Antwort Kdy přesadit Agave? Weitere Antworten – Jak přesadit agáve

Kdy přesadit Agave?
Přes léto je ideální umístění na terase nebo zahradě na světlém místě. V bytě snese pokojovou teplotu a nevadí jí ani suchý vzduch. Hnojíme hnojivem na palmy a sukulenty. Přesazení stačí jednou za 5 let a to do nádoby jen o kousek větší.Teplota na zimovišti nemusí být vysoká, záleží na konkrétním druhu agáve. Při teplotě v rozmezí 5 – 15 °C by měly bez problémů přezimovat všechny druhy. V zimním období agáve nezalévejte a nehnojte (při chladném zimování). Agáve v chladné místnosti snesou i velmi málo světla.Množení: Možno množit odnožemi, což je nejjedodušší nebo také semeny. Přesazování: Přesazujeme vždy na jaře, starší rostliny stačí jednou za 5 let.

Kdy dát agáve ven : Všechny pokojové rostliny špatně snáší nízké teploty, proto je s přemístěním nutné počkat alespoň do druhé poloviny května. Vzhledem k teplotním výkyvům se tato doba může mírně měnit, avšak můžete se řídit pravidlem, že rostliny by nikdy neměly být vystavovány teplotám nižším než 10 °C.

Co se dělá z agáve

Mezcal i tequila se vyrábí z rostliny agáve, v Mexiku zvané maguey. Botanický název agáve (řecky vznešený), se ujal teprve před asi sto lety. Agáve existuje asi 400 druhů.

Jak rychle roste agáve : Agáve jsou rostliny, které rostou do krásy, ale musíte jim dát čas. Než dosáhnou rostliny dospělosti, tak to trvá 20-30 let. Většina druhů po odkvětu umírá, ale nemusíte truchlit, jelikož je vždy vytvořeno dostatečné množství dorostu.

Na zahradě nádherně rostou například Agave havardiana či neomexicana. Agáve i juky by měly zvládnout teploty -20 °C až -23 °C, Agave neomexicana až -26 °C. Stejně jako palmám jim ani tak nevadí mráz jako vlhkost.

Pod zemí zimu přežívá křen, chřest a topinambur, dále dvouleté zeleniny jako třeba petržel, černý kořen a pastinák. Mrazuvzdorné jsou též mnohé cibuloviny, konkrétně vytrvalé a dvouleté druhy. U špenátu a zimního salátu je zajímavé, že snesou teploty pod bodem mrazu pouze v určitém úseku svého vegetačního období.

Kdy množit šeřík

Červen je vhodnou dobou, kdy si můžete nařízkovat okrasné keře. Zelenými řízky lze dobře množit japonské javory, šeřík, skalník, magnólii, kalinu, hortenzii, vřesovec, popínavé plaménky a mnoho dalších keřů.Podzim je ideální období pro množení trvalek – dělením trsů. Získáme nové rostliny, doplníme prázdná místa v záhoně a zmenšíme velké trsy starších rostlin a tak je podpoříme v růstu a částečně zmladíme. Takto můžeme dělit několik trvalek, jako jsou třapatky, kokardy, echinacey, astry, hosty, heuchera.K výrobě se používá jen srdce agáve, které se rozpůlí, vaří, peče a následně drtí, aby se získala šťáva. Poté se šťáva fermentuje a destiluje alespoň dvakrát, aby bylo dosaženo jemné chuti. Z jedné rostliny jí bývá až 65 litrů a mezcal má po první destilaci vždy 55 % alkoholu.

V květináčích vyžaduje dobře drenážovanou půdu, spíše kamenitou, světlé, slunečné místo. Při pěstování v květináčích je potřeba dát pozor na přelití. Jakmile se objeví nové výhonky, vyrůstající po stranách matečné rostliny, je možné je odtrhnout a přesadit do nového květináče.

Jak dlouho kvete čemeřice : Kvete od února do dubna, ale když je mírná zima, rozkvete v lednu. Již ve středověku se vědělo, že celá rostlina je jedovatá. Byla spojována se světem duchů a zemřelých. Vedle čemeřice nachové se využívala také čemeřice černá (Helleborus niger).

Jak dlouho kvete agáve : Agáve takovou parádu dělají vždy poprvé a naposledy. Jakmile odvetou, rostliny odumírají. Hlousovi se o rostlinu starali 45 let. „V Mexiku vykvétá po dvanácti letech, v našich podmínkách jí to trvá 35 až 40 let," říká Jitka Hlousová.

Co lze pěstovat v zimě ve skleníku

V zimě se dá ve skleníku pěstovat například kapusta kadeřávek, růžičková nebo hlávková kapusta, těm nevadí dokonce ani mráz. Těšit se můžete dokonce i z cibule a vyzkoušet můžete třeba i různé druhy salátu či špenát.

Které rostliny mohou zůstat na balkoně přes zimu

  • vřes, vřesovec, jehličnany.
  • kapradiny máta, rozmarýn, mateřídouška.
  • břečťan většina skalniček.

Šeřík je dřevina, která velmi dobře snáší i přesazení starších keřů, pokud je ovšem vykopeme s dostatečně velkým kořenovým balem a patřičně jim zkrátíme větve. Po přesazení je zpočátku nutné podle potřeby keře zalévat, doporučuje Václav Jabůrek.

Kdy prořezávat šeřík : Šeřík obecný (Syringa vulgaris):

Stříhání po odkvětu podpoří tvorbu nových pupenů na příští rok. Tvarování střihu: Pokud chcete svůj šeřík tvarovat, provádějte stříhání na začátku léta, nejlépe do konce července. Tím zajistíte, že nové výhony budou mít čas zrát a vykvést v příštím roce.