Antwort Kdy odlétá Špaček? Weitere Antworten – Kam odlétá špaček na zimu

Kdy odlétá Špaček?
Špaček obecný je na našem území tažným druhem. Většina našich špačků zimuje v mediteránu od Itálie po Portugalsko a v severní Africe. Jejich zimoviště tedy neleží příliš daleko.Špaček obecný (Sturnus vulgaris)

Byl zavlečen do mnoha dalších částí světa.) rostliny i živočichové (Je vysloveně všežravý – živí se semeny, bobulemi i dalšími plody a bezobratlými, od hmyzu po žížaly.) Samice snáší 4−6 vajíček, inkubace trvá 12−14 dní.Složeno je z větviček, kůry, kořínků a slámy. Hnízdní jamka je vystlána jemnými stébly, chlupy a peřím. V některých částech areálu hnízdí až třikrát ročně, ve střední Evropě zpravidla jednou, někdy i dvakrát do roka od dubna do června.

Čím krmit špačky : V oblibě má larvy, červy a také plže (tedy slimáky a šneky). Problém ale je v tom, že má také velmi rád ovoce či různá semena a to už většina pěstitelů neocení.

Čím se živí špačci

Špačci často posedávají na stromech, kde v bezpečí odpočívají. Pokud ovšem zrovna nehodují na úrodě třešní, potravu hledají převážně na zemi. Sezobnou jakékoli druhy hmyzu a jeho larvy, měkkýše, nejrůznější semena a bobule. Jsou proto nejen zdatnými letci, ale i dobrými chodci.

Který ptáci odlétají : Na cestě k africkým zimovištím urazí vlaštovky a jiřičky (ale také např. břehule říční, pěnice slavíkové, rákosníci, ťuhýci obecní, lejsci a čápi bílí a černí) asi 5 000 kilometrů. Druhy, které loví ve vzduchu za letu hmyz (např. jiřičky a vlaštovky), putují za denního světla a urazí tak přibližně 200 km denně.

Prostředí Špaček obecný se dobře zabydlel v kulturní krajině. Žije především v městské zeleni, v zahradách, sadech, ale i v polních lesících daleko od lidí.

Kos černý je částečně tažný pták. Na zimu odlétají lesní kosi a část kosů městských. Ptáci z Čech a severní Moravy zimují u Atlantiku, jihomoravští kosi odlétají do Středomoří. Ze zimovišť se ptáci vracejí na přelomu března a dubna; do zimovišť odlétají v listopadu.

Kam odlétá špaček

Špaček obecný je na našem území tažným druhem. Většina našich špačků zimuje v mediteránu od Itálie po Portugalsko a v severní Africe. Jejich zimoviště tedy neleží příliš daleko.Do krmítka sypeme slunečnici, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin, strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs. Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Nikdy nedáváme kořeněné, solené, uzené či přepálené kuchyňské zbytky.Špaček obecný se dobře zabydlel v kulturní krajině. Žije především v městské zeleni, v zahradách, sadech, ale i v polních lesících daleko od lidí. Jakmile špačkové přiletí na hnízdiště, shromažďují se každého večera na tradičních místech, kde spí a jimž jsou stále věrní, i když jsou rušeni.

Plašiče mohou mít také reálnou podobu dravců – na holuby se běžně používají makety havranů, proti dalším opeřencům dravci v podobě káněte, jestřába nebo sovy. Ptactvo na první pohled nepozná, že se jedná pouze o maketu, a těmto místům se vyhýbá.

Kteří ptáci se vracejí z teplých krajin : V únoru se vrací skřivani, špačci a čejky, v březnu čápi, konipasi, drozdi, holubi hřivnáči, strnadi či červenky. V dubnu přilétají zpět vlaštovky a jiřičky či pěnice. V květnu jsou to poslední tažní ptáci jako například ťuhýci či rorýsi.

Kdy odlétají kosi : Ptáci z Čech a severní Moravy zimují u Atlantiku, jihomoravští kosi odlétají do Středomoří. Ze zimovišť se ptáci vracejí na přelomu března a dubna; do zimovišť odlétají v listopadu.

Čím se živí kos v zimě

Kosi, kvíčaly a brkoslavi mají nejraději jablka nebo sušené plody jeřabin. Ty je dobré rozvěsit na větve stromů v okolí krmítka. Strakapoudi, brhlíci i sýkory mají velmi rádi lůj nebo lojové koule. Tam, kde jsou nejčastějšími hosty krmítka vrabci polní a vrabci domácí, jim můžete přilepšit strouhankou z bílého pečiva.

V únoru se vrací skřivani, špačci a čejky, v březnu čápi, konipasi, drozdi, holubi hřivnáči, strnadi či červenky. V dubnu přilétají zpět vlaštovky a jiřičky či pěnice. V květnu jsou to poslední tažní ptáci jako například ťuhýci či rorýsi.Přikrmování během teplého období roku spíše škodí. Ptáci si zvyknou na pravidelný přísun potravy a změní návyky umožňující jim přežít v přírodě. Výsledky některých studií například naznačují, že přikrmovaní ptáci omezují ranní zpěv, opožďují se a někdy zpěv zcela vynechají.

Čím se živí koš v zimě : Jde o stálého pěvce, který u nás zůstává přes zimu. Můžeme na něj natrefit prakticky každý den v kteroukoliv denní dobu, jak pátrá v trávníku po nějaké vhodné svačině. Miluje žížaly, v létě se může přiživovat i na zralém ovoci – např. na jahodách, v zimě vezme za vděk zapomenutým jablkem, nebo suchými jeřabinami.