsat i výši mzdy, přestože tam být nemusí a může být sjednána zvlášť ve mzdovém výměru.

co musí být v každé smlouvě

Ať už uzavřete jakoukoliv pracovní smlouvu, neměly by v ní chybět tři základní věci – druh práce, místo a den nástupu. Ideálně do ní chtějte napsat i výši mzdy, přestože tam být nemusí a může být sjednána zvlášť ve mzdovém výměru.Pokud bylo ukončeno výpovědí zaměstnancem nebo dohodou, přísluší podpora v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu ve výši 45% z průměrného čistého měsíčního výdělku v posledním ukončeném zaměstnání.

Na co mám nárok při výpovědi : Pokud pracovní poměr trvá déle než rok, ale méně než dva roky, vzniká nárok na nejméně dvojnásobek průměrného výdělku. Konečně pokud pracovní poměr trval přes dva roky, je možné nárokovat odstupné ve výši minimálně trojnásobku průměrného výdělku.