Antwort Kdy obráží fíkovník? Weitere Antworten – Kdy prořezávat fíkovník

Kdy obráží fíkovník?
Pro udržení tvaru a podporu bujného růstu můžete fíkovník pravidelně prořezávat. Nejlepší doba pro řez je konec zimy nebo začátek jara, před začátkem nového růstu. Fíkovníky mohou být náchylné k napadení škůdci, jako jsou mšice, svilušky, štítenky nebo červci.Listy jsou velké, kolem 30 cm na délku i do šířky, někdy i více, výrazně vonné, středně zelené, spíše matné a opadavé. Raší nejpozději až v poslední vlně exotických opadavých keřů a stromů společně s perskou akácií nebo ibišky. Koncem léta se tvoří středně velké, temně červené plody.Fíkovník stříháme, především na podzim po opadu listů, aby byl co nejlépe foremný k zimnímu zabalení. Na jaře vystříháme všechny namrzlé větve. Během vegetace stříháme větve slabší a křížící se, aby do keře mohlo slunce.

Čím se hnojí fíky : Během jara a léta fíkovník 1x týdně přihnojte, vhodné je organické hnojivo pro drobné ovoce, nebo domácí hnojiva – z počátku kopřivový výluh, později kvašený drůbeží trus, ovšem vždy dostatečně naředěné. Zvláště stromky v nádobách je třeba hnojit důsledně, jinak nemají z čeho nabrat sílu.

Jak stříhat fíkovník na jaře

Zajímavostí je též zaštipování fíkovníku na jaře, které se provádí tak, že zaštípneme zelené měkké konce nových výhonů. A stačí to udělat jednoduše rukou. Stejně, jako to děláme třeba u rajčat. Pokud budeme výhonky pravidelně zaštipovat, fíkovník se více zaměří na tvorbu plodů.

Jak prořezávat fíkovník : Střih fíkovníku

Uvědomte si, že fíkovník na zimu budete zakrývat, takže by měl mít takový tvar, který se vám bude dobře balit. Roční rostlinu seřízněte tak, aby vám zůstal kmínek dlouhý 15 – 20 cm, od tohoto místa se začne větvit. Dvouletému rozvětvenému fíkovníku zastřihněte větve na délku cca 40 -50 cm.

Řízkovat můžeme i během roku, kdy si např. dovezeme větvičky fíkovníků z dovolené nebo když se nám nechtěně na rostlině ulomí nějaká větvička. Postup řízkování je stejný jako v zimních měsících, jen vynecháme uskladnění řízků v lednici a větvičky řízkujeme co nejdříve.

Pokud je rostlina vystavena studenému vzduchu, může docházet ke žloutnutí listů a opadání. Hnojíme zejména v období růstu jednou za 14 dní. Prach z listů je třeba sprchovat vlažnou vodou.

Jak Zaštipovat fíkovník

Zajímavostí je též zaštipování fíkovníku na jaře, které se provádí tak, že zaštípneme zelené měkké konce nových výhonů. A stačí to udělat jednoduše rukou. Stejně, jako to děláme třeba u rajčat. Pokud budeme výhonky pravidelně zaštipovat, fíkovník se více zaměří na tvorbu plodů.Hnojení:

Fíkovník můžete hnojit na jaře a v létě.Doporučuje se je skladovat přikryté jednotlivě na tácku pokrytém papírovým ubrouskem nebo v nehluboké dóze, neboť mohou vysychat, snadno se poškodit či přijímat aroma z okolních potravin. Nezralé fíky je vhodné nechat dozrát rozložené na tácku při pokojové teplotě.

fíkovník je opadavý keř a vyžaduje hodně slunce a teplo a nejlépe místo chráněné před větrem. na půdu je nenáročný, nejlépe ale plodí v jílovitých půdách. mladé rostliny chráníme před mrazy (od -10 °C) obalením do fólie, zahrnutím zeminou, obalením slámou, chvojím, atd.

Jak řezat fíkus : Fíkus drobnolistý můžete zastřihnout kdekoliv po délce větve. Zejména pokud na podzim oschne a opadá, zkraťte suché větve a na zdravé části na jaře vyraší nové lístky.

Kam umístit fíkus : V noci by teplota neměla klesnout pod 13 stupňů celsia, a zároveň během dne by teplota neměla být vyšší než 25 stupňů celsia. Důležité je dbát také na vhodné místo pro váš fíkus. Rozhodně ji umístěte mimo klimatizaci, nebo co nejdále od radiátoru.

Co dělat když opadává fíkus

Příčinou padajícího listí může být naopak přebytek vody!

Nejlepší je rostlinu vytáhnout z květináče, uhnilé kořínky odstříhat a přesadit. Poté je třeba zaměřit se na správnou intenzitu zálivky, aby se problém neopakoval. Zaměřte se nejen na to, jak často rostliny zaléváte, ale také na kvalitu a teplotu vody.

Listy hnědnou celé

V takovém případě rostlině dodáváte málo vody. Odstraňte tedy uschlé listy, aby je nenapadly škůdci a rostlinu zalijte. Pokud je ale půda po zapíchnutí prstu do substrátu, přibližně 2 cm, stále vlhká, na vině bude nízká vzdušná vlhkost.Fíkovník potřebuje teplé, slunné místo, které je ale zároveň chráněné před větrem a mrazy. Pokud ho máte v květináči, v zimě ho nechte přezimovat v chladné místnosti, kde mu bude lépe než venku. Na zeminu náročný není, ale preferuje jílovitou a písčitou lehčí půdu.

Jak často zalévat fíkovník : Zálivka. Aby dobře rostl, potřebuje dostatek vody, vydrží však i velká sucha (ale neroste, plody opadají). V květináči jej musíme pravidelně zalévat, v létě denně a při horku i 2x denně. Bez vody nenarostou pořádné fíky.