Antwort Kdy se jedná o spotřebitelskou smlouvu? Weitere Antworten – Které smlouvy jsou spotřebitelské

Kdy se jedná o spotřebitelskou smlouvu?
spotřeb. smlouvy poskytují výraznou ochranu spotřebiteli zejména tím, že jsou zákázána určitá smluvní ujednání. Tato smluvní ujednání se týkají zejména smlouvy, které jsou uzavírány na dálky = DISTANČNÍ SMLOUVY = internetové obchody, telefonické.Pro všechny spotřebitelské smlouvy platí pravidlo, že je-li možné obsah smlouvy vyložit různým způsobem, použije se výklad pro spotřebitele nejpříznivější. Jedná se o konkretizaci obecného pravidla, podle něhož v pochybnostech převáží výklad, který jde k tíži toho, který výraz ve smlouvě použil jako první.Spotřebitelem může být pouze člověk (fyzická osoba), který s podnikatelem uzavírá smlouvu mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo mimo rámec samostatného výkonu svého povolání. Taková společnost s ručením omezeným (právnická osoba) tedy spotřebitelem být za žádných okolností nemůže.

Jaká práva má spotřebitel : Český právní řád poskytuje spotřebiteli a jeho právům ochranu, protože na trhu je to ten, který má slabší postavení. Mezi důležitá práva, která spotřebitel má, patří třeba právo na informace, právo na odstoupení od smlouvy nebo práva z vadného plnění – reklamace.

Kdy se jedná o spotřebitelský úvěr

Spotřebitelem je v úvěrovém vztahu fyzická osoba, která si úvěr bere pro svou osobní potřebu (nikoli např. pro účely svého podnikání). Pořizuje-li si tedy např. řemeslník na úvěr vůz, který vkládá do obchodního majetku své firmy, o spotřebitelský úvěr se nejedná.

Jaký je rozdíl mezi kupní smlouvou a smlouvou o dílo : Kupní smlouvu zákon definuje jako povinnost prodávajícího odevzdat kupujícímu věc, za niž zaplatil kupní cenu. Naproti tomu smlouva o dílo již podle svého názvu podnikatele zavazuje na jeho náklad a nebezpečí provést pro zákazníka dílo, které má být v souladu se zákonem předáno výměnou za zaplacení ceny díla.

Odstoupení od smlouvy uzavírané distančním způsobem. Spotřebitel má právo odstoupit od smlouvy, byla-li smlouva uzavřena za použití prostředků komunikace na dálku, ve lhůtě 14 dnů .

“ Smlouva je tedy uzavřena v momentě, kdy obě strany souhlasí s jejím obsahem a nemají proti němu žádných výhrad. Z výše uvedeného je zřejmé, že smlouva může být uzavřena již před samotným podepsáním smlouvy v listinné podobě.

Kdo je spotřebitel dle zákona

Pojem spotřebitele upravuje § 419 občanského zákoníku: „Spotřebitel je každý člověk, který mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo mimo rámec samostatného výkonu svého povolání uzavírá smlouvu s podnikatelem nebo s ním jinak jedná.Spotřebitel je každá fyzická osoba (člověk), která něco poptává pro své potřeby a není podnikatelem. I když jste ale třeba živnostník nebo jednatel společnosti, jakmile nakupujete sami pro sebe a ne v rámci podnikání, jste také spotřebitelem.Odstoupí-li spotřebitel od smlouvy, musí mu prodejce vrátit veškeré peněžní prostředky, včetně nákladů na dodání zboží (typicky poštovné), které od něho na základě smlouvy obdržel. Nejzazší lhůta je 14 dnů po odstoupení. Zákon dokonce určuje způsob vracení.

V případě vadného výrobku může spotřebitel uplatnit reklamaci a v souvislosti s tím mu přísluší následující práva z vadného plnění: právo na odstranění vady výměnou věci nebo opravou věci, přiměřenou slevu z kupní ceny a právo odstoupit od smlouvy.

Ve kterých případech se jedná o spotřebitelský úvěr na bydlení : Aby mohl úvěr dostat přívlastek „na bydlení“, musí splnit jednu ze zákonem vyjmenovaných podmínek. Prvně jím může být jakýkoliv spotřebitelský úvěr zajištěný zástavou nemovitosti nebo věcným právem k ní. Typicky se tedy jedná o klasickou hypotéku, kterou si pořizujeme při koupi domu nebo bytu.

Na co si dát pozor při úvěru : Důkladně čtěte smlouvu

  1. celková výše půjčky.
  2. celková částka, kterou za úvěr zaplatíte.
  3. úroková sazba a RPSN.
  4. délka splácení půjčky.
  5. výše měsíčních splátek.
  6. podmínky předčasného splacení úvěru.
  7. co se stane při opoždění se splátkou.
  8. právo na odstoupení od smlouvy.

Kdy je potřeba smlouva o dílo

Smlouva o dílo se uzavírá v situaci, kdy se zhotovitel zavazuje provést na svůj náklad a nebezpečí pro objednatele dílo a objednatel se zavazuje dílo převzít a zaplatit za něj cenu. činnost s jiným výsledkem (např. dílo s nehmotným výsledkem, jakým je vytvoření počítačového programu nebo databáze).

  • Náležitosti smlouvy o dílo, kterým je potřeba věnovat pozornost:
  • Cena díla.
  • Provedení díla.
  • Záruka a vady díla.
  • Ukončení smlouvy.
  • Kontrola provádění díla.
  • Pojištění zhotovitele díla.
  • Kontrola důvěryhodnosti zhotovitele díla.

Jakmile dojde k uzavření smlouvy mezi prodávajícím a kupujícím, lze od ní odstoupit pouze ve dvou případech. V občanském zákoníku § 2002 je stanoveno, že od smlouvy lze odstoupit v případě, že si to obě strany ujednaly, nebo pokud se jedná o porušení smlouvy podstatným způsobem.

Kdy může spotřebitel odstoupit od smlouvy : Distanční smlouvy jsou upraveny v § 1820 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, v účinném znění. Spotřebitel může od takových to smluv odstoupit ve lhůtě 14 dnů, a to bez udání důvodu a vždy bez sankce.