Antwort Kdy se dává Gabon? Weitere Antworten – Kdy dávat Gabon

Kdy se dává Gabon?
Při spadu více jak 3 roztočů počátkem podletí jsou včelstva ohrožena. Při spadu do 3 roztočů se doporučuje FORMIDOL, při spadu nad 3 roztoče denně co nejdříve vložit Gabon (po odebrání posledního medu).Proužky Gabon se aplikují po posledním vytáčení medu při vyšším napadení roztoči Varroa. Ke zjištění intenzity napadení je vhodný test oklepem včel pomocí moučkového cukru. Nejpozději začátkem srpna vložte proužky do úlu, pozdě vložené proužky včelám dlouhověkost nevrátí.Drtivá většina respondentů studie aplikuje fumigaci v říjnu a listopadu, v prosinci pak aerosolování (graf 1). Zajímavé je, že asi 6,5 % respondentů fumiguje již v září, kdy je pravděpodobné, že je ve včelstvech ještě plod. Kyselinu šťavelovou formou pokapu aplikuje nejvíce respondentů v prosinci.

Jak dlouho nechat Gabon v úlu : Základní doba ošetření je stanovena na 24 dní u dělničího plodu a pokud je přítomen trubčí plod na 30 dní. Prodloužení ošetření je možné jen v případech pokračujícího spadu roztočů v důsledku reinvaze, a to nejdéle o 12 dní.

Jak používat Gabon

Pro jedno středně silné včelstvo se použijí dva proužky. Obsedá-li včelstvo dva nástavky, přidá se další jeden až dva proužky. Proužky se zavěšují ve svislé poloze mezi plodové plásty tak, aby včely měly volný přístup k proužku z obou stran. K tomuto účelu se plástová ulička v místě zavěšení proužku o 1 cm rozšíří.

Kdy se léčí včely : říjen — listopad — prosinec. Dlouholetá zkušenost ukazuje, že nejdůležitější období pro tlumení varroázy je v zimě, kdy jsou včelstva bez plodu a roztoči jsou jen na dospělých včelách. Pro likvidaci všech roztočů jsou nezbytná tři ošetření v odstupu minimálně 2 týdnů.

Léčení

Lze kombinovat ošetření fumigací a ošetření aerosolem přípravkem Varidol 125. Maximálně jedno ošetření je možné nahradit přípravkem VarroMed. Zimní ošetření raději neprovádějte přípravky MP 10 FUM a M-1 AER, vzhledem k nebezpečí rezistence parazitů vůči pyrethroidům.

Vhodný čas na včelaření

Ideálně je pak začít z jara hned jak bude možné zakoupit oddělek nebo matku. Důležité je právě to, že včelstvo bude muset zesílit, aby přežilo zimní období. Kdyby jste začali na podzim, včelstvo by mělo malou šanci na přežití.

Co zabíjí včely

Včely útočí většinou, když jsou něčím rozrušeny. Například jsou-li obtěžovány ze strany hmyzu (mravenci, visy) anebo i některými ptáky a hlodavci. Někdy za to může i lidská činnost například sekačky, křovinořezy, napadání jejich obydlí nebo kácení lesů.Vložení aplikátoru s kyselinou mravenčí do úlu je doporučováno v podvečer nebo po ránu – obecně ve chvíli, kdy teploty nepřesahují 20 °C.Po 15. dubnu až do medobraní lze použít pouze přípravky s kyselinou mravenčí. Při případném jarním ošetření kyselinou mravenčí je nutné mít na paměti, že včelstva na jaře jsou na poškození kyselinou daleko citlivější než v podletí.

Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata. Hodí se proto i jako přírodní repelent při cestách do přírody, uzavírá Miloš Vondruška.

Co nesnáší včely : Myši, myšice a rejsci vyloženě včely obtěžují. Okusují plásty, poškozují úly i zateplení, požírají zásoby a hmyzožraví rejsci požírají i včely. Do úlů se nakvartýrují většinou v zimě, ruší zimní včely a znečišťují úl svými výkaly a močí. Tento pach včely nesnáší.

Co přitahuje včely : Včely útočí většinou, když jsou něčím rozrušeny. Například jsou-li obtěžovány ze strany hmyzu (mravenci, visy) anebo i některými ptáky a hlodavci. Někdy za to může i lidská činnost například sekačky, křovinořezy, napadání jejich obydlí nebo kácení lesů.

Kolik medu udělá včela za celý život

To znamená za život udělá 150 výletů za nektarem a medovicí a to je celkem 30 x 150 = 4.5 gramů medu. Jedna kávová lžička medu váží 5.6 gramů (polévková lžíce medu váží 21 gramů). Jedna včela se tedy za svůj život zaslouží o necelou kávovou lžičku medu. Včelstvo má asi kolem 50,000 včel.

Pro člověka o hmotnosti 70 kg je smrtelná dávka jedu obsažená v sedmistech žihadlech. Pro dítě vážící 10 Kg je smrtelná dávka pouhopouhých 90 žihadel. Tyto čísla a výsledky platí pro člověka, který je zdravý a netrpí alergii na včelí bodnutí. A také se počítá s tím, že při bodnutí do těla přejde plná dávka jedu.Nejspolehlivější metoda! Pokud se včely usadí na větvi ve visícím balíku, vylezte k větvi a pomocí pily nebo nůžek opatrně odřízněte nebo odstřihněte větev i s rojem. Pak uchopte konec větve i s visícím rojem a jednoduše přemístíte roj do rojáčku nebo rovnou do nástavku úlu.

Co zpusobuje kyselina mravenčí : Způsobuje onemocnění varroázu. Je totiž přenašečem virových onemocnění. Patří do rodu Varroa, společně s dalším včelím parazitem, kleštíkem Jakobsonovým (Varroa jacobsoni). Kyselina mravenčí je obsažena v mravenčím jedu, odtud pochází její název.