Antwort Kdy jsou židovské Vánoce? Weitere Antworten – Kdy slaví Židi Vánoce

Kdy jsou židovské Vánoce?
Židé vánoční svátky neslaví. Mají Chanuku, kterou ani nepovažují za oslavu Vánoc.V Izraeli se Vánoce oficiálně neslaví. Většina lidí si ani nevšimne, že nějaké Vánoce jsou. Drží se tu židovské respektive biblické svátky včetně soboty, které slavil uprostřed svého izraelského lidu i Pán Ježíš. Náš křesťanský Ježíš se jeví Židům tak cizí, že je ani nenapadne, že by s nimi mohl mít něco společného.Namísto Vánoc v zimě židé slaví takzvanou Chanuku, která se letos protne se Štědrým dnem. Svátek světla bude od 22. do 30. prosince.

Jaké jsou židovské svátky :

  • Roš ha-šana (1.-2. tišri), Jom kipur (10. tišri)
  • Pesach (15.-22. nisan), Šavu'ot (6.-7. sivan) , Sukot (15.-16.
  • Chanuka (25.kislev-2.tevet), Purim (14. adar) – Svátek losů
  • Jom ha-acma'ut (5.ijar), Den Jeruzaléma (28. ijar)
  • tevet, 17. tamuz, půst 9.
  • Tu bi-švat (15. švat) – Nový rok stromů , Lag ba-omer (18.

Kde se slaví Vánoce 6 ledna

Tradiční ukrajinské vánoční svátky (Різдвяні свята в Україні) začínají na Štědrý den a slaví se od 24. prosince do 6. ledna, v den oslav Ježíšova křtu, známého na Ukrajině jako Vodoсhrešče nebo Jordánsko.

Kdo neslaví Vánoce : Protože to dělají všichni, tedy většina Vánoce neslaví také muslimové, buddhisté, hinduisté a zástupci dalších náboženských proudů, které křesťanství přinejmenším nerozumí. Opět však často ti nejzarputilejší z věřících, protože některé obchodní vánoční zvyky doslova pohltily celý svět.

O svátku Chanuka mají Židé přikázáno zapalovat svíčky po dobu osmi dnů svátku. Je zvykem zapalovat svíčky na devítiramenném svícnu neboli chanukiji; devátá svíce je určena pro šamaš. Začínáme zapálením jedné svíčky a každý večer přidáváme další.

​Chanuka (hebrejsky: חֲנֻכָּה‎‎), známá také jako Svátek světel, je osmidenní židovský svátek, připomínající zázrak při opětovném vysvěcení druhého Chrámu po povstání Makabejských v 2. století př. n. l.

Co se jí na Chanuku

Chanuka má i svá typická jídla – sufganiot (koblihy) a levivot (latkes v jidiš, bramboráky).Židovský kalendář začíná ve chvíli stvoření světa, který je uváděn dle bible na 7. říjen 3671 př. n. l. Z toho plyne, že zatímco v evropském (gregoriánském) kalendáři máme rok 2015, v židovském se píše rok 5776 s počátkem 14. září.Židovský svátek je den nebo řada dnů, dodržovaných Židy jako svaté nebo světské připomenutí důležitých událostí židovské historie. V hebrejštině mohou být židovské svátky podle jejich druhu pojmenovány: יום טוב‎ – jom tov (pl. jamim tovim – „dobré dny“)

Vánoce se v pravoslavných zemích, ke kterým se Rusko řadí, začínají slavit až 6. a 7. ledna. Používají totiž Juliánský kalendář, který je oproti Gregoriánskému o 13 dní popředu.

Kdo slaví Vánoce 61 : Svátek Tří králů, který připadá na 6. ledna, je v mnoha zemích považován za vrchol a konec vánočních svátků. Podobně tomu je i v severských zemích kromě Švédska a některých částí Norska a Finska, kde se Vánoce ukončují až 13. ledna na svátek svatého Knuta.

Proč jehovisté neslaví Vánoce : Vánoce vycházejí z uctívání boha slunce (slunovrat). Proto tento – a mnohé další náboženské svátky – Svědkové Jehovovi neslaví. Neslaví svátky – jediným svátkem, který Svědkové Jehovovi během roku slaví, je tzv. „Památná slavnost“ na připomínku poslední večeře Ježíše Krista a jeho apoštolů.

V jaké zemi se neslaví Vánoce

Kolem rozsvíceného stromečku si nezahopsáte ani v Saúdské Arábii a v Tádžikistánu. V něm si dokonce neškrtne ani (za Sovětského svazu všudypřítomný) ruský Děda Mráz a děti si v tamních školách nesmějí na Vánoce ani dávat dárečky. Naopak třeba v Dubaji nebo v Kataru jsou obchoďáky vánočně vyzdobené.

Judaismus má jediného Boha stvořitele – Jehova/ Jahve. Stejně jako křesťanství má deset přikázání, které jsou jakousi smlouvou mezi Bohem a nimi za to, že židé jsou vyvolený národ. Boha považují za nejmocnějšího, dokonalého, neposkvrněného.Menora (hebrejsky מנורה‎), někdy též menóra, je sedmiramenný svícen a tradiční symbol judaismu. Samotné slovo menora je odvozeno od slova נר‎ (ner), „lampa“ nebo též „světlo“. Existuje několik výkladů symbolického významu menory: Sedm ramen svícnu odkazuje k sedmi dnům stvoření.

Proč se slaví Chanuka : Chanuka je stejně jako všechny židovské svátky pohyblivým svátkem. Připomíná zázrak při opětovném vysvěcení chrámu po povstání Makabejských před více než 2100 lety. Podle tóry našli tehdy Židé po příchodu do svatostánku jen jednu nádobku s olejem. Chrámový svícen by tak vydržel hořet jen den, plál ale osm dní.