Antwort Kdy je tření škodlivé? Weitere Antworten – Kdy nám tření škodí

Kdy je tření škodlivé?
 Třecí síla ztěžuje pohyb. Čím větší tření, tím více musíme na kole šlapat, tím větší je spotřeba benzínu, elektřiny.  Třením se odírají součástky, které se po sobě pohybují, a tím se zmenšuje jejich životnost.Kde tření nechceme ( je nežádoucí): např. při posouvání skříně, lyžování, hrbolatá cesta při bruslení, při odřeninách, v motoru auta,… Celý zápis si můžete stáhnout zde.Tření vzniká částečně vlivem hrubosti dotýkajících se povrchů, jak vidíš v podrobnějším náhledu. Aby se těleso mohlo pohnout, musí se zvednout natolik, aby jeho nerovnosti mohly klouzat po povrchu pod ním. K uvedení tělesa do pohybu je tedy potřebná síla.

Na čem závisí tření : Třecí síla závisí jen na tlakové síle kolmé k podložce, tzv. normálové síle a dále na materiálu a jakosti styčných ploch. Jako reakce na ni se vytvoří síla N, která působí opačným směrem s působištěm v místě dotyku tělesa s podložkou.

Kdy je tření užitečné

– tření zabraňuje pohybu, např. když jedeme na kole, posunujeme něco po podlaze atd. Třecí síla působí vždy proti pohybu tělesa. Při zvětšení hmotnosti tělesa se třecí síla zvětší.

Kdy je tření užitečné a kdy ne : Třecí síla je tím větší

na valivé – zmenší se (obráběcí stroje, jízdní kola, automobily, elektromotory) Tření může být užitečné – je nutné pro chůzi, pohyb dopravních prostředků, nefungovaly by bez něj brzdy, nábytek by klouzal po podlaze, stopa křídy by nezůstala na tabuli, stopa tužky na papíře.

Tření může být užitečné i nežádoucí. Užitečné tření: pohodlná chůze, brzdění pohybu, používání pilníků, brusek, řemenic, … Nežádoucí tření: brzdění pohybu, opotřebovávání pneumatik a obuvi, nežádoucí zahřívání částí strojů, …

Obecně existují tři způsoby, jak snížit tření:

Použití dosedací plochy, které jsou samy o sobě obětní, například nízké smykové materiálů, z nichž vedou / měď Radiální ložisko jsou příkladem. Nahradit posuvné tření valivé tření, například s použitím valivých ložisek.

Jak snížit tření

Běžným způsobem, jak snížit tření, je použití maziv. Koeficient tření tradičních technických materiálů, např. oceli či keramiky, je obvykle vyšší než 0,5 pro tření za sucha, ale nižší než 0,1 pro mazaný kontakt.Tření může být užitečné i nežádoucí. Užitečné tření: pohodlná chůze, brzdění pohybu, používání pilníků, brusek, řemenic, … Nežádoucí tření: brzdění pohybu, opotřebovávání pneumatik a obuvi, nežádoucí zahřívání částí strojů, …Ložiska jsou důležitou součástí mnoha strojů a dopravních prostředků. KDY JE TŘENÍ UŽITEČNÉ Kdykoliv se pohybujeme, potřebujeme třecí sílu. Bez ní bychom nemohli zabrzdit kolo nebo auto.

Velikost třecí síly ovlivní kvalita povrchu styčných ploch i velikost tlakové síly na podložku. Nezávisí na velikosti třecích ploch. Nahradíme-li tření smykové valivým odporem, vý- razně se zmenší třecí síly.

Kdy tření pomáhá : – tření zabraňuje pohybu, např. když jedeme na kole, posunujeme něco po podlaze atd. Třecí síla působí vždy proti pohybu tělesa. Při zvětšení hmotnosti tělesa se třecí síla zvětší.