Antwort Kdy přesazovat zimostráz? Weitere Antworten – Kdy a jak přesadit buxus

Kdy přesazovat zimostráz?
Doporučuje se sázet na jaře, poté co rozmrzne půda. Rostliny pak mohou využít půdní vláhy, která se nashromáždila v průběhu zimy. Dalším termínem je konec léta (časný podzim), aby rostliny stačily zakořenit, než přijdou mrazy (t.j. 2-3 měsíce před prvními mrazy).Radikální řez buxusu provádíme ideálně na jaře. Keř velmi rychle obrůstá, řezu se tedy nemusíte obávat. Stříháním a tvarováním navíc zimostráz houstne a větve zůstávají zdravé. K udržovacímu řezu, tedy v tomto případě spíše stříhání zahradnickými nůžkami, můžete přistoupit kdykoliv je během vegetačního období potřeba.Do konce září je vhodná doba na množení zimostrázu (buxusu) řízkováním. Připomínámeto proto, že tuto oblíbenou rostlinu můžeme pěstovat volně v zahradě, v květináčích nebo v truhlíku.

Kdy se sazi buxus : Dobře poroste v polostínu, ale je to spíše světlomilný keř. Na světle bude i lépe plodit a bude více olistněný. Nejvhodnější pro výsadbu je podzim, lze vysazovat ovšem i na jaře (kontejnerované a dobře prokořeněné rostliny lze bez obav vysadit i v průběhu sezony).

Jak se starat o zimostráz

Nejvhodnější je umístění na světlém parapetu okna a běžné pokojové teplotě. Během zimy by se měla teplota pohybovat v rozmezí 10 až 15 °C. Zaléváme odstátou vodou až po mírném proschnutí substrátu. Dřevinu nepřeléváme a nenecháváme misku stát v podmisce s vodou.

Co když usychá buxus : Buxus pro svůj zdárný růst potřebuje nepodmáčené půdy. Žloutnutí či reznutí listů může být důsledkem mokré půdy, která dlouho drží vodu. Někdy vznikají tyto potíže také jako důsledek přílišného zalévání po přesazení. Vhodný není ani opačný extrém – přilišné sucho.

Keře zimostrázu mají na přelomu května a června nové, svěže zelené přírůstky a potřebují upravit, než začnou dřevnatět. Volně rostoucí buxusy jen lehce po obvodu zastřihneme do přirozeného tvaru, tvarované potřebují přesně zarovnat linie. Menší keříky tvarujeme z ruky, na větší použijeme šablonu (kruh, kužel).

Zimostráz nestříhejte za plného slunce, neboť byste riskovali spálení listů. Co se týká řezu, keř tvarujte pravidelně, a to v kratších intervalech, protože každý řez podpoří růst nových výhonů. Začněte tedy tak, že si připravíte ostré zahradnické nůžky a střih provedete od horní části dolů a od středu keře do stran.

Jak dlouho trvá zakořenění

Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek. Je vhodné řízky umístit v poloteplém skleníku nebo v pařeništi. Mladé řízkovance na podzim špatně přežívají zimní mrazy a střídání počasí v předjaří.Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.Orgamin hnojivo na buxusy (zimostrázy) je speciální organo-minerální hnojivo, jehož významnou složkou je uhličitan vápenatý pocházející ze schránek mořských korýšu, má řadu předností.

Nejúčinnějším prostředkem v boji se zavíječem zimostrázovým je postřik, který obsahuje bakterii Bacillus thuringiensis. K jeho výhodám patří nejen vysoká efektivita, ale i fakt, že je „zaměřený“ pouze na housenky zavíječe zimostrázového či jiných škůdců (např.

Jak zachránit napadený buxus : Celou dřevinu pořádně vystříkejte proudem vody pomocí hadice, čím bude tlak vody silnější, tím lépe. Vyplavené housenky je třeba ihned zneškodnit. Po uschnutí dřeviny od vody za teplého a suchého počasí aplikujte postřik Karate Zeon 5 CS, Decis AL, Dimilin 48 SC nebo můžete vyzkoušet Lepinox Plus.

Jak stříhat keř do koule : Jak vytvarovat z keře kouli

Použijte stahovací pásky a dráty k sobě na vrcholu připevněte. Poté odstřihněte všechny výhonky, které z drátěné koruny vyčnívají. Tím, jak bude rostlina postupně houstnout a růst, postupně zaplní připravený prostor. Zastřihování výhonků pravidelně opakujte po dobu jednoho až dvou let.

Kdy začít s výsadbou

Nejvhodnější doba pro výsadbu semen je obvykle od konce března do konce května. Pouze jižnější, tedy zóny s teplejším podnebím a vyšší průměrnou teplotou jsou vhodné pro zakládání rostlin ze semen v dřívějších měsících.

Větev se nařízne po vnitřní letorosty a neprodyšně zabalí s ovlhčenou rašelinou nebo jiným materiálem. Po čase můžeme skrz igelit vidět rašící kořínky. V tomto momentě větvičku uřízneme a zasadíme. Toto hřížení se provádí spíše v humidnějších tropech či sklenících.Příprava řízků: Po vytažení řízků z místa uskladnění, případně po přepravě, je nutné řízky celé namočit nejméně na 24 hodin do vody. V případě výskytu plísně je možné řízky omýt v 5% roztoku Sava, ale většinou to není nutné.

Kdy odebírat řízky : II.

Řízky odebíráme pro tento způsob množení z listnatých dřevin – vyzrálých, plně dřevnatých letošních letorostů, po opadu listů. Řežeme za bezmrazého počasí od listopadu do ledna (výjimečně i později, dokud se nenalévají pupeny). Za cennější jsou považovány spodní části letorostů s patkou dvouletého dřeva.