Antwort Kdy Piseme my mi? Weitere Antworten – Kdy se píše mi a my

Kdy Piseme my mi?
vždy měkká koncovka -emi, -ami, -mi, kdežto v rodě mužském neživotném píšeme -my (př. drahokamy).Velmi zjednodušeně: My se pojí se jménem, Mine jako přivlastňovací zájmeno stojí samostatně. Příklady: This is my house. This house is mine. Viz Přivlastňovací zájmena.Zájmeno „my“ označuje 1. osobu čísla množného. Používáme jej v případě, že podmětem ve větě je skupina osob, mezi jejíž členy se zařazujeme (např.: „Všechny třídy dnes jely na výlet. My jsme zamířili do liberecké zoo.

Jaký se píše i my všichni : E) Podmět typu my všichni, oni všichni

Zde píšeme v příčestí činném (i trpném) -i.

Kde se píše mi my

Při psaní zájmen my a mi je nejdůležitější uvědomit si, jestli zájmeno zastupuje pouze jednu osobu nebo jestli se týká více osob. Pokud mluvíme o 2 a více lidech, musíme napsat Y. Jestliže se věta vztahuje na jednu jedinou osobu, píšeme I měkké.

Kdy se píše iy na konci : V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.

zájmena osobní (též personalia) – já, ty, on, ona, ono, my, vy, oni, ony, ona a zvratná zájmena se a si. zájmena přivlastňovací (též posesiva) – můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich a zvratné zájmeno svůj. zájmena ukazovací (též demonstrativa) – ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž, sám.

Naproti tomu zájmeno mi (stejně jako „mně“) je tvarem zájmena „já“ v 1. osobě jednotného čísla ve třetím pádu.

Kdy se píše byly a byli

Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).V případě, že v několikanásobném podmětu bude rod ženský a rod střední, popřípadě rod mužský – neživotný – bude se v přísudku – příčestí minulém psát y!!! 5. Přípony ami, emi, ími, ými a mi – musí být příponou slova, nesmí být součástí kořene slova – vždy se píše na konci i!V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.

měkké -i, např.: Novákovi, Jan a Petr Novákovi, Jana a Petr Novákovi. (Pozor si však musíme dávat na 4. pád: dopis pro Jana a Petru Novákovy.) Příjmení, která se skloňují podle vzoru přídavných jmen, mají dvě možné koncovky: manželé Novotných, Veselých i manželé Novotní, Veselí.

Co je zájmeno mi : Naproti tomu zájmeno mi (stejně jako „mně“) je tvarem zájmena „já“ v 1. osobě jednotného čísla ve třetím pádu. Znovu nějaké příklady: Prozraď mi, co jsem ti udělal.

Jaké zájmeno je slovo mě : Při skloňování zájmena já píšeme mě ve 2. a 4. pádě, mně ve 3. a 6.

Jak se skloňuje my

skloňování

Pád Tvar
Akuzativ nás
Vokativ my
Lokál nás
Instrumentál námi


bezrodá (=nevyjadřují rod): já, ty, my, vy, se, si • rodová: on, ona, ono, oni, ony, ona vzor: …………………………..LI, když je podmět v mužském rodu životném. Ptáme se ukazovacím zájmenem TI. Ti muži zpívali. LY, když je podmět v mužském rodu neživotném.

Kdy se píše ovy a kdy Ovi : Pokud přivlastňujeme něco, co je rodu ženského, píšeme vždy koncovku -ovy. Jestliže přivlastňujeme něco, co je rodu mužského neživotného, píšeme koncovku -ovy. Pokud přivlastňujeme něco, co patří k rodu mužskému životnému, musíme napsat v přivlastňovacím přídavném jménu koncovku -ovi.