Antwort Kdy se stříhá broskvoň? Weitere Antworten – Jak správně stříhat broskvoně

Kdy se stříhá broskvoň?
Broskvoň na jaře stříhejte vždy hluboko – ať je po řezu stejně větví na zemi jako na stromě. Broskvoň nikdy nestříhejte před květem a nikdy po konci srpna. Po každém řezu s ranou větší než 1cm vždy zatřete ránu hned po provedení řezu.V březnu začínáme s řezem broskvoní, který je velmi odlišný od řezu ostatních ovocných stromů a nejvíce se podobá řez vinné révy. Broskvoně řežeme několikrát ročně. Mladší stromky ořezáváme v březnu, v červnu a v září. Starší stromy už ořezáváme jen na jaře a v pozdním létě.Nejlepším termínem pro zmlazující řez a celkově prořezání nevhodných větví je v případě meruněk a broskvoní zhruba mezi druhou polovinou června a koncem srpna. Pozdější řez během podzimu sice není v zásadě nic špatného, ale může mírně ovlivnit a snížit odolnost stromu proti mrazu během zimních měsíců.

Jak se starat o broskev : Broskvoním vyhovuje pH v rozmezí 6,5–8, tedy neutrální až zásaditá půda s obsahem vápníku, lehká a úrodná. Půdu je třeba důkladně vyhnojit již při sázení stromku a dále jej pravidelně přihnojovat, neboť bohatá tvorba plodů půdu rychle vyčerpává.

Kdy postřik na broskve

Harmonogram postřiků proti kadeřavosti

  • jarní postřik v době nalévání pupenů (únor, březen, duben – podle toho kdy se nalévají květní pupeny)
  • jarní postřik v době rašení listů (7 až 10 dní po prvním postřiku)
  • postřik se provádí na podzim, po shození listů, před příchodem mrazů (listopad).

Jak a kdy řezat třešeň : Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.

Postřiky je nutné aplikovat nejen na větve, ale i kmen postižené broskvoně. S první fází ochrany se začíná už na podzim, a to v době, kdy je strom už téměř bez listí. Musí se však provádět ještě před příchodem mrazů a po dvou týdnech je nutné zásah opakovat.

Kadeřavost je choroba stromů, která je způsobená malou, ale velmi zrádnou houbou palcatka broskvoňová (Taphrina deformans), která se specializuje na ničení listů, květů, a dokonce i mladých plodů broskvoní a nektarinek.

Kdy Prorezat meruňku

Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když je strom v plném květu, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle začít hojit rány. Omezíte tím šíření houbových chorob, tedy moniliózy.Broskve mají začátek zralosti a sklizně v polovině července a končí až v polovině září – v závislosti na odrůdě. U meruněk i broskví platí zlaté pravidlo sklizně „během ideální zralosti“, tedy ani příliš brzy, ani pozdě a velmi opatrné uskladňování – tyto plody jsou náchylné k otlakům a plísním.Postřiky je nutné aplikovat nejen na větve, ale i kmen postižené broskvoně. S první fází ochrany se začíná už na podzim, a to v době, kdy je strom už téměř bez listí. Musí se však provádět ještě před příchodem mrazů a po dvou týdnech je nutné zásah opakovat.

Co je kadeřavost broskvoní

Kadeřavost je choroba stromů, která je způsobená malou, ale velmi zrádnou houbou palcatka broskvoňová (Taphrina deformans), která se specializuje na ničení listů, květů, a dokonce i mladých plodů broskvoní a nektarinek.

Čím přihnojovat broskve : Hnojení a hnojiva pro broskvoně

Doplňte základní živiny, jako je draslík a dusík. Pokud jste pokročilí zahradníci, můžete přidat i vyzrálý hnůj – čím starší strom, tím více hnoje můžete přidat, ale s mírou. Příjem živin můžete podpořit použitím lignohumátu ve formě postřiku na listy.

Jak ostříhat mladou třešeň : Třešeň špatně snáší hluboký řez a obecně není vhodná k přesnému tvarování. Korunu tvarujte čistě jen, co se kvality úrody týče – prosvětlujte a odstraňujte konkurenční výhony. Větve zastřihujte a tvarujte na základ pyramidové koruny. Jednou za 2–3 roky sesaďte vrchol stromu na níže rostoucí větev.

Kdy se stříká třešeň

Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.

Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.Na podzim provádíme posezonní preventivní postřik proti kadeřavosti broskvoně. Ošetření se aplikuje po opadu listů a má za účel zabránit vstupu a přezimování teto houbové choroby na dřevě. Aplikace se provádí za suchého počasí při teplotě nad 7°C, koruna stromu musí být dokonale omyta postřikem.

Jak se stříhají meruňky : U stromků zasazených na podzim se na jaře zakrátí postraní výhony cca o 2/3 a terminál o 1/2 tak, aby postranní výhon vždy převyšoval o 0,25cm. Řez ve druhém roce: na jaře odstraňujeme především výhony konkurující terminálu a výhony rostoucí směrem dovnitř zakládané koruny a výhony s velmi ostrým úhlem odklonu.