Antwort KDY probiha Vyparovani? Weitere Antworten – Kdy dochází k vypařování

KDY probiha Vyparovani?
Zahříváme-li kapalinu, pozorujeme, že při dosažení určité teploty za daného tlaku se uvnitř kapaliny vytvářejí bubliny páry. Bubliny postupně zvětšují svůj objem a vystupují k volnému povrchu kapaliny. Tento zvláštní případ vypařování se nazývá var. Při varu se kapalina nevypařuje jen na povrchu, ale také uvnitř.Kapalina při vypařování odebírá teplo z okolí. Podle kinetické teorie se z kapaliny vypařují ty molekuly, jejichž energie je dostatečná k překonání kohezních sil, a jejichž pohyb směřuje k volnému povrchu kapaliny, takže projdou povrchovou vrstvou a opustí kapalinu. Kapalinu tedy opouštějí molekuly s největší energií.Za normálního tlaku je teplota varu vody 100°C. Pokud má voda nižší teplotu, bublinky vody nepřetlačí tlak působící shora. Atmosférický tlak vlastně bublinu zamáčkne. Pokud teplotu zvyšuju, zvyšuje se i tlak bublin, které po doažení 100°C přetlačí atmosféričký tlak a začnou stoupat vzhůru a uvolňovat se ve formě páry.

Jak rychle se odpařuje voda : Podle odhadu z příkladu z knihy Feymannovy přednášky z fyziky 1 se z 1 cm2 se odpařuje asi 1017 molekul vody za sekundu. Z 1 m2 to je tedy 1021 molekul za sekundu, které váží 0,02992 g.

Jak muzeme urychlit vypařování

Odstraňování par nad vypařující se kapalinou často bezděčně sami používáme – foukáme na lžíci s horkou polévkou či čajem, aby nám dříve vychladly. Vypařující se kapaliny totiž odnímají svému okolí teplo nutné ke změně skupenství (tzv. skupenské teplo vypařování) a tím jej ochlazují.

KDY probiha var : Voda dosáhne 100⁰C a v celém objemu začnou vznikat bubliny – zvětšují svůj objem, protože ve vyšších vrstvách je větší hydrostatický tlak (zmenšují hustotu) a tím stoupají vzhůru – nastal VAR. Když se dostanou k hladině, praskají a vodní pára přechází do okolí. Kapalina se v celém objemu uvede do pohybu.

Odstraňování par nad vypařující se kapalinou často bezděčně sami používáme – foukáme na lžíci s horkou polévkou či čajem, aby nám dříve vychladly. Vypařující se kapaliny totiž odnímají svému okolí teplo nutné ke změně skupenství (tzv. skupenské teplo vypařování) a tím jej ochlazují.

Voda dosáhne 100⁰C a v celém objemu začnou vznikat bubliny – zvětšují svůj objem, protože ve vyšších vrstvách je větší hydrostatický tlak (zmenšují hustotu) a tím stoupají vzhůru – nastal VAR. Když se dostanou k hladině, praskají a vodní pára přechází do okolí. Kapalina se v celém objemu uvede do pohybu.

V kolika stupnich se Vyparuje voda

Voda dosáhne 100⁰C a v celém objemu začnou vznikat bubliny – zvětšují svůj objem, protože ve vyšších vrstvách je větší hydrostatický tlak (zmenšují hustotu) a tím stoupají vzhůru – nastal VAR. Když se dostanou k hladině, praskají a vodní pára přechází do okolí. Kapalina se v celém objemu uvede do pohybu.Var probíhá v celém objemu kapalného tělesa a pouze při určité teplotě Tuto teplotu nazýváme : teplota varu.