Antwort Kdy se čistí jahody? Weitere Antworten – Kdy cistit jahody po zime

Kdy se čistí jahody?
Naposledy jahody okopáváme na začátku kvetení, ale jen velmi mělce, abychom nepoškodili kořenové vlášení. Během nakvétání jahod, což podle prostředí a odrůdy trvá 18 až 30 dní, už plevele odstraňujeme raději ručně. V této době je také možné jahody znovu přihnojit.Špínu a chemikálie dostanete z jahod tak, že do mísy s vodou přidáte bílý vinný ocet. Ideální poměr je 4 díly vody na 1 díl octa. Jahody by měly být úplně ponořené a na přibližně 20 minut. Pak je postačí důkladně umýt pod tekoucí studenou vodou.Abyste se dočkali bohaté úrody jahod, je třeba na jaře správně pečovat o jahodníky. Co je v tuto dobu nejdůležitější Především je třeba prokypřit zeminu, rostliny přihnojit a také ostříhat staré listy. Při stříhání starých listů také zároveň kontrolujeme srdíčka rostlin.

Co udělat s jahodami po sklizni : I odplozené rostliny potřebují asimilovat a jejich plošným ořezáním bychom asimilaci zastavili a tím rostliny oslabili. Listy jahodníků odstraňujeme pouze po jednom, a to tak, že odstřihneme listy poškozené anebo napadené listovou chorobou. Jsou-li jahodníky napadené roztočíkem, provedeme opakovaný postřik.

Co s jahodami po zimě

Jahodníky na jaře potřebují vaši pozornost

Takto odstraněné zbytky není vhodné dávat do kompostu, ale zlikvidovat je spálením. Po zimě je vhodné jahodníky přihnojit a okopat. Použijte hnojivo s vyšším obsahem dusíku a draslíku, které pomůže stimulovat růst rostlin a následně povede i k vyšší úrodě jahod.

Jaký postřik na jahody : Proti květopasu jahodníkovému se nejlépe bojuje aplikací vhodného insekticidu k hubení dospělců. Osvědčují se přípravky Fast M, Karate se Zeon technologií a Spintor. Postřik se provádí před vykvetením jahodníků.

Jahody více uvítají vydatnou zálivku než časté a mělké zalévání nebo dlouhotrvající deště. Vydatně třeba zalévat těsně po výsadbě, aby jahody dobře zakořenily. V době kvetení a vyšplhání do plodu je také vláha důležitá, jinak mohou mladé plody seschne. V jiném období zalévejte podle potřeby, vlhkosti půdy.

Peroxid, sodu a prostředek na nádobí smíchej a nalij nebo nastříkej přímo na skvrnu. Nech půl hodiny působit a oblečení hoď do pračky na běžný prací režim s pracím prostředkem. Kdyby byly skvrny od jahod umíněné a nepustily, můžeš celý postup zopakovat.

Co s čerstvými jahodami

Zralé jahody skvěle ozdobí dorty nebo krémové dezerty, ale můžete je směle použít i do pečených moučníků – velmi dobře se párují třeba s nakyslou rebarborou. Osvěžující jsou jahodové zmrzliny a nesmíme zapomenout ani na džemy, díky kterým si chuť zralých jahod uchováte po celý rok.Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem. Porost vyplejte, okopejte, přihnojte a pořádně zalijte.Na podzim, až budete zarývat hnůj do záhonů, pamatujte i na jahodník, zvlášť pokud jste mu živiny nedopřáli hned po sklizni. Přihnojovat můžete do konce října, ale od září už si odpusťte přípravky s vysokým obsahem dusíku a hořčíku. Vhodná jsou naopak hnojiva s vápníkem, fosforem nebo draslíkem.

Lalokonosec je nelétavý brouk, který se živí okusem listů, vznikají typické obloukovité zářezy. Tyto škody jsou malé, spíše estetické. Škodí především larvy lalokonosce, které okusují kořeny jahodníku a kořenový krček.

Jak Prihnojovat jahody : Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.

Jak často zalévat jahody v truhlíku : Jahody potřebují mírně kyselou půdu, alkalická jim neprospěje. Jahodníkům by se měla dopřát dostatečná vláha, přičemž platí, že je lepší vydatná zálivka jednou týdně, než zalévání každý den po troškách. Problém vzniká při delších deštích, kdy vlivem přílišné vlhkosti plody snadno chytají plísně.

Jak pečovat o Stáleplodící jahody

Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.

Můžete zkusit namočení do vody s octem nebo citrónovou šťávou. Poté doporučujeme opět vyprat s klasickým pracím prostředkem. Jestli skvrna nepustila, vyzkoušejte nějaký speciální odstraňovač skvrn – na trhu je jich velké množství. Toto platí pro bílé i barevné oblečení.Dobře funguje kukuřičný škrob či dětský pudr. Nechte prášek působit asi čtvrt hodiny a pak jej opatrně odstraňte. Následně na skvrnu nastříkejte specializovaný prostředek proti skvrnám, ideálně na bázi rozpouštědla. Pokud takový prostředek nemáte, tak sáhněte alespoň po pracím gelu nebo prostředku na mytí nádobí.

Jak udržet jahody co nejdéle čerstvé : Čerstvé jahody můžeme uložit do chladničky při teplotě 1-5 °C do přihrádky na ovoce v nízké vrstvě tak, abychom zabránili pomačkání. I při těchto podmínkách zde ale vydrží bez ztráty kvality jen pár dní. Jahody je tedy nutné co nejdříve zpracovat. Přebytky můžeme zmrazit nebo vyrobit různé zavařeniny.