Antwort Kdy se má stříhat tis? Weitere Antworten – Kdy a jak stříhat tis

Kdy se má stříhat tis?
Výhodou je, že tisy rostou poměrně pomalu, proto odpadá neustálé stříhání během roku. Řez tisu v živém plotu stačí provádět klidně jednou za rok, opět optimálně koncem června, ovšem pokud si zakládáte na precizním tvaru, je možné větvičky zkrátit kdykoliv během vegetačního období.Jak často bych měl tis zalévat Tis potřebuje pravidelnou zálivku, zejména v období sucha. Je důležité však nezalévat příliš často, aby nedošlo k přemokření kořenů.Tisy oproti našim ostatním dřevinám nevynikají svým vzrůstem, ale spíše svým věkem. Rostou na půdách většinou mělkých, kamenitých, nejčastěji půdního typu ranker, suťový ranker nebo rendzina, méně často na hlubokých (většinou hnědozemě). Vždy jsou to však půdy humózní, dostatečně vlhké (nikoli bažinaté).

Kdy Plodi tis : Kvete v červenci až říjnu. Květy tvoří drobné, kulaté, krátce stopkaté úbory (3–4 mm v průměru) uspořádané v bohaté latovité listenaté květenství. Květy jsou trubkovité, žluté, vnější vytvářejí paprsek a jsou samičí, vnitřní jsou oboupohlavné. Velikost pylového zrna: 10–25 µm.

Jak moc je jedovatý tis

Na otravu tisem červeným není doposud známo žádné účinné antidotum. I když smrtelnost otravy tisu není stoprocentní, většina otrav smrtí končí. Za smrtelnou dávku je považován nálev z 50–100 g jehličí. Pro lepší prognózu a také diagnostiku otravy je nutné včas zjistit, kolik, kdy a jakou část rostliny pacient požil.

Jak tvarovat tis : Tvarovací řez: tis snese všechno

Na rozdíl od mnohých dalších jehličnanů snáší tis (Taxus) stříhání bez problémů. Dokonce zvládne brzy na jaře i zásahy do starých částí větví bez jehlic a obrazí. Jako živý plot ho můžete udržovat jakkoliv vysoký – zpravidla stačí jeden řez provedený koncem června.

Charakteristika: Tis ´DENSIFORMIS´ je keř se širokým, košatým habitem a polokulovitým tvarem. Dorůstá výšky 1,5 – 2m, roční přírůstek je 7 – 12 cm.

Na co však pozor – téměř celá rostlina tisu je jedovatá, s jedinou výjimkou červeného míšku chránícího semena, který je oblíbenou potravou ptactva. Rozestupy mezi jednotlivými rostlinami volíme podle výšky živého plotu; od 30 cm pro obrubové plůtky do půl metru po 70 cm na vysoké živé ploty okolo 1,5 – 2 metrů.

Proč je tis jedovatý

Tis je jedovatý

a glykosidy (taxikantinem). Jed se do organizmu velmi rychle vstřebává přes trávicí trakt a ke smrtelné otravě člověka dochází již po rozkousání několika semen nebo po konzumaci hrsti jehličí (asi 50 g). Otrávit se lze i vdechováním prachu při opracovávání tisového dřeva.Celé jarní období: od poloviny dubna, kdy jehličnany začínají nápadně rašit světle zelenými vrcholíky větévek, až do začátku června, je vhodnou dobou pro první úpravu tvarů pěstovaných jehličnanů. Druhým vhodným obdobím pro tvarování jehličnanů je až začátek podzimu, tedy v měsíci září každoročně.V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.

Jak a kdy jehličnany prořezávat Nejlepší dobou na prořez jehličnanů je jaro nebo začátek podzimu. Rozhodně se nedoporučuje prořezávat uprostřed vegetačního období.

Kdy Strihat Smrcky : Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy. Důležité je, aby smrk měl kónický tvar, a byl tedy dole širší, jinak vám bude odspodu sesychat. Důležité je si pamatovat, že smrk nedokáže obrazit ze staršího dřeva.

Kdy stříhat živý plot : Z tepla a světla je tak nadšená, že zahájí divoký růst. Je proto třeba provést řez upravovací. Stříhání živého plotu z tújí, zimostrázu, brslenu či jalovce provádíme na konci května nebo v červnu, kdy růst ustává. Totéž platí i pro stříhání živého plotu z habru, ptačího zobu či buku, tedy opadavých dřevin.

Jak vysoký může být živý plot mezi sousedy

Opět připomínámě, že povolená výška plotu (nejen) mezi sousedy je 2 metry. Pokud stavíte vyšší plot, je potřeba získat územní souhlas a k němu i souhlas souseda.

Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim. V těchto ročních obdobích není ani příliš teplo ani příliš chladno, takže zastřižené větvě a výhonky mohou ideálně dorůst. Případně se nabízí tvarování v červnu.První řez se provádí po ukončení výhonu na konci jara (v květnu až červnu), druhý na konci léta (v srpnu až září). Staré a zanedbané keře Ptačího zobu se dají dobře zmladit. Před rašením (koncem února, začátkem března) zkraťte všechny výhony na 50 až 70 centimetrů.

Kdy stříhat plot z Tůjí : Je proto třeba provést řez upravovací. Stříhání živého plotu z tújí, zimostrázu, brslenu či jalovce provádíme na konci května nebo v červnu, kdy růst ustává.