Antwort Kdy nemusí být PENB při prodeji RD? Weitere Antworten – Kdy se nemusí dělat PENB

Kdy nemusí být PENB při prodeji RD?
Průkaz energetické náročnosti budovy nemusí být zpracován v případě těchto staveb: u budov s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m. u budov, které jsou kulturní památkou nebo jsou v památkové rezervaci. u budov užívaných jako místa bohoslužeb nebo pro náboženské účely.Kdy nepotřebujete průkaz energetické náročnosti budovy

  • u budov s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m2
  • u budov, které jsou kulturní památkou.
  • u budov nacházejících se v památkové rezervaci nebo památkové zóně
  • u budov navrhovaných a obvykle užívaných jako místa bohoslužeb a pro náboženské účely.

Pokud mu ani tak není PENB vydán, může průkaz při prodeji nahradit předložením vyúčtování za dodávky plynu a elektřiny (případně i dalších energií). Je však nutné poskytnout vyúčtování za poslední tři roky.

Čím lze nahradit PENB : Lze něčím nahradit PENB – Ano, tato možnost existuje. Energetický štítek lze nahradit * vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu nebo jiného tepelné energie (vyúčtování spotřeby vody není relevantní) pro příslušnou jednotku za uplynulé 3 roky.

Jak dlouho platí PENB

Průkaz platí 10 let ode dne jeho vyhotovení nebo do provedení větší změny dokončené budovy, pro kterou byl zpracován, anebo do provedení změny způsobu vytápění, chlazení nebo přípravy teplé vody v této budově a musí být zpracován pouze příslušným energetickým specialistou s oprávněním od ministerstva ke zpracovaní …

Kolik stojí PENB : Cena PENB se pohybuje kolem 2 000 až 8 000 Kč.

Částka ale může být i vyšší, jelikož se odvíjí od typu, velikosti či stáří stavby.

K vystavení PENB budete potřebovat stavební dokumentaci (půdorys celé nemovitosti, řez a vizualizaci domu, technickou zprávu o konstrukci, popis vytápění a systémů na ohřev vody). Pokud vám některé dokumenty chybí, pomůže vám stavební úřad, případně si je sežene sám energetický specialista, což se ale promítne v ceně.

Zda jde o úspornou budovu, vám napoví energetický štítek, tedy PENB, z něhož se dozvíte například energetickou náročnost i rozdělení dodané energie.

Kolik stojí vypracovani PENB

Pro stávající objekty s papírovou dokumentací (záleží na členitosti, dostupnosti podkladů, apod.): Jednopodlažní rodinný dům o užitné ploše do 150m² – cca 7,900Kč Vícepodlažní rodinný dům o užitné ploše do 350m² – cca 9,000KčVydat platný PENB může pouze energetický specialista, který je k tomu oprávněn na základě certifikátu vydaného Ministerstvem průmyslu a obchodu. Cena energetického štítku záleží na velikosti budovy, průměrně dosahuje 3 až 7 tisíc korun.Majitelé bytových domů o výměře nad 1 500 m2 mají povinnost mít energetický štítek budovy. PENB pak platí pro všechny byty v domě. Při prodeji bytu jste povinni předložit energetický štítek kupujícímu nejpozději v den podpisu kupní smlouvy.

Tento dům je energeticky úsporný a náklady na provoz budou velmi nízké. Do kategorie B spadá většina současných nízkoenergetických staveb. Roční náklady na provoz standardně velkého domu v této kategorii se budou pohybovat mezi 15.000 a 30.000 tisíci korun. PENB prokáže hodnoty ≤ 97 kWh/m2.

Jak se počítá PENB : Podíl energonositelů na celkové dodané energii = kolik sežere dům ročně elektřiny ze sítě, kolik z fotovoltaiky, kolik spotřebuje energie ze zemního plynu, uhlí, dřeva atd. Podle energonositelů si můžete vypočítat, kolik vás bude orientačně provoz domu stát.

Kdo musí mít energetický štítek budovy : 406/2000 Sb., o hospodaření energií, si musí PENB pořídit: stavebník, vlastník, společenství vlastníků při výstavbě nebo rozsáhlejší rekonstrukci, vlastník nebo společenství vlastníků při prodeji či pronájmu budovy, vlastník bytové jednotky při prodeji a (nově od roku 2016) při pronájmu bytu.

Jak se vyhnout energetickému štítku

Kdy energetický štítek není potřeba

Výjimku v zákoně mají například nemovitosti postavené před rokem 1947, ve kterých nebyla provedena žádná významná rekonstrukce a zároveň se obě smluvní strany písemně dohodnou, že energetickým štítkem budova nebude opatřena.

Cena energetického štítku záleží na velikosti budovy, průměrně dosahuje 3 až 7 tisíc korun. Náklady navíc až v desetitisících korun však může přinést osobní návštěva energetického specialisty, která je často nutná u starších domů, u nichž chybí projektová dokumentace a další údaje nutné k výpočtu.