Antwort Kdy Palit Hruškový kvas? Weitere Antworten – Kdy začít pálit kvas

Kdy Palit Hruškový kvas?
Kvas je hotový, když se začne koláč propadat a na povrch vystupuje šťáva. Je nejvyšší čas ovoce vypálit. Pokud je koláč plesnivý nebo nahnilý, odstraníme jej před přepravou do palírny.Při optimální teplotě (cca 20°C) je délka kvašení následovná: třešně 4-5 týdnů meruňky 5-6 týdnů hrušky 6-8 týdnůŠpatnou pálenku poznáte na první pohled, tedy spíše na první ochutnání. Kromě toho, že mívá možná až příliš vysoký obsah alkoholu, bývá kyselá a nepříjemně škrábe v krku. První chybou je myšlenka, že kvas snese všechno. Ale nahnité ani zplesnivělé ovoce do něj určitě neházejte.

Kolik cukru dát do kvasu z hrušek : Nedávejte více než 2-3kg cukru na 100litrů kvasu. Hlavně cukr rozpusťte v teplé vodě a tu pak vlijte do kvasu tentýž den.

Kolik cukru má mít kvas před Palenim

hodnota celkového cukru v kvasu, cca 24°Brix cukru v ovoci před zkvašováním (24 kg cukrů na 100 kg ovoce). Pokud naměříte při zakládání kvasu v ovoci 18°Brix, dorovnávejte max 4 kg cukru na 22 °Brix, nejvíce však 6 kg cukru na maximálních 24 °Brix.

Jak kvasit hrušky : Doba kvašení hrušek se pohybuje v rozmezí 8 až 12 týdnů a nádoba s ovocem musí stát na chladném a vzdušném místě – ideální je postavit ji někam ven, kde je chladněji, ale nesvítí tam slunce. Použít můžete také balkon. Teplota vhodná pro kvašení by se měla pohybovat okolo 16 až 18°C, rozhodně ne více.

Do kvasu je zakázáno přidávat cukernaté a škrobnaté látky jako cukr, melasu, med, obilí a mouku. Kvasnou nádobu plníme kvasem nejvýše do 2/3 jejího obsahu. Výtěžnost podstatně zvýšíme i tím, že ovoce, před uložením do kvasné nádoby, jemně pomačkáme. U peckovitého ovoce musíme dbát na to, aby nebyly rozdrceny pecky.

Dobré zdraví kvasu se projevuje příjemnou ovocně kyselou chutí, u žitné mouky mírně hořkou dochutí, vůní po kyselém mléku a jemném octu. Do pečení se pusťte samozřejmě jen v případě, že kvas očividně kyne a ochotně nabývá na objemu.

Jak dlouho kvasí kvas

Na povrch unikající kysličník strhává vzhůru pevné části, kterým se říká kvasný klobouk, koláč nebo taky deka. Pro vznikající kvas představuje ochranu – zabraňuje přístupu vzduchu i cizím mikroorganismům. Letní ovoce obvykle kvasí 2 až 3 týdny, pozdní ovoce (švestky, hrušky, jablka) kvasí 8 až 12 týdnů.Je pověrou, že cukr se do kvasu přidává pro rychlejší rozjezd kvašení. Stačí malý pokus – rozdrtit dvě hromádky ovoce a jednu smísit s cukrem. Kvasit začnou současně, a pokud některá později, tak spíš ta s cukrem. Přidání cukru se především zvýší množství vypáleného destilátu.Opatrně vložte hrušky do vroucí směsi a nechte je jemně vařit přibližně 1,5 hodiny. Hrušky sceďte, šťávu dejte zpět do pekáče a hrušky ponechte stranou.

Kvasinky připravíme tak, že patřičné množství (10g kvasinek/100l kvasu) rozpustíme v 1 – 2l vlažné vody (max. 30°C). Po 15 min. odstátí můžeme kvasinky zamíchat do kvasu.

Jak dlouho vydrží kvas : V chladném prostředí se totiž zpomaluje fermentace a růst kvasinek a bakterií, takže počkají do příštího pečení. Dobře vedený kvas vydrží v chladničce o hladu třeba i měsíc nebo dva, poté se však musí omlazovat (= rozkrmit) v několika cyklech.

Jak dlouho má vzejít kvásek : Kvas v teple vyhladoví za 24 hodin, v mírném chladu za 48 a v lednici za 5 dnů. Do vrcholné kondice se po nakrmení dostane při 25 °C asi za 6-12 hodin (podle procentuálního poměru starého kvasu při krmení), v ten moment je vhodné zadělat těsto a využít tak kypřících schopností kvasu.

Jaký je rozdíl mezi kváskem a droždím

„Pekařské droždí je tvořeno jedním druhem kvasinek, Saccharomyces cerevisiae. Na rozdíl od kvásku, v němž najdeme i na sto nejrůznějších mikroorganismů. Tvoří ho kvasinky a bakterie, které se přirozeně vyskytují na obalech zrna, proto je potřeba kvásek připravovat z celozrnné mouky, a ve vzduchu.

Omlazení kvásku

Probíhá pouze v teple kuchyně, kdy po dobu 5 dní svůj kvásek řádně prokrmíte 2x denně a jak jsem psala výše, vždy se držíte schématu: Kvas na vrcholu odebrat, nakrmit pouze nepatrné množství starého kvásku malým množstvím čerstvé mouky a vody. Nyní opět počkat, jakmile vybublá a proces opakovat.hodnota celkového cukru v kvasu, cca 24°Brix cukru v ovoci před zkvašováním (24 kg cukrů na 100 kg ovoce). Pokud naměříte při zakládání kvasu v ovoci 18°Brix, dorovnávejte max 4 kg cukru na 22 °Brix, nejvíce však 6 kg cukru na maximálních 24 °Brix.

Kdy a jak stříhat hrušky : Sloupovité hrušně nevyžadují žádný řez (případně jen zakrátíme nadbytečné větévky). Letní řez: provádí se zakracování nebo zaštipování letorostů, které mají podpořit lepší tvorbu pupenů. Lze také odstranit nadbytečné letorosty, nicméně tento řez se provádí nejčastěji až v zimě. Zimní řez: provádí se v lednu až v dubnu.