Antwort Kdy se bere warfarin? Weitere Antworten – Co se nesmí s warfarinem

Kdy se bere warfarin?
Je dobré vědět, že vzhledem k užívání warfarinu je nevhodné užívat léčivé rostliny, které snižují srážlivost krve a v kombinaci s tímto lékem mohou zvyšovat riziko krváceni – ginkgo biloba, panax ginseng, brusinky, česnek, ploštičník hroznovitý, zázvor, lékořice..Pro většinu pacientů je optimální rozmezí INR mezi 2-3, ale v některých indikacích může být i mezi 3-4.Nižší hodnota INR znamená zvýšenou srážlivost krve, vyšší hodnota INR naopak znamená prodlouženou srážlivost krve.

Jak často kontrolovat INR : „Při každé změně dávky a při každém výkyvu mimo rozmezí je třeba dostatečně často kontrolovat INR. Pokud jsme změnili dávku málo, stačí kontroly do 14 dnů, při větší změně do týdne.

Co se nesmí jíst při ředění krve

Nevhodné potraviny

  • listová zelenina – zelí, špenát, kapusta, salát, …
  • maso – kuřecí, krůtí
  • játra.
  • olivový, sojový olej.
  • kopřivový, zelený čaj.
  • některé druhy ovoce – maliny, ostružiny, mango, kiwi.

Jak dlouho se může užívat warfarin : Nejčastěji užívaný lék pro antikoagulační léčbu se jmenuje warfarin. Tato látka působí tak, že blokuje účinek vitaminu K, který je v těle nezbytný pro tvorbu látek, které se podílejí na srážení krve. Doba podávání warfarinu odvisí od důvodu jeho nasazení, může se jednat o několik měsíců až po doživotní užívání.

Zelená listová zelenina (kapusta, špenát, brokolice, růžičková kapusta, brukev zelná), petržel, hořčičné listy a podobně jsou bohaté na vitamin K, který může významnou měrou ovlivnit hladinu INR.

Léky na ředění krve bez předpisu

Efekt léku přetrvává několik dnů, a proto se někdy musí vysadit s předstihem před plánovanou operací.

Jaký lék místo warfarinu

NOAC (z angličtiny new oral anticoagulants) léky omezují riziko tvorby sraženin v cévním řečišti nebo v samotném srdci. Výhodou NOAC je podávání bez nutnosti pravidelného sledování jejich účinnosti pomocí krevních testů, které jsou v případě jejich předchůdce – warfarinu – nutné.Ošetřující lékař předepisuje léky na ředění krve, pokud je nutné zamezit zužování tepen, pacientům po cévní mozkové příhodě a při hrozbě vzniku embolie nebo trombózy. Požadovaného účinku ředění krve lze dosáhnout buď užíváním jednoho přípravku nebo kombinací několika různých léků.Bezpečné potraviny

  1. kořenová zelenina – mrkev, celer, petržel, brambory, …
  2. papriky, rajčata, okurky.
  3. houby.
  4. ovoce.
  5. řepkový, slunečnicový olej.
  6. pečivo.


Astringedent X je vhodný pro hemostázu mmj. u pacientů s léky na ředění krve (Coumadin, Warfarin atd.). Stejně jako ViscoStat se i Astringedent dobře hodí k zástavě povrchového krvácení při různých dentálních výkonech a procedurách stomatologické chirurgie.

Kdy se užívají léky na ředění krve : Ošetřující lékař předepisuje léky na ředění krve, pokud je nutné zamezit zužování tepen, pacientům po cévní mozkové příhodě a při hrozbě vzniku embolie nebo trombózy. Požadovaného účinku ředění krve lze dosáhnout buď užíváním jednoho přípravku nebo kombinací několika různých léků.

Co je nejlepší na ředění krve : Omega-3 mastné kyseliny: Omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v mastných rybách, jako je losos, sardinky a makrela, mohou pomoci zvýšit pružnost krevních cév a ředit krev. Kurkuma: Kurkuma, a zejména její aktivní složka kurkumin, může mít antikoagulační účinky.

Jak zastavit krvácení při užívání warfarinu

Vážné krvácení u pacientů na warfarinu je nejúčinněji zajištěno rychlým a kompletním zrušením antikoagulačního efektu léku pomocí koncentrátu protrombinového komplexu a pomalé i.v. infuze vitaminu K1 nezávisle na důvodu pro antikoagulaci. Tento přístup může zajistit minimalizaci následků krvácení.

Ošetřující lékař předepisuje léky na ředění krve, pokud je nutné zamezit zužování tepen, pacientům po cévní mozkové příhodě a při hrozbě vzniku embolie nebo trombózy. Požadovaného účinku ředění krve lze dosáhnout buď užíváním jednoho přípravku nebo kombinací několika různých léků.Po trombóze, mrtvici, infarktu nebo při zvýšeném riziku následkem poruch srážlivosti jsou pacientům podávány dlouhodobě léky, které brzdí srážení krve a ředí krev. Léčba, která zpomaluje srážení krve se nazývá antikoagulace.

Jaké léky se nesmí kombinovat : Nevhodné jsou zejména kombinace léčiv, které mají řešit stejný problém (např. pokud berete léky na úzkost, není vhodné brát léky na spaní). Nikdy proto nezapomeňte vašemu lékaři nebo lékárníkovi či lékárnici sdělit, jaké léky užíváte. Ať už pravidelně nebo zrovna jen v tuto chvíli.