Antwort Kdy přesadit lekníny? Weitere Antworten – Kdy Presazovat lekníny

Kdy přesadit lekníny?
Pokud ano, zřejmě v něm nechybějí lekníny. Tyto nádherné vodní rostliny nepotřebují téměř žádnou péči a na vodní hladině působí velmi atraktivně. Snad jen na jedinou věc nesmíte u pěstování leknínů zapomínat. Jednou za tři až čtyři roky potřebují přesadit.Lekníny a rozměry

Druhy, které můžete umístit do menších jezírek (s plochou do 50 cm čtverečních), vyžadují hloubku 40 až 80 cm. Velké lekníny potřebují hodně prostoru a hloubku 1 až 1,2 metru. Běžné lekníny dobře fungují v hloubce 60 až 90 cm. Pokud je vaše jezírko minimalistické, bude vám stačit jedna rostlina.Umístění do vody

Samotná nádoba by se měla umístit pouze 15 až 20cm pod hladinu vody, kde necháme rostlinu zakořenit a zvyknout si na nové prostředí. Na této mělké hladině leknín necháme přibližně 8 týdnů. Leknín by po této době měl být zakořeněn s dobře vyvinutými listy, případně již s nasazenými poupaty.

Jak hnojit lekníny : Aby lekníny dobře rostly a kvetly, potřebují výživný substrát. Nejlepší je kombinace kvalitní uleželé kompostové zeminy, která se smíchá v poměru ¾ ku ¼ s pískem. Můžeme použít i zásobní hnojení na bázi Osmocote nebo Plantacote, které aplikujeme při přesazování.

Proč nekvete leknín

Jestliže lekníny porostou v příliš mělké vodě, budou tvořit pouze listy, ale nikoli květy. Stejně to dopadne, když se budou lekníny tísnit a vzájemně omezovat. Jejich listy pak už ani nemohou ležet na hladině a budou nuceny vyčnívat nad ní. Pomůže, když vyjmete rostliny z vody a jejich oddenky rozdělíte.

Jak se zbavit leknínů : Pak prohlubeň pokryjeme asi 5-8 cm vrstvou jemného písku, který urovnáme a utlačíme. Na pískový podklad položíme fólii tak, aby její okraj přesahoval prohlubeň. Pro jistotu ji můžeme položit dvojmo a to především v místech spojů. Potom napustíme vodu, která fólii přitlačí ke dnu.

Hluboká voda by měla dosahovat hloubky minimálně 80 cm. Jakmile máte vše promyšleno, můžete se pustit do výkopu – menší jezírko zvládnete vykopat ručně, pro větší budete potřebovat na pomoc menší bagr.

Mají rády slunce a vyhovuje jim stabilní teplota vody. Co se týče hloubky, měří se sloupec vody v centimetrech nad oddenkem. Pro mladé sazenice je ideální hloubkou hloubka nejnižší. Poupata leknínů se vyvíjejí pod hladinou a růstem stonku jsou vyneseny na hladinu.

Jak vypadá leknín bílý

Vytrvalá, vodní bylina. Na dně ukotvený tlustý oddenek, z něj vyrůstají dlouze řapíkaté listy, jejichž okrouhlé čepele plují po hladině. Z oddenku vyrůstají rovněž bezlisté květní stopky. Květ je složený ze 4-5 zelených kališních lístků a mnoha bílých korunních plátků.Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.Samotný leknín má v symbolice mnoho významů. Pro někoho je leknín symbolem nového zrození, pro někoho jiného je to symbol čistoty či dokonalosti. Magický leknín z Preciosy tvoří celkem 12 broušených okvětních lístků, které dekorují broušený střed.

Broukem z čeledi mandelinkovitých (Chrysomelidae) do níž patří například mandelinka bramborová, dřepčíci, ale také nový, karanténní škůdce kukuřice bázlivec kukuřičný. Poškozené listy leknínů, stulíků a popř. i ostatních živných rostlin hnědnou a zasychají, listy v přímém styku s vodou zahnívají.

Jak udělat koupací jezírko : Na dno jezírka nasypeme písek nebo štěrk. Fólii následně přetáhneme přes okraje jámy s dostatečnými přesahy (doporučuje se minimálně 50 cm). Jezírko částečně naplníme vodou (hloubkovou koupací zónu). Zabudujeme jezírkovou technologii (čerpadla, filtrace, světla) a do košů nasázíme vodní rostliny.

Co dát na dno jezírka : Dno vykopané jámy řádně upěchujte a vysypte vrstvou písku, která bude mít tolik centimetrů, o kolik centimetrů jste vykopali jámu hlubší (pokud jste navyšovali hloubku o 25 cm, bude vrstva písku 25centimetrová). Na vrstvu písku můžete umístit i speciální geotextilii, která zabrání protržení fólie.

Co zere lekníny

Bázlivec leknínový má dvě biologické rasy, jednu živící se šťovíkem koňským (Rumex hydrolapathum) a rdesnem obojživelným (Polygonum amphibium) z čeledi rdesnovité (Polygonaceae), a druhou živící se leknínem bílým (Nymphaea alba) a stulíkem žlutým (Nuphar lutea), tedy rostlinami z čeledi leknínovité (Nymphaeaceae).

Leknín bílý kvete od června do srpna. Plodem leknínu je dužnatá tobolka.Doba, kdy je vhodné vysadit hnojivo, může být různá. Nejčastěji se ale udává časový interval posledních 7-14 dní pěstování, a to podle toho, čím konkrétně a v jakém množství pěstitel rostliny hnojí. U šetrnějších biohnojiv můžeme počítat s dobou posledních 5-7 dní.

Kdy a cim hnojit Zahony : Čím dříve půdu připravíme k výsevu, tím lépe. Hnojit a rýt lze už v únoru – ty plochy, které nebyly přes zimu volné a nebylo je proto možné zrýt na podzim, ovšem vždy záleží na počasí a právě to letošní vše posunulo až na duben. Vždy je nutné zrýt půdu, která není zmrzlá a je již oschlá.