Antwort Kdy nosit termoprádlo? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi funkčním prádlem a termoprádlem

Kdy nosit termoprádlo?
Slovo „funkční“ popisuje právě zmíněnou schopnost odvodu potu od těla. Pojem termoprádlo pak souvisí se schopností udržet tělo déle v teple, a to právě díky odvodu přebytečné vlhkosti. Ve zkratce se tak dá říct, že u termoprádla je často kladen větší důraz na jeho tepelné vlastnosti.Uplatnění Termoprádlo využijete jako spodní vrstvu pod své běžné oblečení na každodenní nošení v zimě nebo jako hřejivou variantu funkčního prádla pro vaše oblíbené zimní sporty a aktivity v chladném prostředí. Podstatné je, že v termoprádle vám bude teplo, i když jste v chladnějším prostředí a příliš se nehýbete.Hlavní předností je odvod vlhkosti od těla směrem ven, což napomáhá k udržení těla v suchu a zabraňuje prochladnutí. Principem fungování termoprádla je zmíněná schopnost odvodu vlhkosti do vnější vrstvy oblečení, kde se následně odpaří. Toho je dosaženo použitím speciální úpravy a tvaru vláken, jež nepohlcují vlhkost.

Jak se nosí funkční prádlo : Termoprádlo anebo funkční spodní prádlo se doporučuje nosit jako spodní vrstvu pod vaše sportovní oblečení, ať už je to cyklistický dres nebo lyžařské oblečení, ale je také skvelé na nespočetné množství jiných sportů, jako například na běhání, turistiku, běžkování atd., ale i na běžné nošení či rekreaci.

V čem prát termoprádlo

Pro praní termoprádla můžete použít klasický prací prášek na jemná vlákna či speciální typ určený k praní sportovního oblečení, jenž zachovává vnější impregnaci. Použití aviváže se nedoporučuje, neboť dochází k ucpávání pórů tkaniny a termoprádlo tím ztrácí svoji prodyšnost.

Proč nosit funkční termoprádlo : Zásadní funkcí termoprádla je jeho prodyšnost, tzv. “knotový efekt”. Funkční materiály zajistí, že se pot rozloží do větší plochy oblečení, čímž rychleji uschne. Materiál tak vlhkost nenasaje do sebe, ale nechá ji přecházet do dalších vrstev oblečení a následně do vzduchu.

Aby byl zážitek ze sportu co nejpříjemnější, měli byste oblečení správně navrstvit. První vrstva – Přiléhá těsně k tělu a odvádí od něj pot. Patří zde termo ponožky, termo legíny, tílka, termo trika a z dámského termo prádla ještě podprsenky. Druhá vrstva – Izoluje tělo a zabraňuje úniku tepla.

Letní merino: nosíme celý rok – v zimě jako 1. podvlékací vrstvu, v létě jako vrstvu jedinou. Zimní merino: nosíme od chladných podzimních dní až do jara. Nosíme buď rovnou na kůži nebo vrstvíme na tenké merino.

Jak vrstvit funkční prádlo

Správné vrstvení funguje za předpokladu, že používáte funkční prádlo, nemícháte pořadím vrstev a v každé vrstvě použijete oblečení navržené právě pro danou vrstvu.

  1. Sací vrstva = funkční prádlo.
  2. Izolační vrstva = funkční mikiny a outdoorové svetry.
  3. Svrchní vrstva = softshellové bundy a kalhoty.

Thermoprádlo, též funkční prádlo, je speciální druh oblečení, který se vyznačuje schopností účinně odvádět vlhkost od těla a tím výrazně zlepšovat mikroklima pokožky. Díky této vlastnosti je termo prádlo vhodné pro sportovní činnosti, ale lze ho doporučit i pro běžné nošení.Pokud ji, jako všichni ostatní, už nemáte, perte nejlépe ve 40° teplé vodě a použijte prací prostředek určen přímo na termoprádlo. Aviváž zásadně nepoužívejte, snížíte tím kapilární výkon vlákna a u výrobků s membránou můžete snížit, nebo úplně zničit její funkčnost.

Pokud ji, jako všichni ostatní, už nemáte, perte nejlépe ve 40° teplé vodě a použijte prací prostředek určen přímo na termoprádlo. Aviváž zásadně nepoužívejte, snížíte tím kapilární výkon vlákna a u výrobků s membránou můžete snížit, nebo úplně zničit její funkčnost.

Na jaký program prát termoprádlo : Rozhodně neperte na vyšší teplotu, než je doporučeno – oblečení byste mohli nezvratně poškodit. Pokud vaše pračka nemá speciální program pro sportovní oblečení, zvolte krátký program na jemné prádlo nebo ruční praní.

Co je to termo triko : Funkční termo trika

Díky svému anatomickému tvaru a termoregulačním vlastnostem se velice hodí jako oblečení na cyklistiku, fitness nebo při zimních sportech. Funkční trika rychle odvádějí pot od těla, jsou lehká, jemná a příjemná při nošení. Thermo tričko má zvýšenou prodyšnost a tím zajišťuje vyšší komfort.

Jak prát termo ponožky

Termo ponožky velmi často obsahují vysoký podíl vlny, proto je vhodné je prát při nižších teplotách – do 30 °C, používat speciální prací prostředek na vlnu a také zvolit prací program “vlna”.

Merino není záležitost jen pro jednu sezónu

Merino oblečení rozlišujeme podle gramáže a je zvykem ho označovat podle ročního období – rozlišujeme merino oblečení letní, zimní a celoroční. Neznamená to však, že by merino nebylo použitelné i v jiná roční období. Naopak, většinu merina využijete téměř po celý rok.Výrobek je možné prát v ruce ve vlažné lázni do 30°C.

Poté jemně vyždímat a sušit ve vodorovné poloze, nejlépe na ručníku. Při máchání postupně snižujte teplotu lázně, aby nedošlo k vysrážení nebo deformaci. Používejte jemné prací prostředky určené na vlnu jak pro praní v ruce, tak i v pračce.

Kolik vrstev oblečení : Vrstvení oblečení je osvědčený postup, který ti umožní regulovat tepelný komfort. Základem jsou tři vrstvy, které volíš podle toho, jak se mění intenzita tvé činnosti nebo počasí. Pokud chceš zvolit správné oblečení na své outdoorové aktivity, je důležité vědět, jakou roli mají jednotlivé vrstvy.