Antwort Kdy na jaře přesadit jahody? Weitere Antworten – Jak přesadit jahody

Kdy na jaře přesadit jahody?
Přesazování jahod nechte optimálně na září, kdy probíhá i výsadba. Vzhledem k málo objemnému kořenovému systému, který není ani moc hluboký, stačí vzít dostatečně dlouhou a ostrou lopatku a roslinu jednoduše vydloubnout i s půdou. Nikdy nezkoušejte přesazení jahod bez zachování drnu.Období výsadby jahod

V případě jarní výsadby se však na bohatou úrodu můžete těšit až napřesrok. Příhodné podmínky k sázení bývají koncem března a během dubna. Ideálním časem k sadbě jahodníků je podzim, konkrétně září. V nížinách můžete sázet až do poloviny října.Půdu je třeba zrýt, ale zcela postačí ji zpracovat do hloubky 15-20 cm. Kořenový systém jahod hlouběji nedosáhne. Před výsadbou sazenic se vyplatí dobře připravit půdu. Jahodníku se nejlépe daří v půdě neutrální nebo mírně kyselé, dobře provzdušněné, hlinitopísčité a dostatečným obsahem humusu.

Kdy přesadit měsíční jahody : Semena lze vysévat již na konci února do výsevních misek. Necháme je klíčit při teplotě 18-24 °C. Jakmile vyrostou dva pravé listy, rostlinky přepícháme do malých květináčků. Ven na balkon je vyneseme nejlépe v druhé polovině května, kdy už nehrozí jarní mrazíky, na záhony je však vysazujeme až na začátku června.

Jak dát fólii na jahody

Při výsadbě sázíme jahody buď do volné půdy nebo přímo do fólie. Do volné půdy se sází alespoň 30 – 35 cm od sebe a řádky mezi sebou alespoň 60 cm. Po vysazení zalít vodou a zopakovat 3x týdně zejména v prvních dnech po vysazení. Do fólie udělejte křížový řez a mělkou dírku pro sazenici.

Kdy stříhat jahody na jaře : Začátkem dubna zbavte jahodníky starých listů

A právě těch je potřeba se v první řadě zbavit. Mohou být totiž zdrojem nejrůznějších plísní, škůdců a chorob. Některé listy odstraníte lehce jenom malými hrabičkami, ale na ty houževnatější musíte vzít do ruky nůžky a ostříhat je.

Jahodníky na jaře potřebují vaši pozornost

Po zimě je vhodné jahodníky přihnojit a okopat. Použijte hnojivo s vyšším obsahem dusíku a draslíku, které pomůže stimulovat růst rostlin a následně povede i k vyšší úrodě jahod. K dostání jsou i hnojiva přímo určená pro pěstování jahod.

Salát, špenát, rukola a další podobné rostliny mohou být dobrými společníky pro jahody. Tyto rostliny mají nízké nároky na půdu a mohou být rychle sklizeny, což umožňuje jahodám růst bez přílišného zastiňování. Salátové rostliny také nevyžadují příliš mnoho živin, což může pomoci snížit konkurenci mezi rostlinami.

Co znamená mesicni jahody

Měsíční jahody (Fragaria vesca ssp. semperflorens L.) jsou poddruhem lesních divokých jahod (Fragaria vesca). Vyznačují se tím, že neodnožují (netvoří šlahouny) a jsou stáleplodící.Měsíčním jahodám se výborně daří také v nádobách, postačí jim mírně kyselá zemina a dostatečná drenážní vrstva. V době vytváření plodů potřebují jahodníky dostatek vláhy, nesnášejí ale přemokření, vhodné je použít i samozavlažovací nádoby. Na rozdíl od klasických velkoplodých snesou měsíční jahodníky i polostín.Jahody potřebují mírně kyselou půdu, alkalická jim neprospěje. Jahodníkům by se měla dopřát dostatečná vláha, přičemž platí, že je lepší vydatná zálivka jednou týdně, než zalévání každý den po troškách. Problém vzniká při delších deštích, kdy vlivem přílišné vlhkosti plody snadno chytají plísně.

V prvních teplejších dubnových dnech odstraňujeme staré, odumřelé a suché listy, které mohou být nositeli různých houbových chorob a škůdců. Pokud se listy drolí, můžeme je vyhrabávat hráběmi, za vlhka, kdy jsou listy houževnaté, je lepší odstříhávat je nůžkami.

Co dělat s jahodami na jaře : Abyste se dočkali bohaté úrody jahod, je třeba na jaře správně pečovat o jahodníky. Co je v tuto dobu nejdůležitější Především je třeba prokypřit zeminu, rostliny přihnojit a také ostříhat staré listy. Při stříhání starých listů také zároveň kontrolujeme srdíčka rostlin.

Co nesnáší jahody : Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod.

Jak pečovat o stále plodící jahody

Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.

Z lednových a únorových výsevů vypěstujete sazeničky k výsadbě do konce jara. Vysadit do půdy je můžete v průběhu května a června a koncem léta přinesou první plody. V příštím roce vám jahodník plodí naplno. U raných výsevů se ale můžete potýkat s nedostatkem světla při klíčení.V prvních teplejších dubnových dnech odstraňujeme staré, odumřelé a suché listy, které mohou být nositeli různých houbových chorob a škůdců. Pokud se listy drolí, můžeme je vyhrabávat hráběmi, za vlhka, kdy jsou listy houževnaté, je lepší odstříhávat je nůžkami.

Kdy přesadit jahody v truhlíku : Se sázením jahod do truhlíku můžete začít ve chvíli, kdy se oteplí natolik, že už nehrozí ranní mrazíky. Vhodným obdobím pro výsadbu jahod do truhlíku nebo květináče jsou jarní měsíce, hlavně březen a duben. Sazenice jahod na balkon kupujte v době, kdy je chcete sázet.