Antwort Kdy může zaměstnavatel vyplatit mzdu? Weitere Antworten – Kdy je výplatní termín

Kdy může zaměstnavatel vyplatit mzdu?
V korporacích se většinou mzda vyplácí do 20. dne v měsíci. Může to být stanoveno v pracovní smlouvě. Ale záleží samozřejmě na více faktorech jako jsou víkendy, svátky, vaše banka nebo taky na tom, jak se vyspala účetní.Právo na mzdu je nutné uspokojit řádně a včas. Pokud zaměstnavatel nesplní povinnost vyplatit mzdu ve výplatním termínu, je v prodlení. Zaměstnanec může své právo uplatnit u soudu, požadovat úroky z prodlení a okamžitě také ukončit pracovní poměr. Zaměstnanec má nárok na mzdu.Pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu (nebo její část) déle než 15 dní po splatnosti, můžete podat okamžitou výpověď.

Kdy vzniká nárok na mzdu : S dlužnou mzdou to však z pohledu práva není tak jednoduché. Mzda je splatná po vykonání práce, nejpozději ale v měsíci, který následuje po měsíci, ve kterém vám v pozici zaměstnance vzniklo právo na mzdu nebo některou její složku (např. čtvrtletní prémii).

Co když je výplatní den o víkendu

V rámci období, v němž je mzda splatná musí zaměstnavatel určit pravidelný výplatní termín. Připadne-li tento termín na sobotu, neděli nebo svátek je doporučeno mzdy vyplatit v nejbližší předcházející pracovní den.

Jak dlouho cekat na vyplatu : Jelikož jsou dnes již v zásadě standardem okamžité platby, peníze z banky do banky většinou převedete do pár sekund i během víkendu nebo svátku. U Monety jsou okamžité platby v rámci běžného účtu Tom Plus zdarma, stejně jako výběry z bankomatů po celém světě.

Výhru u loterií Sportka, Euromiliony, Eurojackpot, Šťastných 10, Šťastné datum, Kasička, Kameny, Keno a Rychlá 6 včetně doplňkových loterií, můžete uplatnit do 365 dní od slosování, v případě předplatného do 365 dní od posledního vsazeného slosování.

Ať už Vám zaměstnavatel dluží jednu nebo několik výplat, vždy doporučujeme zaměstnavatele k jejich zaplacení písemně vyzvat. Pokud Vám ani na tuto výzvu zaměstnavatel dlužnou mzdu (plat) neuhradí, můžete se s žalobou obrátit na soud.

Na co nemá zaměstnavatel právo

zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.Právní úprava překážek v práci je obsažena zejména v § 191 až 210 zákoníku práce. Jedná se o situace, kdy zaměstnanec nemůže plnit část pracovního závazku spočívající ve výkonu práce, protože nastanou určité skutečnosti, které činí toto plnění nemožným nebo je značně ztěžují.Zaměstnanci přísluší za hodinu práce v sobotu nebo v neděli příplatek ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku.

Připadne-li tento den (tj. výplatní termín) na sobotu, neděli nebo svátek, vyplácí se mzda v nejbližším předcházejícím pracovním dni, není-li v kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu zaměstnavatele stanoveno, že se tak stane v nejbližším následujícím pracovním dni.

Který den se vyplácí nemocenská : Nemocenská dávka se vyplácí od 15. dne nemoci. Do 14. dne nemoci dostává zaměstnanec od zaměstnavatele náhradu mzdy. Náhrada mzdy se vyplácí za pracovní dny, nemocenské dávky za kalendářní den včetně svátků. Pokud máte ještě dovolenou, spočítejte si, jestli se víc nevyplatí si ji vybrat.

Co si zaměstnavatel nesmí dovolit : Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

Na co se zaměstnavatel nesmí ptát

Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.

Pokud zaměstnavatel nepřiděluje zaměstnanci práci, a to ať z důvodů, že ji nemá nebo ji zaměstnanci přidělit nechce, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a zaměstnanci přísluší náhrada mzdy (platu) ve výši průměrného výdělku.Mezi zakázané otázky patří ty, které se týkají osobního života, rodinného stavu, zdravotního stavu, náboženského přesvědčení, sexuální orientace a dalších citlivých témat, které nemají přímý vztah k vykonávané pracovní pozici.

Kolik je priplatek za sobotu a neděli : Za dobu práce v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Je možné sjednat jinou minimální výši a způsob určení příplatku. Z tohoto znění vyplývá, že minimální výše může být sjednána i nižší, než je uvedené minimum.