Antwort Kdy se sadí tuřín? Weitere Antworten – Kdy se sází tuřín

Kdy se sadí tuřín?
Jak si vypěstovat tuřín

Semena vyséváme řídce do volné půdy v březnu až dubnu, do řádků vzdálených cca 40 centimetrů od sebe. Po výsevu pravidelně zaléváme, aby klíčky nezaschly. Vzešlé rostlinky jednotíme na vzdálenost 25 až 30 centimetrů. V době vegetace záhon pravidelně okopáváme a zbavujeme plevelu.Tuřín nakrájíme na středně velké kostky a přidáme ho k cibuli. Zalijeme vývarem, dochutíme solí a pepřem a vaříme zhruba hodinu.Pokud chcete tuřín jíst syrový, měli byste ho raději oloupat. Křehký kořen však skvěle chutná i vařený, dušený nebo glazovaný na pánvi a po krátkém vaření se doslova rozplývá v ústech. Dokonce i listy je možné konzumovat buď syrové jako salát nebo vařené jako špenát.

Kde roste tuřín : Dobře roste na vlhčích půdách v bramborářských oblastech, kde je dostatek živin již nehluboko pod povrchem. Na suchých stanovištích bývá bulva drobnější a má zvýrazněnou ostrou, peprnou příchuť. Není náročná na teplotu, je chladuvzdorná až mrazuvzdorná, snáší pokles teplot až na −10 °C, roste poměrně pomalu.

Co se sází po česneku

Luštěniny jsou skvělou volbou pro plodinu, která může růst v půdě po česneku. Nejvíce svědčí hrachu a fazolím. Hrachu se po česneku velmi daří a bohatě plodí. Navíc dozrává na začátku podzimu a připraví vám půdu například pro pěstování zelí, dýní nebo salátů.

Jak připravit tuřín : Tuřín oloupeme, nakrájíme na centimetrové plátky a ty ještě na hranolky, delší překrojíme. Vhodíme je do vroucí osolené vody a vaříme cca 5 minut.

Tuřín je výborná a hlavně léčivá plodina, která čistí krev, léčí choroby zažívacího ústrojí, zlomeniny či osteoporózu. Šrám na historii tuřínu bohužel udělala II. světová válka, kdy tato levná (krmná) plodina bývala často jedinou stravou v koncentračních táborech.

Z tuřínu lze připravit kaši na způsob kaše bramborové, pyré, přidat jej můžeme místo brambor a nebo spolu s bramborami do polévky, omáček, jako dušený k masu a nebo pečený v troubě. Lze jej dokonce i připravit jako dušené zelí podobně, jako se to dělá s kedlubny.

Co je tuřín po slovensky

Tuřín neboli brukev řepka (někdy je označován jako kolník, na Slovensku kvaka) patří mezi kořenovou zeleninu a je křížencem mezi vodnicí a hlávkovým zelím. Často se také s vodnicí zaměňuje, zřejmě pro jeho podobně kulatý tvar, ne náhodou se mu také říká žlutá vodnice.Chuť: Tuřín můžeme chutí připodobnit bramborám (některé odrůdy kedlubně), vodnice chutná spíš jako nepálivá ředkvička. Způsob konzumace: Tuřín konzumujeme tepelně upravený nebo prokvašený, zasyrova spíš jen mladé bulvy (v tomto bodě záleží i na odrůdě).Nevhodnou předplodinou je tedy cibule, pór, pažitka atd. Ozimé obiloviny česnek zaplevelují. Naopak nejvhodnější předplodinou se nám jeví brambory, po kterých je půda dobře prohnojená a kvalitně hluboko zpracovaná. Po jahodách lze česnek pěstovat pouze za předpokladu, že nebyly napadeny háďátkem zhoubným.

Jaké rostliny zasadit na záhonech po česneku Jedna plodina je zcela nevhodná!

  • Okurky. Okurky patří mezi tu nejvhodnější zeleninu, která se dá po česneku na záhonek zasadit.
  • Ředkvičky.
  • Listová zelenina.
  • Baklažán.
  • Luštěniny.
  • Jahody.
  • Brokolice.
  • Brambory.

Na co se používá tuřín : Tuřín v kuchyni

Podobně jako pórek jej lze využít celý – jeho nadzemní listnatou část i bulvu. Nejčastější kuchyňskou úpravou je vaření, výborný je také v polévkách, omáčkách nebo místo brambor jako příloha. V případě, že je tuřín mladý, chutná dobře i syrový. Je možné jej také opéct nakrájený jako hranolky.

Kdy se sklízí tuřín : Ideální čas pro jeho výsev do volné půdy je v dubnu až květnu. Na vlastní sklizeň se pak můžete těšit v září až říjnu. Pokud nemáte prostory na jeho uložení, nebojte se sklízet ho průběžně, v půdě ho můžete nechat klidně až do prosince. Snese totiž bez problémů i teplotu -5 °C, krátkodobě i -10 °C.

Co je to slovensky Kváká

Bulvy mají nasládlou, poněkud peprnou chuť. Konzumuje se vařený, v polévkách a přílohách, mladé bulvy jsou chutné i za syrova. Na středním Slovensku se tradičně pěstuje tato rostlina (žlutomasá odrůda) a známá je pod názvem kvaka (fem.).

rožok, rohlík jsou nejlepší překlady "rohlík“ do slovenština.Skladování oloupaného česneku stačí třeba jen v plastové krabičce v lednici – pokud ho tedy plánujeme spotřebovat během týdne. Jestli ho chceme mít uložen na delší dobu, stroužky česneku vložíme do sklenice, posypeme solí, případně kořením jako je tymián a pepř, zalijeme olejem a uložíme do lednice.

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe : Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.