Antwort Kdy kvete řepka olejka? Weitere Antworten – Jak dlouho kvete řepka olejka

Kdy kvete řepka olejka?
Kvete v dubnu až květnu. Kvetoucí řepka poskytuje výborný zdroj pylu a nektaru pro včely. Období květu je poměrně dlouhé, 3–4 týdny. Plodem je šešule obsahující 15–20 semen.Řepka se sklízí v druhé polovině července. Ke sklizni se používají běžné obilní sklízecí mlátičky, které se však upravují.Nejčastějším projevem je alergická rýma a zánět spojivek. Řada pacientů může mít i astmatické projevy, což znamená dušnost a suchý dráždivý kašel.

Kdy se řepka olejka vysévá : Pro setí řepky a její následný optimální růst a vývoj je obecně vhodný termín setí od poloviny srpna do začátku září. Optimální termín setí může být regionálně velmi odlišný podle místních klimatických a stanovištních podmínek. k drobnému semeni řepky je množství vody potřebné ke zbytnění osiva při klíčení malé.

Na co se používá řepka olejka

Řepka je potravinářskou surovinou, vyrábí se z ní jedlý olej. V krmivářství se využívají extrahované šroty a pokrutiny pro výrobu krmných směsí. Může sloužit také jako pícnina. Zelená hmota se využívá i na zelené hnojení.

Co kvete v srpnu alergie : Srpen – traviny jsou na vrcholu

Kvetou od května až do září a jen těžko se jim vyhnete. Některé druhy pelyňku mají rády vodu, proto se hojně vyskytují podél řek a potoků. Mezi další srpnové alergeny z řad bylin se řadí ambrózie, jitrocel, šťovík, merlík bílý, kopřivovité byliny, heřmánek, pampeliška nebo chmel.

ha (−6,1 %). Řepka ozimá byla vyseta na 352 tis. ha, její plocha meziročně vzrostla o 10 tis.

Botanická charakteristika: Jednoletá, 60–120 cm vysoká bylina se silným hlavním kořenem. Dolní lodyžní listy lyrovitě peřenosečné, řapíkaté, horní jednoduché, přisedlé, všechny sivozelené, silně ojíněné. Květy v řídkých hroznech, kališní lístky úzce eliptické až kopinaté, koruna je světle žlutá.

Kdy začíná kvést řepka

Řepka začne kvést okolo 1. 5. Nálet blýskáčka bude slabý až střední.Alergie v říjnu

Z trav mohou alergiky v říjnu pozlobit jedině rákosy a mezi dlouho kvetoucí byliny patří ambrózie a pelyněk. Ambrózie je plevelná bylinka, která dosahuje výšky až jednoho a půl metru. Má šedozelený stonek, který je bohatě rozvětven. Její listy na první pohled připomínají listy mrkve či pelyňku.Jednoletá, 50–150 cm vysoká bylina se silným, hlavním, vřetenovitým kořenem. Stonek je vzpřímený a oválný s bočními lodyhami. Listy jsou lyrovité a na rubu chlupaté. Řepka se pěstuje v ozimé i jarní formě.

Olej je vhodný i na smažení. Dále se používá též do salátů či nálevů. Rozšířené je použití i pro technické účely. Methylestery vyrobené z řepkového oleje se používají jako biopalivo do vznětových motorů, kde nahrazují tradiční fosilní palivo – naftu.

Jak připravit řepku na ryby : Řepku stačí bez namáčení rovnou krátce povařit. Někdo ji jen zalévá vařící vodou bez vaření. Při delším pobytu u vody je možné ji jen na den namočit do vody bez vaření.

Co teď nejvic kvete : Aktuální stav

Jako dominantní alergen se držel ještě pyl dubu, nejhojnější byl pyl minimálně alergizující borovice. Vedle těchto alergenů se v ovzduší objevoval pyl smrku, buku, ořešáku, moruše, jírovce, vrby a řepky olejky, v nižších polohách v malém množství také pyl jitrocele.

Co kvete v říjnu

Které rostliny kvetou v říjnu

  • Trvalky, byliny a trávy – chryzantémy, listopadky, hvězdnice, begonie, krásnoplodky, vřesy, ocúny, merlíky, netýkavky, jiřiny, okrasné trávy (ozdobnice aj.)
  • Okrasné keře a dřeviny – ořechoplodce, abelie, blahokeře, mochyně


Řepka je potravinářskou surovinou, vyrábí se z ní jedlý olej. V krmivářství se využívají extrahované šroty a pokrutiny pro výrobu krmných směsí. Může sloužit také jako pícnina. Zelená hmota se využívá i na zelené hnojení.Zemědělci ji sklidí na přelomu července a srpna. Konec května je obdobím, kdy odkvétá jedna z nejvýraznějších zemědělských plodin, a zároveň naše nejrozšířenější olejnina, zlatokvětá řepka olejka. Řepková pole v Česku zabírají asi 400 tisíc hektarů z celkových téměř tří milionů hektarů orné půdy.

Co se vyrábí z řepky olejné : Řepka je potravinářskou surovinou, vyrábí se z ní jedlý olej. V krmivářství se využívají extrahované šroty a pokrutiny pro výrobu krmných směsí. Může sloužit také jako pícnina. Zelená hmota se využívá i na zelené hnojení.